← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 280 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.3 pens cost ₹36. How much do 10 pens cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.8 storybooks cost ₹800. What does one storybook cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.3 school bags cost ₹2325. What does one school bag cost (in ₹)?
  6. 6.3 footballs cost ₹945. What does one football cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.7 cricket balls cost ₹945. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  9. 9.5 water bottles cost ₹1175. What does one water bottle cost (in ₹)?
  10. 10.4 footballs cost ₹1060. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  11. 11.8 plates of idli cost ₹280. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  12. 12.4 geometry boxes cost ₹400. What does one geometry box cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.4 notebooks cost ₹180. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  16. 16.4 lunch boxes cost ₹800. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
  17. 17.2 lunch boxes cost ₹570. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.8 plates of idli cost ₹440. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  20. 20.10 pairs of socks cost ₹800. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  21. 21.9 colour pencil sets cost ₹765. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  22. 22.3 notebooks cost ₹135. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  23. 23.5 school bags cost ₹3925. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
  24. 24.10 cricket balls cost ₹1200. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  25. 25.5 plates of idli cost ₹275. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  26. 26.10 water bottles cost ₹1350. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.10 pairs of socks cost ₹650. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.8 footballs cost ₹2720. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  31. 31.7 school bags cost ₹3850. What does one school bag cost (in ₹)?
  32. 32.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
  33. 33.7 badminton rackets cost ₹3010. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.9 cricket balls cost ₹1080. How much do 10 cricket balls cost (in ₹)?
  36. 36.6 samosas cost ₹108. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
  37. 37.5 samosas cost ₹65. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  38. 38.7 pens cost ₹77. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.4 storybooks cost ₹480. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 120
  2. 6
  3. 100
  4. 9
  5. 775
  6. 315
  7. 9
  8. 135
  9. 235
  10. 795
  11. 35
  12. 100
  13. 7
  14. 7
  15. 405
  16. 1400
  17. 1995
  18. 4
  19. 165
  20. 400
  21. 85
  22. 270
  23. 4710
  24. 840
  25. 165
  26. 810
  27. 7
  28. 455
  29. 4
  30. 3060
  31. 550
  32. 14
  33. 430
  34. 8
  35. 1200
  36. 180
  37. 26
  38. 66
  39. 6
  40. 600

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids