← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 244 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.9 geometry boxes cost ₹720. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  2. 2.7 storybooks cost ₹805. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  3. 3.2 pens cost ₹48. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  4. 4.9 pairs of socks cost ₹495. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.5 cricket balls cost ₹700. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  9. 9.10 cricket balls cost ₹1500. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  10. 10.2 footballs cost ₹580. What does one football cost (in ₹)?
  11. 11.9 footballs cost ₹2430. What does one football cost (in ₹)?
  12. 12.10 pairs of socks cost ₹500. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  13. 13.8 water bottles cost ₹1080. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  14. 14.2 cricket balls cost ₹220. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  15. 15.9 footballs cost ₹2835. What does one football cost (in ₹)?
  16. 16.7 badminton rackets cost ₹3780. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  17. 17.10 notebooks cost ₹600. What does one notebook cost (in ₹)?
  18. 18.6 school bags cost ₹3090. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.5 storybooks cost ₹875. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  23. 23.7 lunch boxes cost ₹1680. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  24. 24.7 lunch boxes cost ₹1645. What does one lunch box cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.7 pens cost ₹133. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  27. 27.10 school bags cost ₹5650. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  28. 28.4 cricket balls cost ₹560. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  29. 29.6 footballs cost ₹2280. What does one football cost (in ₹)?
  30. 30.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  31. 31.2 lunch boxes cost ₹340. What does one lunch box cost (in ₹)?
  32. 32.4 T-shirts cost ₹840. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  33. 33.4 storybooks cost ₹440. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
  34. 34.4 pens cost ₹84. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  35. 35.6 cricket balls cost ₹660. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  36. 36.9 pairs of socks cost ₹540. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.9 badminton rackets cost ₹2790. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  39. 39.8 badminton rackets cost ₹4520. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  40. 40.10 water bottles cost ₹1450. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?

Answer key

  1. 480
  2. 345
  3. 144
  4. 110
  5. 4
  6. 7
  7. 6
  8. 140
  9. 450
  10. 290
  11. 270
  12. 50
  13. 405
  14. 990
  15. 315
  16. 1620
  17. 60
  18. 1030
  19. 7
  20. 4
  21. 5
  22. 525
  23. 480
  24. 235
  25. 4
  26. 57
  27. 5085
  28. 140
  29. 380
  30. 8
  31. 170
  32. 210
  33. 1100
  34. 63
  35. 220
  36. 60
  37. 9
  38. 2170
  39. 2825
  40. 580

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids