Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.9 notebooks cost ₹495. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 2.9 cricket balls cost ₹1170. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 4.6 notebooks cost ₹360. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 5.9 badminton rackets cost ₹4905. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 6.3 lunch boxes cost ₹495. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 8.9 badminton rackets cost ₹3105. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 9.2 badminton rackets cost ₹1040. How much do 10 badminton rackets cost (in ₹)?
- 10.2 geometry boxes cost ₹300. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 12.5 footballs cost ₹1675. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 13.5 badminton rackets cost ₹1900. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 14.2 mangoes cost ₹80. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
- 15.5 water bottles cost ₹675. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 17.3 cricket balls cost ₹450. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 18.2 water bottles cost ₹310. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 19.5 water bottles cost ₹1025. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 20.9 school bags cost ₹4950. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 21.4 cricket balls cost ₹460. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 22.10 pens cost ₹120. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 25.2 footballs cost ₹670. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
- 26.2 water bottles cost ₹360. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 27.6 lunch boxes cost ₹1200. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 28.3 water bottles cost ₹585. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 29.2 samosas cost ₹26. What does one samosa cost (in ₹)?
- 30.3 geometry boxes cost ₹450. How much do 10 geometry boxes cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 32.5 mangoes cost ₹175. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 33.3 colour pencil sets cost ₹225. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 34.2 footballs cost ₹610. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 36.2 cricket balls cost ₹230. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 37.9 geometry boxes cost ₹1350. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 38.7 water bottles cost ₹1050. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
- 39.3 notebooks cost ₹165. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 40.6 geometry boxes cost ₹570. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
Answer key
- 110
- 130
- 8
- 540
- 3815
- 1320
- 6
- 345
- 5200
- 1350
- 5
- 2010
- 380
- 320
- 135
- 4
- 1200
- 1395
- 205
- 4400
- 115
- 36
- 4
- 13
- 2680
- 720
- 200
- 1560
- 13
- 1500
- 3
- 210
- 675
- 1830
- 9
- 115
- 750
- 1500
- 110
- 665
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids