Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.6 geometry boxes cost ₹900. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 4.6 pairs of socks cost ₹360. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 6.3 storybooks cost ₹270. What does one storybook cost (in ₹)?
- 7.5 cricket balls cost ₹725. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 8.9 water bottles cost ₹2115. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 9.4 geometry boxes cost ₹340. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 10.8 T-shirts cost ₹2920. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
- 11.10 cricket balls cost ₹1150. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 12.7 storybooks cost ₹980. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
- 13.10 mangoes cost ₹300. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 14.5 T-shirts cost ₹1025. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 16.3 mangoes cost ₹75. What does one mango cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
- 18.4 school bags cost ₹1980. What does one school bag cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 20.7 pairs of socks cost ₹525. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 21.6 footballs cost ₹2070. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 23.2 storybooks cost ₹260. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 25.3 mangoes cost ₹90. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 26.6 colour pencil sets cost ₹600. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 27.4 colour pencil sets cost ₹320. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 28.2 cricket balls cost ₹200. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 29.9 badminton rackets cost ₹2700. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 30.10 school bags cost ₹5150. What does one school bag cost (in ₹)?
- 31.9 geometry boxes cost ₹990. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 32.2 mangoes cost ₹80. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 33.2 mangoes cost ₹50. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 34.2 plates of idli cost ₹100. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 37.6 T-shirts cost ₹1380. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 38.2 pairs of socks cost ₹180. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 40.2 plates of idli cost ₹120. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
Answer key
- 150
- 8
- 10
- 120
- 3
- 90
- 580
- 470
- 85
- 1825
- 115
- 1400
- 180
- 205
- 7
- 25
- 11
- 495
- 6
- 75
- 2760
- 6
- 910
- 6
- 150
- 100
- 80
- 300
- 300
- 515
- 550
- 400
- 75
- 50
- 8
- 8
- 230
- 90
- 7
- 480
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids