← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 253 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.3 notebooks cost ₹90. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  2. 2.6 plates of idli cost ₹360. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
  3. 3.2 school bags cost ₹1200. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.2 samosas cost ₹26. What does one samosa cost (in ₹)?
  6. 6.8 water bottles cost ₹1440. What does one water bottle cost (in ₹)?
  7. 7.3 water bottles cost ₹750. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.3 badminton rackets cost ₹1275. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  10. 10.2 samosas cost ₹24. What does one samosa cost (in ₹)?
  11. 11.8 geometry boxes cost ₹880. What does one geometry box cost (in ₹)?
  12. 12.3 water bottles cost ₹690. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  13. 13.10 storybooks cost ₹1150. What does one storybook cost (in ₹)?
  14. 14.10 mangoes cost ₹350. What does one mango cost (in ₹)?
  15. 15.4 geometry boxes cost ₹320. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.7 geometry boxes cost ₹805. What does one geometry box cost (in ₹)?
  19. 19.8 school bags cost ₹5800. What does one school bag cost (in ₹)?
  20. 20.2 samosas cost ₹32. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.2 storybooks cost ₹270. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  23. 23.8 colour pencil sets cost ₹880. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  24. 24.8 footballs cost ₹2680. What does one football cost (in ₹)?
  25. 25.7 samosas cost ₹126. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
  26. 26.2 water bottles cost ₹240. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.2 plates of idli cost ₹60. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  31. 31.10 notebooks cost ₹350. What does one notebook cost (in ₹)?
  32. 32.10 pens cost ₹160. How much do 8 pens cost (in ₹)?
  33. 33.6 badminton rackets cost ₹2280. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  34. 34.6 storybooks cost ₹1080. What does one storybook cost (in ₹)?
  35. 35.4 storybooks cost ₹600. What does one storybook cost (in ₹)?
  36. 36.5 mangoes cost ₹125. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
  37. 37.4 lunch boxes cost ₹740. What does one lunch box cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.3 samosas cost ₹48. What does one samosa cost (in ₹)?

Answer key

  1. 210
  2. 600
  3. 1800
  4. 4
  5. 13
  6. 180
  7. 1500
  8. 8
  9. 2975
  10. 12
  11. 110
  12. 2070
  13. 115
  14. 35
  15. 480
  16. 5
  17. 6
  18. 115
  19. 725
  20. 80
  21. 7
  22. 675
  23. 110
  24. 335
  25. 108
  26. 960
  27. 7
  28. 7
  29. 6
  30. 150
  31. 35
  32. 128
  33. 380
  34. 180
  35. 150
  36. 250
  37. 185
  38. 8
  39. 4
  40. 16

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids