Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.9 geometry boxes cost ₹1080. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 3.3 notebooks cost ₹105. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 4.8 plates of idli cost ₹240. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 5.5 pairs of socks cost ₹400. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 6.9 footballs cost ₹3825. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
- 7.8 colour pencil sets cost ₹720. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 8.4 mangoes cost ₹100. What does one mango cost (in ₹)?
- 9.4 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
- 10.5 plates of idli cost ₹175. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 11.2 samosas cost ₹28. What does one samosa cost (in ₹)?
- 12.3 lunch boxes cost ₹660. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 13.7 cricket balls cost ₹700. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 14.10 lunch boxes cost ₹1500. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 15.6 colour pencil sets cost ₹450. How much do 10 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 16.3 lunch boxes cost ₹720. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 17.3 storybooks cost ₹315. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 18.5 cricket balls cost ₹700. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 19.10 plates of idli cost ₹550. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 20.6 lunch boxes cost ₹1770. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 21.7 T-shirts cost ₹1925. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 22.6 samosas cost ₹78. What does one samosa cost (in ₹)?
- 23.9 lunch boxes cost ₹1710. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 25.7 geometry boxes cost ₹595. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 26.2 geometry boxes cost ₹230. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 28.5 notebooks cost ₹150. What does one notebook cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 30.10 colour pencil sets cost ₹800. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 31.4 plates of idli cost ₹220. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 32.4 storybooks cost ₹600. What does one storybook cost (in ₹)?
- 33.7 badminton rackets cost ₹3955. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 34.3 cricket balls cost ₹300. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 35.7 T-shirts cost ₹2205. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 36.9 water bottles cost ₹1980. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) bangles cost ₹180. What does one cost (in ₹)?
- 38.8 samosas cost ₹104. What does one samosa cost (in ₹)?
- 39.6 water bottles cost ₹750. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 40.5 cricket balls cost ₹700. What does one cricket ball cost (in ₹)?
Answer key
- 840
- 7
- 70
- 90
- 80
- 4250
- 90
- 25
- 20
- 35
- 14
- 220
- 100
- 150
- 750
- 240
- 945
- 280
- 165
- 590
- 2475
- 13
- 380
- 7
- 85
- 115
- 5
- 30
- 8
- 80
- 55
- 150
- 565
- 900
- 630
- 2200
- 15
- 13
- 125
- 140
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids