← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 191 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.6 geometry boxes cost ₹900. What does one geometry box cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.6 pairs of socks cost ₹360. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.3 storybooks cost ₹270. What does one storybook cost (in ₹)?
  7. 7.5 cricket balls cost ₹725. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  8. 8.9 water bottles cost ₹2115. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  9. 9.4 geometry boxes cost ₹340. What does one geometry box cost (in ₹)?
  10. 10.8 T-shirts cost ₹2920. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
  11. 11.10 cricket balls cost ₹1150. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  12. 12.7 storybooks cost ₹980. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
  13. 13.10 mangoes cost ₹300. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  14. 14.5 T-shirts cost ₹1025. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.3 mangoes cost ₹75. What does one mango cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.4 school bags cost ₹1980. What does one school bag cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.7 pairs of socks cost ₹525. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  21. 21.6 footballs cost ₹2070. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.2 storybooks cost ₹260. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.3 mangoes cost ₹90. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  26. 26.6 colour pencil sets cost ₹600. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  27. 27.4 colour pencil sets cost ₹320. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  28. 28.2 cricket balls cost ₹200. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  29. 29.9 badminton rackets cost ₹2700. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  30. 30.10 school bags cost ₹5150. What does one school bag cost (in ₹)?
  31. 31.9 geometry boxes cost ₹990. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  32. 32.2 mangoes cost ₹80. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
  33. 33.2 mangoes cost ₹50. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  34. 34.2 plates of idli cost ₹100. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.6 T-shirts cost ₹1380. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  38. 38.2 pairs of socks cost ₹180. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.2 plates of idli cost ₹120. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?

Answer key

  1. 150
  2. 8
  3. 10
  4. 120
  5. 3
  6. 90
  7. 580
  8. 470
  9. 85
  10. 1825
  11. 115
  12. 1400
  13. 180
  14. 205
  15. 7
  16. 25
  17. 11
  18. 495
  19. 6
  20. 75
  21. 2760
  22. 6
  23. 910
  24. 6
  25. 150
  26. 100
  27. 80
  28. 300
  29. 300
  30. 515
  31. 550
  32. 400
  33. 75
  34. 50
  35. 8
  36. 8
  37. 230
  38. 90
  39. 7
  40. 480

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids