← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 263 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.3 storybooks cost ₹450. What does one storybook cost (in ₹)?
  4. 4.10 cricket balls cost ₹1000. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.3 mangoes cost ₹105. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.10 storybooks cost ₹950. What does one storybook cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.3 footballs cost ₹840. What does one football cost (in ₹)?
  11. 11.5 samosas cost ₹75. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.8 badminton rackets cost ₹2800. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  15. 15.3 pens cost ₹48. What does one pen cost (in ₹)?
  16. 16.4 lunch boxes cost ₹940. What does one lunch box cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.8 footballs cost ₹3400. What does one football cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.10 storybooks cost ₹1750. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  21. 21.2 cricket balls cost ₹230. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  22. 22.8 badminton rackets cost ₹4360. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
  23. 23.7 water bottles cost ₹1330. What does one water bottle cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.6 samosas cost ₹120. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  26. 26.2 mangoes cost ₹60. What does one mango cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.8 pairs of socks cost ₹520. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  29. 29.3 badminton rackets cost ₹1050. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  30. 30.8 notebooks cost ₹480. What does one notebook cost (in ₹)?
  31. 31.5 badminton rackets cost ₹2875. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  32. 32.4 plates of idli cost ₹120. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  33. 33.2 plates of idli cost ₹80. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.2 geometry boxes cost ₹180. What does one geometry box cost (in ₹)?
  36. 36.2 samosas cost ₹36. What does one samosa cost (in ₹)?
  37. 37.8 colour pencil sets cost ₹880. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
  38. 38.7 colour pencil sets cost ₹700. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  39. 39.2 notebooks cost ₹60. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  40. 40.3 pairs of socks cost ₹240. What does one pair of socks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 8
  2. 8
  3. 150
  4. 200
  5. 9
  6. 210
  7. 9
  8. 95
  9. 8
  10. 280
  11. 60
  12. 12
  13. 7
  14. 350
  15. 16
  16. 235
  17. 8
  18. 425
  19. 7
  20. 875
  21. 115
  22. 3270
  23. 190
  24. 5
  25. 80
  26. 30
  27. 7
  28. 260
  29. 350
  30. 60
  31. 4600
  32. 90
  33. 40
  34. 6
  35. 90
  36. 18
  37. 440
  38. 100
  39. 180
  40. 80

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids