Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.6 notebooks cost ₹300. What does one notebook cost (in ₹)?
- 2.9 T-shirts cost ₹1980. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 3.8 footballs cost ₹2200. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 5.5 water bottles cost ₹1200. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 6.8 notebooks cost ₹480. What does one notebook cost (in ₹)?
- 7.5 notebooks cost ₹175. What does one notebook cost (in ₹)?
- 8.2 samosas cost ₹38. What does one samosa cost (in ₹)?
- 9.2 footballs cost ₹790. What does one football cost (in ₹)?
- 10.8 plates of idli cost ₹360. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 13.8 school bags cost ₹3840. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 17.6 school bags cost ₹3960. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 18.7 colour pencil sets cost ₹455. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 19.8 badminton rackets cost ₹2920. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 20.4 storybooks cost ₹540. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 22.4 pairs of socks cost ₹340. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 23.9 water bottles cost ₹2160. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 25.8 storybooks cost ₹1360. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 26.2 notebooks cost ₹60. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 27.7 plates of idli cost ₹350. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
- 28.9 lunch boxes cost ₹1800. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 30.10 T-shirts cost ₹4000. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 32.6 pairs of socks cost ₹420. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 33.3 storybooks cost ₹315. What does one storybook cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 36.5 cricket balls cost ₹550. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.9 plates of idli cost ₹540. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 39.9 pairs of socks cost ₹720. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 40.9 samosas cost ₹126. What does one samosa cost (in ₹)?
Answer key
- 50
- 220
- 825
- 8
- 960
- 60
- 35
- 19
- 395
- 450
- 6
- 9
- 2400
- 8
- 4
- 6
- 2640
- 195
- 2190
- 1350
- 13
- 85
- 1920
- 3
- 510
- 90
- 500
- 200
- 8
- 400
- 4
- 70
- 105
- 5
- 5
- 880
- 300
- 8
- 80
- 14
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids