Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.2 school bags cost ₹970. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 3.4 cricket balls cost ₹420. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 6.7 water bottles cost ₹1575. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 9.4 footballs cost ₹1040. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 11.7 school bags cost ₹5215. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 12.3 colour pencil sets cost ₹180. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 13.4 footballs cost ₹1240. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
- 14.2 notebooks cost ₹80. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 16.9 cricket balls cost ₹1035. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 18.9 colour pencil sets cost ₹810. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 19.7 lunch boxes cost ₹1295. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 20.7 T-shirts cost ₹2030. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 21.4 T-shirts cost ₹900. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
- 22.8 footballs cost ₹2120. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 23.5 plates of idli cost ₹150. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 24.4 notebooks cost ₹140. What does one notebook cost (in ₹)?
- 25.4 mangoes cost ₹140. What does one mango cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 27.2 plates of idli cost ₹80. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 28.5 T-shirts cost ₹1300. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 29.4 T-shirts cost ₹1600. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 30.6 samosas cost ₹78. How much do 9 samosas cost (in ₹)?
- 31.5 school bags cost ₹3150. How much do 10 school bags cost (in ₹)?
- 32.10 footballs cost ₹3100. What does one football cost (in ₹)?
- 33.2 samosas cost ₹24. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 34.2 pens cost ₹44. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 35.8 geometry boxes cost ₹1040. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 36.7 colour pencil sets cost ₹805. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 38.7 colour pencil sets cost ₹490. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 39.5 plates of idli cost ₹175. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 40.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
Answer key
- 2910
- 13
- 105
- 6
- 8
- 900
- 6
- 5
- 2340
- 7
- 5960
- 60
- 2170
- 200
- 4
- 345
- 8
- 270
- 185
- 1160
- 2250
- 1060
- 30
- 35
- 35
- 4
- 40
- 520
- 400
- 117
- 6300
- 310
- 84
- 66
- 260
- 460
- 9
- 70
- 35
- 7
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids