← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 255 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.9 geometry boxes cost ₹1080. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.3 notebooks cost ₹105. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  4. 4.8 plates of idli cost ₹240. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  5. 5.5 pairs of socks cost ₹400. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  6. 6.9 footballs cost ₹3825. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
  7. 7.8 colour pencil sets cost ₹720. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  8. 8.4 mangoes cost ₹100. What does one mango cost (in ₹)?
  9. 9.4 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
  10. 10.5 plates of idli cost ₹175. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  11. 11.2 samosas cost ₹28. What does one samosa cost (in ₹)?
  12. 12.3 lunch boxes cost ₹660. What does one lunch box cost (in ₹)?
  13. 13.7 cricket balls cost ₹700. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  14. 14.10 lunch boxes cost ₹1500. What does one lunch box cost (in ₹)?
  15. 15.6 colour pencil sets cost ₹450. How much do 10 colour pencil sets cost (in ₹)?
  16. 16.3 lunch boxes cost ₹720. What does one lunch box cost (in ₹)?
  17. 17.3 storybooks cost ₹315. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  18. 18.5 cricket balls cost ₹700. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  19. 19.10 plates of idli cost ₹550. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  20. 20.6 lunch boxes cost ₹1770. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  21. 21.7 T-shirts cost ₹1925. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  22. 22.6 samosas cost ₹78. What does one samosa cost (in ₹)?
  23. 23.9 lunch boxes cost ₹1710. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.7 geometry boxes cost ₹595. What does one geometry box cost (in ₹)?
  26. 26.2 geometry boxes cost ₹230. What does one geometry box cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.5 notebooks cost ₹150. What does one notebook cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.10 colour pencil sets cost ₹800. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  31. 31.4 plates of idli cost ₹220. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  32. 32.4 storybooks cost ₹600. What does one storybook cost (in ₹)?
  33. 33.7 badminton rackets cost ₹3955. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  34. 34.3 cricket balls cost ₹300. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  35. 35.7 T-shirts cost ₹2205. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  36. 36.9 water bottles cost ₹1980. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) bangles cost ₹180. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.8 samosas cost ₹104. What does one samosa cost (in ₹)?
  39. 39.6 water bottles cost ₹750. What does one water bottle cost (in ₹)?
  40. 40.5 cricket balls cost ₹700. What does one cricket ball cost (in ₹)?

Answer key

  1. 840
  2. 7
  3. 70
  4. 90
  5. 80
  6. 4250
  7. 90
  8. 25
  9. 20
  10. 35
  11. 14
  12. 220
  13. 100
  14. 150
  15. 750
  16. 240
  17. 945
  18. 280
  19. 165
  20. 590
  21. 2475
  22. 13
  23. 380
  24. 7
  25. 85
  26. 115
  27. 5
  28. 30
  29. 8
  30. 80
  31. 55
  32. 150
  33. 565
  34. 900
  35. 630
  36. 2200
  37. 15
  38. 13
  39. 125
  40. 140

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids