← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 272 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.7 school bags cost ₹4795. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
  2. 2.5 school bags cost ₹3275. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  3. 3.10 water bottles cost ₹1850. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.2 badminton rackets cost ₹880. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.10 mangoes cost ₹250. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.3 pairs of socks cost ₹180. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  11. 11.2 cricket balls cost ₹250. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  12. 12.4 colour pencil sets cost ₹400. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  13. 13.8 badminton rackets cost ₹3640. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  14. 14.9 T-shirts cost ₹3015. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  15. 15.3 lunch boxes cost ₹630. What does one lunch box cost (in ₹)?
  16. 16.2 cricket balls cost ₹240. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.9 plates of idli cost ₹540. How much do 7 plates of idli cost (in ₹)?
  20. 20.5 school bags cost ₹2275. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  21. 21.4 footballs cost ₹1120. What does one football cost (in ₹)?
  22. 22.7 cricket balls cost ₹805. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.6 pens cost ₹78. What does one pen cost (in ₹)?
  25. 25.3 pens cost ₹48. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.8 footballs cost ₹3080. What does one football cost (in ₹)?
  28. 28.10 badminton rackets cost ₹6000. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  31. 31.6 footballs cost ₹1770. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
  32. 32.8 school bags cost ₹5360. What does one school bag cost (in ₹)?
  33. 33.3 cricket balls cost ₹300. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  34. 34.10 samosas cost ₹130. What does one samosa cost (in ₹)?
  35. 35.5 samosas cost ₹85. What does one samosa cost (in ₹)?
  36. 36.4 storybooks cost ₹480. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.3 school bags cost ₹1515. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.10 water bottles cost ₹2250. What does one water bottle cost (in ₹)?

Answer key

  1. 4110
  2. 2620
  3. 925
  4. 4
  5. 8
  6. 3520
  7. 7
  8. 75
  9. 9
  10. 60
  11. 125
  12. 800
  13. 455
  14. 335
  15. 210
  16. 120
  17. 5
  18. 8
  19. 420
  20. 4095
  21. 280
  22. 575
  23. 6
  24. 13
  25. 32
  26. 4
  27. 385
  28. 600
  29. 8
  30. 3
  31. 2950
  32. 670
  33. 600
  34. 13
  35. 17
  36. 360
  37. 8
  38. 2020
  39. 6
  40. 225

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids