Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.7 school bags cost ₹4795. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
- 2.5 school bags cost ₹3275. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 3.10 water bottles cost ₹1850. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 6.2 badminton rackets cost ₹880. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 8.10 mangoes cost ₹250. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 10.3 pairs of socks cost ₹180. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 11.2 cricket balls cost ₹250. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 12.4 colour pencil sets cost ₹400. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 13.8 badminton rackets cost ₹3640. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 14.9 T-shirts cost ₹3015. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 15.3 lunch boxes cost ₹630. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 16.2 cricket balls cost ₹240. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 19.9 plates of idli cost ₹540. How much do 7 plates of idli cost (in ₹)?
- 20.5 school bags cost ₹2275. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 21.4 footballs cost ₹1120. What does one football cost (in ₹)?
- 22.7 cricket balls cost ₹805. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 24.6 pens cost ₹78. What does one pen cost (in ₹)?
- 25.3 pens cost ₹48. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 27.8 footballs cost ₹3080. What does one football cost (in ₹)?
- 28.10 badminton rackets cost ₹6000. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 30.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 31.6 footballs cost ₹1770. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
- 32.8 school bags cost ₹5360. What does one school bag cost (in ₹)?
- 33.3 cricket balls cost ₹300. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.10 samosas cost ₹130. What does one samosa cost (in ₹)?
- 35.5 samosas cost ₹85. What does one samosa cost (in ₹)?
- 36.4 storybooks cost ₹480. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 38.3 school bags cost ₹1515. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 40.10 water bottles cost ₹2250. What does one water bottle cost (in ₹)?
Answer key
- 4110
- 2620
- 925
- 4
- 8
- 3520
- 7
- 75
- 9
- 60
- 125
- 800
- 455
- 335
- 210
- 120
- 5
- 8
- 420
- 4095
- 280
- 575
- 6
- 13
- 32
- 4
- 385
- 600
- 8
- 3
- 2950
- 670
- 600
- 13
- 17
- 360
- 8
- 2020
- 6
- 225
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids