Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.5 pairs of socks cost ₹375. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 3.9 geometry boxes cost ₹855. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 4.9 pairs of socks cost ₹450. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 6.6 pairs of socks cost ₹510. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
- 7.7 pairs of socks cost ₹350. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 8.5 notebooks cost ₹150. What does one notebook cost (in ₹)?
- 9.6 pairs of socks cost ₹330. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
- 10.2 water bottles cost ₹250. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 12.3 cricket balls cost ₹315. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 13.9 water bottles cost ₹1350. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 14.9 geometry boxes cost ₹900. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 16.3 lunch boxes cost ₹450. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 17.7 cricket balls cost ₹805. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 18.6 pens cost ₹60. What does one pen cost (in ₹)?
- 19.3 notebooks cost ₹135. What does one notebook cost (in ₹)?
- 20.7 samosas cost ₹105. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 22.8 colour pencil sets cost ₹800. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 24.3 water bottles cost ₹525. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 25.8 cricket balls cost ₹1080. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 26.8 badminton rackets cost ₹2840. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 27.9 samosas cost ₹144. What does one samosa cost (in ₹)?
- 28.7 pens cost ₹133. How much do 8 pens cost (in ₹)?
- 29.3 pens cost ₹33. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 30.3 notebooks cost ₹165. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 32.5 school bags cost ₹2625. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
- 33.10 cricket balls cost ₹1100. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 34.4 mangoes cost ₹160. What does one mango cost (in ₹)?
- 35.5 storybooks cost ₹825. What does one storybook cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
- 37.4 plates of idli cost ₹140. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 38.10 water bottles cost ₹1450. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 39.10 water bottles cost ₹2150. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 40.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
Answer key
- 75
- 8
- 190
- 50
- 9
- 850
- 450
- 30
- 550
- 125
- 9
- 945
- 150
- 100
- 9
- 150
- 115
- 10
- 45
- 60
- 5
- 200
- 4
- 700
- 135
- 355
- 16
- 152
- 22
- 110
- 7
- 3150
- 110
- 40
- 165
- 11
- 70
- 870
- 1505
- 4
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids