← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 212 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.6 cricket balls cost ₹630. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.3 badminton rackets cost ₹960. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  9. 9.7 plates of idli cost ₹210. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.5 badminton rackets cost ₹2825. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  12. 12.8 geometry boxes cost ₹1000. What does one geometry box cost (in ₹)?
  13. 13.8 mangoes cost ₹240. What does one mango cost (in ₹)?
  14. 14.9 school bags cost ₹6885. What does one school bag cost (in ₹)?
  15. 15.3 plates of idli cost ₹120. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  16. 16.4 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
  17. 17.9 geometry boxes cost ₹945. What does one geometry box cost (in ₹)?
  18. 18.6 water bottles cost ₹1050. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  19. 19.5 badminton rackets cost ₹2725. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
  20. 20.2 pens cost ₹24. What does one pen cost (in ₹)?
  21. 21.9 pairs of socks cost ₹450. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  22. 22.2 school bags cost ₹1400. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.10 plates of idli cost ₹450. How much do 6 plates of idli cost (in ₹)?
  25. 25.4 water bottles cost ₹1000. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  26. 26.4 T-shirts cost ₹1260. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  27. 27.2 water bottles cost ₹240. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.5 lunch boxes cost ₹1050. What does one lunch box cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.6 water bottles cost ₹990. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  33. 33.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  34. 34.2 cricket balls cost ₹280. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  35. 35.5 samosas cost ₹90. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.2 notebooks cost ₹70. What does one notebook cost (in ₹)?
  38. 38.5 lunch boxes cost ₹1375. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?

Answer key

  1. 7
  2. 4
  3. 6
  4. 105
  5. 6
  6. 7
  7. 11
  8. 2560
  9. 30
  10. 9
  11. 565
  12. 125
  13. 30
  14. 765
  15. 40
  16. 20
  17. 105
  18. 350
  19. 2180
  20. 12
  21. 200
  22. 2800
  23. 7
  24. 270
  25. 2000
  26. 2835
  27. 960
  28. 9
  29. 4
  30. 210
  31. 8
  32. 660
  33. 8
  34. 840
  35. 126
  36. 14
  37. 35
  38. 1100
  39. 5
  40. 5

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids