Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 3.3 storybooks cost ₹450. What does one storybook cost (in ₹)?
- 4.10 cricket balls cost ₹1000. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 6.3 mangoes cost ₹105. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 8.10 storybooks cost ₹950. What does one storybook cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 10.3 footballs cost ₹840. What does one football cost (in ₹)?
- 11.5 samosas cost ₹75. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 14.8 badminton rackets cost ₹2800. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 15.3 pens cost ₹48. What does one pen cost (in ₹)?
- 16.4 lunch boxes cost ₹940. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 18.8 footballs cost ₹3400. What does one football cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 20.10 storybooks cost ₹1750. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 21.2 cricket balls cost ₹230. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 22.8 badminton rackets cost ₹4360. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 23.7 water bottles cost ₹1330. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 25.6 samosas cost ₹120. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 26.2 mangoes cost ₹60. What does one mango cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 28.8 pairs of socks cost ₹520. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 29.3 badminton rackets cost ₹1050. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 30.8 notebooks cost ₹480. What does one notebook cost (in ₹)?
- 31.5 badminton rackets cost ₹2875. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 32.4 plates of idli cost ₹120. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 33.2 plates of idli cost ₹80. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 35.2 geometry boxes cost ₹180. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 36.2 samosas cost ₹36. What does one samosa cost (in ₹)?
- 37.8 colour pencil sets cost ₹880. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 38.7 colour pencil sets cost ₹700. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 39.2 notebooks cost ₹60. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 40.3 pairs of socks cost ₹240. What does one pair of socks cost (in ₹)?
Answer key
- 8
- 8
- 150
- 200
- 9
- 210
- 9
- 95
- 8
- 280
- 60
- 12
- 7
- 350
- 16
- 235
- 8
- 425
- 7
- 875
- 115
- 3270
- 190
- 5
- 80
- 30
- 7
- 260
- 350
- 60
- 4600
- 90
- 40
- 6
- 90
- 18
- 440
- 100
- 180
- 80
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids