Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 4.6 cricket balls cost ₹630. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
- 8.3 badminton rackets cost ₹960. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 9.7 plates of idli cost ₹210. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 11.5 badminton rackets cost ₹2825. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 12.8 geometry boxes cost ₹1000. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 13.8 mangoes cost ₹240. What does one mango cost (in ₹)?
- 14.9 school bags cost ₹6885. What does one school bag cost (in ₹)?
- 15.3 plates of idli cost ₹120. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 16.4 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
- 17.9 geometry boxes cost ₹945. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 18.6 water bottles cost ₹1050. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 19.5 badminton rackets cost ₹2725. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
- 20.2 pens cost ₹24. What does one pen cost (in ₹)?
- 21.9 pairs of socks cost ₹450. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 22.2 school bags cost ₹1400. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 24.10 plates of idli cost ₹450. How much do 6 plates of idli cost (in ₹)?
- 25.4 water bottles cost ₹1000. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 26.4 T-shirts cost ₹1260. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 27.2 water bottles cost ₹240. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 30.5 lunch boxes cost ₹1050. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 32.6 water bottles cost ₹990. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 33.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 34.2 cricket balls cost ₹280. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 35.5 samosas cost ₹90. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
- 37.2 notebooks cost ₹70. What does one notebook cost (in ₹)?
- 38.5 lunch boxes cost ₹1375. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 40.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
Answer key
- 7
- 4
- 6
- 105
- 6
- 7
- 11
- 2560
- 30
- 9
- 565
- 125
- 30
- 765
- 40
- 20
- 105
- 350
- 2180
- 12
- 200
- 2800
- 7
- 270
- 2000
- 2835
- 960
- 9
- 4
- 210
- 8
- 660
- 8
- 840
- 126
- 14
- 35
- 1100
- 5
- 5
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids