← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 257 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.9 notebooks cost ₹495. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  2. 2.9 cricket balls cost ₹1170. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.6 notebooks cost ₹360. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  5. 5.9 badminton rackets cost ₹4905. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  6. 6.3 lunch boxes cost ₹495. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.9 badminton rackets cost ₹3105. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  9. 9.2 badminton rackets cost ₹1040. How much do 10 badminton rackets cost (in ₹)?
  10. 10.2 geometry boxes cost ₹300. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.5 footballs cost ₹1675. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  13. 13.5 badminton rackets cost ₹1900. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  14. 14.2 mangoes cost ₹80. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
  15. 15.5 water bottles cost ₹675. What does one water bottle cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.3 cricket balls cost ₹450. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  18. 18.2 water bottles cost ₹310. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  19. 19.5 water bottles cost ₹1025. What does one water bottle cost (in ₹)?
  20. 20.9 school bags cost ₹4950. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  21. 21.4 cricket balls cost ₹460. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  22. 22.10 pens cost ₹120. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.2 footballs cost ₹670. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
  26. 26.2 water bottles cost ₹360. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  27. 27.6 lunch boxes cost ₹1200. What does one lunch box cost (in ₹)?
  28. 28.3 water bottles cost ₹585. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  29. 29.2 samosas cost ₹26. What does one samosa cost (in ₹)?
  30. 30.3 geometry boxes cost ₹450. How much do 10 geometry boxes cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.5 mangoes cost ₹175. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  33. 33.3 colour pencil sets cost ₹225. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  34. 34.2 footballs cost ₹610. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.2 cricket balls cost ₹230. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  37. 37.9 geometry boxes cost ₹1350. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  38. 38.7 water bottles cost ₹1050. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
  39. 39.3 notebooks cost ₹165. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  40. 40.6 geometry boxes cost ₹570. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 110
  2. 130
  3. 8
  4. 540
  5. 3815
  6. 1320
  7. 6
  8. 345
  9. 5200
  10. 1350
  11. 5
  12. 2010
  13. 380
  14. 320
  15. 135
  16. 4
  17. 1200
  18. 1395
  19. 205
  20. 4400
  21. 115
  22. 36
  23. 4
  24. 13
  25. 2680
  26. 720
  27. 200
  28. 1560
  29. 13
  30. 1500
  31. 3
  32. 210
  33. 675
  34. 1830
  35. 9
  36. 115
  37. 750
  38. 1500
  39. 110
  40. 665

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids