Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.3 notebooks cost ₹90. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 2.6 plates of idli cost ₹360. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
- 3.2 school bags cost ₹1200. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 5.2 samosas cost ₹26. What does one samosa cost (in ₹)?
- 6.8 water bottles cost ₹1440. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 7.3 water bottles cost ₹750. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 9.3 badminton rackets cost ₹1275. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 10.2 samosas cost ₹24. What does one samosa cost (in ₹)?
- 11.8 geometry boxes cost ₹880. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 12.3 water bottles cost ₹690. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 13.10 storybooks cost ₹1150. What does one storybook cost (in ₹)?
- 14.10 mangoes cost ₹350. What does one mango cost (in ₹)?
- 15.4 geometry boxes cost ₹320. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 18.7 geometry boxes cost ₹805. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 19.8 school bags cost ₹5800. What does one school bag cost (in ₹)?
- 20.2 samosas cost ₹32. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 22.2 storybooks cost ₹270. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 23.8 colour pencil sets cost ₹880. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 24.8 footballs cost ₹2680. What does one football cost (in ₹)?
- 25.7 samosas cost ₹126. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
- 26.2 water bottles cost ₹240. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 30.2 plates of idli cost ₹60. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 31.10 notebooks cost ₹350. What does one notebook cost (in ₹)?
- 32.10 pens cost ₹160. How much do 8 pens cost (in ₹)?
- 33.6 badminton rackets cost ₹2280. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 34.6 storybooks cost ₹1080. What does one storybook cost (in ₹)?
- 35.4 storybooks cost ₹600. What does one storybook cost (in ₹)?
- 36.5 mangoes cost ₹125. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 37.4 lunch boxes cost ₹740. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 40.3 samosas cost ₹48. What does one samosa cost (in ₹)?
Answer key
- 210
- 600
- 1800
- 4
- 13
- 180
- 1500
- 8
- 2975
- 12
- 110
- 2070
- 115
- 35
- 480
- 5
- 6
- 115
- 725
- 80
- 7
- 675
- 110
- 335
- 108
- 960
- 7
- 7
- 6
- 150
- 35
- 128
- 380
- 180
- 150
- 250
- 185
- 8
- 4
- 16
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids