← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 206 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.6 notebooks cost ₹300. What does one notebook cost (in ₹)?
  2. 2.9 T-shirts cost ₹1980. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  3. 3.8 footballs cost ₹2200. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.5 water bottles cost ₹1200. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  6. 6.8 notebooks cost ₹480. What does one notebook cost (in ₹)?
  7. 7.5 notebooks cost ₹175. What does one notebook cost (in ₹)?
  8. 8.2 samosas cost ₹38. What does one samosa cost (in ₹)?
  9. 9.2 footballs cost ₹790. What does one football cost (in ₹)?
  10. 10.8 plates of idli cost ₹360. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.8 school bags cost ₹3840. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.6 school bags cost ₹3960. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  18. 18.7 colour pencil sets cost ₹455. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  19. 19.8 badminton rackets cost ₹2920. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
  20. 20.4 storybooks cost ₹540. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.4 pairs of socks cost ₹340. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  23. 23.9 water bottles cost ₹2160. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.8 storybooks cost ₹1360. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  26. 26.2 notebooks cost ₹60. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  27. 27.7 plates of idli cost ₹350. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
  28. 28.9 lunch boxes cost ₹1800. What does one lunch box cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.10 T-shirts cost ₹4000. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.6 pairs of socks cost ₹420. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  33. 33.3 storybooks cost ₹315. What does one storybook cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.5 cricket balls cost ₹550. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  37. 37.9 plates of idli cost ₹540. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.9 pairs of socks cost ₹720. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  40. 40.9 samosas cost ₹126. What does one samosa cost (in ₹)?

Answer key

  1. 50
  2. 220
  3. 825
  4. 8
  5. 960
  6. 60
  7. 35
  8. 19
  9. 395
  10. 450
  11. 6
  12. 9
  13. 2400
  14. 8
  15. 4
  16. 6
  17. 2640
  18. 195
  19. 2190
  20. 1350
  21. 13
  22. 85
  23. 1920
  24. 3
  25. 510
  26. 90
  27. 500
  28. 200
  29. 8
  30. 400
  31. 4
  32. 70
  33. 105
  34. 5
  35. 5
  36. 880
  37. 300
  38. 8
  39. 80
  40. 14

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids