Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.9 geometry boxes cost ₹720. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 2.7 storybooks cost ₹805. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 3.2 pens cost ₹48. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 4.9 pairs of socks cost ₹495. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 8.5 cricket balls cost ₹700. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 9.10 cricket balls cost ₹1500. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 10.2 footballs cost ₹580. What does one football cost (in ₹)?
- 11.9 footballs cost ₹2430. What does one football cost (in ₹)?
- 12.10 pairs of socks cost ₹500. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 13.8 water bottles cost ₹1080. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 14.2 cricket balls cost ₹220. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 15.9 footballs cost ₹2835. What does one football cost (in ₹)?
- 16.7 badminton rackets cost ₹3780. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 17.10 notebooks cost ₹600. What does one notebook cost (in ₹)?
- 18.6 school bags cost ₹3090. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 22.5 storybooks cost ₹875. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 23.7 lunch boxes cost ₹1680. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 24.7 lunch boxes cost ₹1645. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 26.7 pens cost ₹133. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 27.10 school bags cost ₹5650. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 28.4 cricket balls cost ₹560. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 29.6 footballs cost ₹2280. What does one football cost (in ₹)?
- 30.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 31.2 lunch boxes cost ₹340. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 32.4 T-shirts cost ₹840. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 33.4 storybooks cost ₹440. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
- 34.4 pens cost ₹84. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 35.6 cricket balls cost ₹660. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 36.9 pairs of socks cost ₹540. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 38.9 badminton rackets cost ₹2790. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 39.8 badminton rackets cost ₹4520. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 40.10 water bottles cost ₹1450. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
Answer key
- 480
- 345
- 144
- 110
- 4
- 7
- 6
- 140
- 450
- 290
- 270
- 50
- 405
- 990
- 315
- 1620
- 60
- 1030
- 7
- 4
- 5
- 525
- 480
- 235
- 4
- 57
- 5085
- 140
- 380
- 8
- 170
- 210
- 1100
- 63
- 220
- 60
- 9
- 2170
- 2825
- 580
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids