← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 261 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.6 storybooks cost ₹1020. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.9 pens cost ₹99. How much do 8 pens cost (in ₹)?
  4. 4.5 notebooks cost ₹275. How much do 10 notebooks cost (in ₹)?
  5. 5.10 pens cost ₹120. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  6. 6.4 lunch boxes cost ₹900. What does one lunch box cost (in ₹)?
  7. 7.9 pens cost ₹126. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.7 pairs of socks cost ₹560. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  10. 10.9 storybooks cost ₹1260. What does one storybook cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.4 school bags cost ₹2280. What does one school bag cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.10 notebooks cost ₹400. What does one notebook cost (in ₹)?
  15. 15.10 plates of idli cost ₹400. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.4 geometry boxes cost ₹420. What does one geometry box cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.7 mangoes cost ₹175. What does one mango cost (in ₹)?
  21. 21.9 colour pencil sets cost ₹765. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.8 colour pencil sets cost ₹720. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  26. 26.3 samosas cost ₹39. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  27. 27.5 pens cost ₹60. What does one pen cost (in ₹)?
  28. 28.7 school bags cost ₹4095. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  29. 29.7 cricket balls cost ₹910. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  30. 30.9 colour pencil sets cost ₹585. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  31. 31.7 lunch boxes cost ₹1505. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  32. 32.2 geometry boxes cost ₹210. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  33. 33.9 colour pencil sets cost ₹1080. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.10 cricket balls cost ₹1100. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  36. 36.3 cricket balls cost ₹435. How much do 10 cricket balls cost (in ₹)?
  37. 37.4 school bags cost ₹2800. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
  38. 38.4 pairs of socks cost ₹320. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
  39. 39.9 footballs cost ₹3285. What does one football cost (in ₹)?
  40. 40.9 water bottles cost ₹1395. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1530
  2. 12
  3. 88
  4. 550
  5. 84
  6. 225
  7. 98
  8. 8
  9. 80
  10. 140
  11. 6
  12. 570
  13. 4
  14. 40
  15. 40
  16. 8
  17. 105
  18. 9
  19. 6
  20. 25
  21. 680
  22. 13
  23. 8
  24. 10
  25. 90
  26. 91
  27. 12
  28. 1170
  29. 1170
  30. 65
  31. 645
  32. 840
  33. 120
  34. 5
  35. 110
  36. 1450
  37. 4900
  38. 800
  39. 365
  40. 775

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids