← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 270 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.5 T-shirts cost ₹1250. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.7 footballs cost ₹2485. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.2 lunch boxes cost ₹350. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
  6. 6.5 badminton rackets cost ₹2250. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  7. 7.4 mangoes cost ₹160. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
  8. 8.2 colour pencil sets cost ₹150. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  9. 9.7 T-shirts cost ₹1715. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.7 footballs cost ₹2065. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.5 mangoes cost ₹125. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  15. 15.7 samosas cost ₹84. What does one samosa cost (in ₹)?
  16. 16.7 lunch boxes cost ₹1925. What does one lunch box cost (in ₹)?
  17. 17.6 lunch boxes cost ₹1530. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.7 school bags cost ₹4165. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  20. 20.10 lunch boxes cost ₹1700. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.6 pairs of socks cost ₹540. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  25. 25.2 cricket balls cost ₹290. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  26. 26.5 notebooks cost ₹175. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.3 pairs of socks cost ₹195. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  30. 30.6 footballs cost ₹2580. What does one football cost (in ₹)?
  31. 31.2 cricket balls cost ₹200. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  32. 32.6 footballs cost ₹1530. What does one football cost (in ₹)?
  33. 33.3 geometry boxes cost ₹375. What does one geometry box cost (in ₹)?
  34. 34.4 lunch boxes cost ₹600. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.5 footballs cost ₹1925. What does one football cost (in ₹)?
  39. 39.3 badminton rackets cost ₹1665. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  40. 40.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?

Answer key

  1. 500
  2. 5
  3. 1065
  4. 8
  5. 1225
  6. 450
  7. 80
  8. 450
  9. 2450
  10. 7
  11. 9
  12. 1770
  13. 13
  14. 75
  15. 12
  16. 275
  17. 1020
  18. 9
  19. 5355
  20. 510
  21. 6
  22. 4
  23. 10
  24. 90
  25. 145
  26. 140
  27. 7
  28. 6
  29. 65
  30. 430
  31. 100
  32. 255
  33. 125
  34. 300
  35. 5
  36. 6
  37. 6
  38. 385
  39. 555
  40. 8

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids