← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 237 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.5 pairs of socks cost ₹375. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.9 geometry boxes cost ₹855. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  4. 4.9 pairs of socks cost ₹450. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.6 pairs of socks cost ₹510. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
  7. 7.7 pairs of socks cost ₹350. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  8. 8.5 notebooks cost ₹150. What does one notebook cost (in ₹)?
  9. 9.6 pairs of socks cost ₹330. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
  10. 10.2 water bottles cost ₹250. What does one water bottle cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.3 cricket balls cost ₹315. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  13. 13.9 water bottles cost ₹1350. What does one water bottle cost (in ₹)?
  14. 14.9 geometry boxes cost ₹900. What does one geometry box cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.3 lunch boxes cost ₹450. What does one lunch box cost (in ₹)?
  17. 17.7 cricket balls cost ₹805. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  18. 18.6 pens cost ₹60. What does one pen cost (in ₹)?
  19. 19.3 notebooks cost ₹135. What does one notebook cost (in ₹)?
  20. 20.7 samosas cost ₹105. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.8 colour pencil sets cost ₹800. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.3 water bottles cost ₹525. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  25. 25.8 cricket balls cost ₹1080. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  26. 26.8 badminton rackets cost ₹2840. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  27. 27.9 samosas cost ₹144. What does one samosa cost (in ₹)?
  28. 28.7 pens cost ₹133. How much do 8 pens cost (in ₹)?
  29. 29.3 pens cost ₹33. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  30. 30.3 notebooks cost ₹165. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.5 school bags cost ₹2625. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
  33. 33.10 cricket balls cost ₹1100. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  34. 34.4 mangoes cost ₹160. What does one mango cost (in ₹)?
  35. 35.5 storybooks cost ₹825. What does one storybook cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.4 plates of idli cost ₹140. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
  38. 38.10 water bottles cost ₹1450. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  39. 39.10 water bottles cost ₹2150. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  40. 40.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?

Answer key

  1. 75
  2. 8
  3. 190
  4. 50
  5. 9
  6. 850
  7. 450
  8. 30
  9. 550
  10. 125
  11. 9
  12. 945
  13. 150
  14. 100
  15. 9
  16. 150
  17. 115
  18. 10
  19. 45
  20. 60
  21. 5
  22. 200
  23. 4
  24. 700
  25. 135
  26. 355
  27. 16
  28. 152
  29. 22
  30. 110
  31. 7
  32. 3150
  33. 110
  34. 40
  35. 165
  36. 11
  37. 70
  38. 870
  39. 1505
  40. 4

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids