Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.5 T-shirts cost ₹1250. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 3.7 footballs cost ₹2485. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 5.2 lunch boxes cost ₹350. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
- 6.5 badminton rackets cost ₹2250. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 7.4 mangoes cost ₹160. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
- 8.2 colour pencil sets cost ₹150. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 9.7 T-shirts cost ₹1715. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 12.7 footballs cost ₹2065. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 14.5 mangoes cost ₹125. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 15.7 samosas cost ₹84. What does one samosa cost (in ₹)?
- 16.7 lunch boxes cost ₹1925. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 17.6 lunch boxes cost ₹1530. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 19.7 school bags cost ₹4165. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 20.10 lunch boxes cost ₹1700. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 24.6 pairs of socks cost ₹540. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 25.2 cricket balls cost ₹290. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 26.5 notebooks cost ₹175. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 29.3 pairs of socks cost ₹195. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 30.6 footballs cost ₹2580. What does one football cost (in ₹)?
- 31.2 cricket balls cost ₹200. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 32.6 footballs cost ₹1530. What does one football cost (in ₹)?
- 33.3 geometry boxes cost ₹375. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 34.4 lunch boxes cost ₹600. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 38.5 footballs cost ₹1925. What does one football cost (in ₹)?
- 39.3 badminton rackets cost ₹1665. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 40.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
Answer key
- 500
- 5
- 1065
- 8
- 1225
- 450
- 80
- 450
- 2450
- 7
- 9
- 1770
- 13
- 75
- 12
- 275
- 1020
- 9
- 5355
- 510
- 6
- 4
- 10
- 90
- 145
- 140
- 7
- 6
- 65
- 430
- 100
- 255
- 125
- 300
- 5
- 6
- 6
- 385
- 555
- 8
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids