← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 276 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.2 school bags cost ₹970. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.4 cricket balls cost ₹420. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.7 water bottles cost ₹1575. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.4 footballs cost ₹1040. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.7 school bags cost ₹5215. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  12. 12.3 colour pencil sets cost ₹180. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  13. 13.4 footballs cost ₹1240. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
  14. 14.2 notebooks cost ₹80. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.9 cricket balls cost ₹1035. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.9 colour pencil sets cost ₹810. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  19. 19.7 lunch boxes cost ₹1295. What does one lunch box cost (in ₹)?
  20. 20.7 T-shirts cost ₹2030. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  21. 21.4 T-shirts cost ₹900. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
  22. 22.8 footballs cost ₹2120. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  23. 23.5 plates of idli cost ₹150. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  24. 24.4 notebooks cost ₹140. What does one notebook cost (in ₹)?
  25. 25.4 mangoes cost ₹140. What does one mango cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.2 plates of idli cost ₹80. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  28. 28.5 T-shirts cost ₹1300. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  29. 29.4 T-shirts cost ₹1600. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  30. 30.6 samosas cost ₹78. How much do 9 samosas cost (in ₹)?
  31. 31.5 school bags cost ₹3150. How much do 10 school bags cost (in ₹)?
  32. 32.10 footballs cost ₹3100. What does one football cost (in ₹)?
  33. 33.2 samosas cost ₹24. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  34. 34.2 pens cost ₹44. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  35. 35.8 geometry boxes cost ₹1040. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  36. 36.7 colour pencil sets cost ₹805. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.7 colour pencil sets cost ₹490. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  39. 39.5 plates of idli cost ₹175. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  40. 40.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?

Answer key

  1. 2910
  2. 13
  3. 105
  4. 6
  5. 8
  6. 900
  7. 6
  8. 5
  9. 2340
  10. 7
  11. 5960
  12. 60
  13. 2170
  14. 200
  15. 4
  16. 345
  17. 8
  18. 270
  19. 185
  20. 1160
  21. 2250
  22. 1060
  23. 30
  24. 35
  25. 35
  26. 4
  27. 40
  28. 520
  29. 400
  30. 117
  31. 6300
  32. 310
  33. 84
  34. 66
  35. 260
  36. 460
  37. 9
  38. 70
  39. 35
  40. 7

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids