← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 224 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.8 colour pencil sets cost ₹640. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
  2. 2.2 water bottles cost ₹440. What does one water bottle cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.6 water bottles cost ₹960. What does one water bottle cost (in ₹)?
  7. 7.4 school bags cost ₹2760. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  8. 8.8 school bags cost ₹4840. What does one school bag cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.5 school bags cost ₹2725. What does one school bag cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.9 pens cost ₹108. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  13. 13.5 pairs of socks cost ₹400. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  14. 14.4 T-shirts cost ₹1020. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  15. 15.5 geometry boxes cost ₹525. What does one geometry box cost (in ₹)?
  16. 16.7 cricket balls cost ₹770. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  17. 17.3 pairs of socks cost ₹240. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  18. 18.5 mangoes cost ₹100. What does one mango cost (in ₹)?
  19. 19.8 storybooks cost ₹1440. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  20. 20.2 mangoes cost ₹60. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.8 geometry boxes cost ₹1000. What does one geometry box cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.6 badminton rackets cost ₹2640. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  25. 25.2 lunch boxes cost ₹460. What does one lunch box cost (in ₹)?
  26. 26.7 badminton rackets cost ₹3815. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  27. 27.7 storybooks cost ₹1015. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
  28. 28.9 colour pencil sets cost ₹540. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  29. 29.7 badminton rackets cost ₹2310. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  30. 30.9 pens cost ₹108. What does one pen cost (in ₹)?
  31. 31.2 T-shirts cost ₹770. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
  32. 32.3 badminton rackets cost ₹975. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  33. 33.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  34. 34.7 lunch boxes cost ₹1295. How much do 6 lunch boxes cost (in ₹)?
  35. 35.3 notebooks cost ₹90. What does one notebook cost (in ₹)?
  36. 36.6 plates of idli cost ₹210. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.4 pens cost ₹64. What does one pen cost (in ₹)?
  39. 39.3 pens cost ₹57. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  40. 40.4 storybooks cost ₹480. What does one storybook cost (in ₹)?

Answer key

  1. 400
  2. 220
  3. 7
  4. 6
  5. 5
  6. 160
  7. 6210
  8. 605
  9. 10
  10. 545
  11. 9
  12. 60
  13. 560
  14. 510
  15. 105
  16. 110
  17. 80
  18. 20
  19. 1260
  20. 180
  21. 7
  22. 125
  23. 4
  24. 440
  25. 230
  26. 4360
  27. 1160
  28. 360
  29. 1650
  30. 12
  31. 1155
  32. 2275
  33. 12
  34. 1110
  35. 30
  36. 35
  37. 10
  38. 16
  39. 133
  40. 120

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids