← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 239 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.9 storybooks cost ₹1305. What does one storybook cost (in ₹)?
  2. 2.9 pairs of socks cost ₹495. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.2 geometry boxes cost ₹280. What does one geometry box cost (in ₹)?
  5. 5.6 notebooks cost ₹360. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  6. 6.4 cricket balls cost ₹480. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.3 pairs of socks cost ₹150. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  10. 10.9 samosas cost ₹144. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  11. 11.2 school bags cost ₹1420. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
  12. 12.5 mangoes cost ₹200. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  13. 13.6 footballs cost ₹1680. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.2 notebooks cost ₹60. What does one notebook cost (in ₹)?
  16. 16.2 geometry boxes cost ₹160. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  17. 17.7 badminton rackets cost ₹2975. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  18. 18.9 samosas cost ₹126. What does one samosa cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.2 T-shirts cost ₹400. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  21. 21.3 school bags cost ₹1695. What does one school bag cost (in ₹)?
  22. 22.10 mangoes cost ₹400. What does one mango cost (in ₹)?
  23. 23.10 notebooks cost ₹450. What does one notebook cost (in ₹)?
  24. 24.6 pairs of socks cost ₹450. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  25. 25.9 T-shirts cost ₹3195. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  26. 26.4 pairs of socks cost ₹220. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  27. 27.2 badminton rackets cost ₹930. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  28. 28.4 water bottles cost ₹520. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  29. 29.2 footballs cost ₹860. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  30. 30.5 plates of idli cost ₹175. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  31. 31.6 colour pencil sets cost ₹600. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  32. 32.2 pairs of socks cost ₹100. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  33. 33.8 pens cost ₹104. What does one pen cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.3 notebooks cost ₹90. How much do 10 notebooks cost (in ₹)?
  36. 36.10 mangoes cost ₹200. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  37. 37.10 footballs cost ₹3450. What does one football cost (in ₹)?
  38. 38.8 lunch boxes cost ₹1840. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
  39. 39.6 mangoes cost ₹180. What does one mango cost (in ₹)?
  40. 40.2 cricket balls cost ₹200. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?

Answer key

  1. 145
  2. 55
  3. 9
  4. 140
  5. 120
  6. 120
  7. 9
  8. 4
  9. 350
  10. 64
  11. 4970
  12. 120
  13. 840
  14. 6
  15. 30
  16. 240
  17. 3400
  18. 14
  19. 5
  20. 1800
  21. 565
  22. 40
  23. 45
  24. 75
  25. 355
  26. 55
  27. 465
  28. 1040
  29. 1720
  30. 315
  31. 100
  32. 50
  33. 13
  34. 4
  35. 300
  36. 60
  37. 345
  38. 2070
  39. 30
  40. 900

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids