Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.8 colour pencil sets cost ₹640. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 2.2 water bottles cost ₹440. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 6.6 water bottles cost ₹960. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 7.4 school bags cost ₹2760. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 8.8 school bags cost ₹4840. What does one school bag cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 10.5 school bags cost ₹2725. What does one school bag cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 12.9 pens cost ₹108. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 13.5 pairs of socks cost ₹400. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 14.4 T-shirts cost ₹1020. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 15.5 geometry boxes cost ₹525. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 16.7 cricket balls cost ₹770. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 17.3 pairs of socks cost ₹240. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 18.5 mangoes cost ₹100. What does one mango cost (in ₹)?
- 19.8 storybooks cost ₹1440. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 20.2 mangoes cost ₹60. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 22.8 geometry boxes cost ₹1000. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 24.6 badminton rackets cost ₹2640. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 25.2 lunch boxes cost ₹460. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 26.7 badminton rackets cost ₹3815. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 27.7 storybooks cost ₹1015. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
- 28.9 colour pencil sets cost ₹540. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 29.7 badminton rackets cost ₹2310. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 30.9 pens cost ₹108. What does one pen cost (in ₹)?
- 31.2 T-shirts cost ₹770. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
- 32.3 badminton rackets cost ₹975. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 33.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
- 34.7 lunch boxes cost ₹1295. How much do 6 lunch boxes cost (in ₹)?
- 35.3 notebooks cost ₹90. What does one notebook cost (in ₹)?
- 36.6 plates of idli cost ₹210. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 38.4 pens cost ₹64. What does one pen cost (in ₹)?
- 39.3 pens cost ₹57. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 40.4 storybooks cost ₹480. What does one storybook cost (in ₹)?
Answer key
- 400
- 220
- 7
- 6
- 5
- 160
- 6210
- 605
- 10
- 545
- 9
- 60
- 560
- 510
- 105
- 110
- 80
- 20
- 1260
- 180
- 7
- 125
- 4
- 440
- 230
- 4360
- 1160
- 360
- 1650
- 12
- 1155
- 2275
- 12
- 1110
- 30
- 35
- 10
- 16
- 133
- 120
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids