Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.6 storybooks cost ₹1020. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
- 3.9 pens cost ₹99. How much do 8 pens cost (in ₹)?
- 4.5 notebooks cost ₹275. How much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 5.10 pens cost ₹120. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 6.4 lunch boxes cost ₹900. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 7.9 pens cost ₹126. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 9.7 pairs of socks cost ₹560. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 10.9 storybooks cost ₹1260. What does one storybook cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 12.4 school bags cost ₹2280. What does one school bag cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 14.10 notebooks cost ₹400. What does one notebook cost (in ₹)?
- 15.10 plates of idli cost ₹400. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 17.4 geometry boxes cost ₹420. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 20.7 mangoes cost ₹175. What does one mango cost (in ₹)?
- 21.9 colour pencil sets cost ₹765. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 25.8 colour pencil sets cost ₹720. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 26.3 samosas cost ₹39. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 27.5 pens cost ₹60. What does one pen cost (in ₹)?
- 28.7 school bags cost ₹4095. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 29.7 cricket balls cost ₹910. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.9 colour pencil sets cost ₹585. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 31.7 lunch boxes cost ₹1505. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 32.2 geometry boxes cost ₹210. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 33.9 colour pencil sets cost ₹1080. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 35.10 cricket balls cost ₹1100. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 36.3 cricket balls cost ₹435. How much do 10 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.4 school bags cost ₹2800. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
- 38.4 pairs of socks cost ₹320. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
- 39.9 footballs cost ₹3285. What does one football cost (in ₹)?
- 40.9 water bottles cost ₹1395. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
Answer key
- 1530
- 12
- 88
- 550
- 84
- 225
- 98
- 8
- 80
- 140
- 6
- 570
- 4
- 40
- 40
- 8
- 105
- 9
- 6
- 25
- 680
- 13
- 8
- 10
- 90
- 91
- 12
- 1170
- 1170
- 65
- 645
- 840
- 120
- 5
- 110
- 1450
- 4900
- 800
- 365
- 775
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids