Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.3 pens cost ₹36. How much do 10 pens cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 3.8 storybooks cost ₹800. What does one storybook cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 5.3 school bags cost ₹2325. What does one school bag cost (in ₹)?
- 6.3 footballs cost ₹945. What does one football cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 8.7 cricket balls cost ₹945. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 9.5 water bottles cost ₹1175. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 10.4 footballs cost ₹1060. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 11.8 plates of idli cost ₹280. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 12.4 geometry boxes cost ₹400. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 15.4 notebooks cost ₹180. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 16.4 lunch boxes cost ₹800. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
- 17.2 lunch boxes cost ₹570. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 19.8 plates of idli cost ₹440. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 20.10 pairs of socks cost ₹800. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 21.9 colour pencil sets cost ₹765. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 22.3 notebooks cost ₹135. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 23.5 school bags cost ₹3925. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
- 24.10 cricket balls cost ₹1200. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 25.5 plates of idli cost ₹275. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 26.10 water bottles cost ₹1350. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 28.10 pairs of socks cost ₹650. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 30.8 footballs cost ₹2720. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 31.7 school bags cost ₹3850. What does one school bag cost (in ₹)?
- 32.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
- 33.7 badminton rackets cost ₹3010. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 35.9 cricket balls cost ₹1080. How much do 10 cricket balls cost (in ₹)?
- 36.6 samosas cost ₹108. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
- 37.5 samosas cost ₹65. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 38.7 pens cost ₹77. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 40.4 storybooks cost ₹480. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
Answer key
- 120
- 6
- 100
- 9
- 775
- 315
- 9
- 135
- 235
- 795
- 35
- 100
- 7
- 7
- 405
- 1400
- 1995
- 4
- 165
- 400
- 85
- 270
- 4710
- 840
- 165
- 810
- 7
- 455
- 4
- 3060
- 550
- 14
- 430
- 8
- 1200
- 180
- 26
- 66
- 6
- 600
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids