Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.9 storybooks cost ₹1305. What does one storybook cost (in ₹)?
- 2.9 pairs of socks cost ₹495. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 4.2 geometry boxes cost ₹280. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 5.6 notebooks cost ₹360. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 6.4 cricket balls cost ₹480. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 9.3 pairs of socks cost ₹150. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 10.9 samosas cost ₹144. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 11.2 school bags cost ₹1420. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
- 12.5 mangoes cost ₹200. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 13.6 footballs cost ₹1680. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 15.2 notebooks cost ₹60. What does one notebook cost (in ₹)?
- 16.2 geometry boxes cost ₹160. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 17.7 badminton rackets cost ₹2975. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 18.9 samosas cost ₹126. What does one samosa cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 20.2 T-shirts cost ₹400. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 21.3 school bags cost ₹1695. What does one school bag cost (in ₹)?
- 22.10 mangoes cost ₹400. What does one mango cost (in ₹)?
- 23.10 notebooks cost ₹450. What does one notebook cost (in ₹)?
- 24.6 pairs of socks cost ₹450. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 25.9 T-shirts cost ₹3195. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 26.4 pairs of socks cost ₹220. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 27.2 badminton rackets cost ₹930. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 28.4 water bottles cost ₹520. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 29.2 footballs cost ₹860. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 30.5 plates of idli cost ₹175. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 31.6 colour pencil sets cost ₹600. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 32.2 pairs of socks cost ₹100. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 33.8 pens cost ₹104. What does one pen cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 35.3 notebooks cost ₹90. How much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 36.10 mangoes cost ₹200. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 37.10 footballs cost ₹3450. What does one football cost (in ₹)?
- 38.8 lunch boxes cost ₹1840. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
- 39.6 mangoes cost ₹180. What does one mango cost (in ₹)?
- 40.2 cricket balls cost ₹200. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
Answer key
- 145
- 55
- 9
- 140
- 120
- 120
- 9
- 4
- 350
- 64
- 4970
- 120
- 840
- 6
- 30
- 240
- 3400
- 14
- 5
- 1800
- 565
- 40
- 45
- 75
- 355
- 55
- 465
- 1040
- 1720
- 315
- 100
- 50
- 13
- 4
- 300
- 60
- 345
- 2070
- 30
- 900
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids