Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 2.9 storybooks cost ₹1575. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 4.3 pens cost ₹54. What does one pen cost (in ₹)?
- 5.9 notebooks cost ₹315. What does one notebook cost (in ₹)?
- 6.2 notebooks cost ₹110. What does one notebook cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 8.6 school bags cost ₹4020. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 9.8 mangoes cost ₹320. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 10.8 pens cost ₹96. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 11.6 footballs cost ₹1680. What does one football cost (in ₹)?
- 12.8 notebooks cost ₹400. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 13.2 notebooks cost ₹90. What does one notebook cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 15.4 storybooks cost ₹520. What does one storybook cost (in ₹)?
- 16.10 pairs of socks cost ₹500. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
- 18.4 geometry boxes cost ₹360. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 19.8 pairs of socks cost ₹680. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 24.6 lunch boxes cost ₹1320. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 25.2 pens cost ₹44. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 26.5 pens cost ₹70. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 27.9 geometry boxes cost ₹1305. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 28.6 pairs of socks cost ₹300. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 29.8 geometry boxes cost ₹960. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 30.2 pairs of socks cost ₹120. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 31.2 school bags cost ₹940. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
- 32.8 notebooks cost ₹280. What does one notebook cost (in ₹)?
- 33.10 badminton rackets cost ₹5550. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 34.6 badminton rackets cost ₹3510. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 35.4 lunch boxes cost ₹720. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 36.8 geometry boxes cost ₹840. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 37.5 mangoes cost ₹150. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 38.5 mangoes cost ₹175. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 40.2 school bags cost ₹1100. What does one school bag cost (in ₹)?
Answer key
- 7
- 1400
- 4
- 18
- 35
- 55
- 5
- 1340
- 280
- 24
- 280
- 200
- 45
- 8
- 130
- 50
- 14
- 540
- 595
- 10
- 4
- 3
- 6
- 660
- 66
- 56
- 145
- 50
- 240
- 60
- 2350
- 35
- 555
- 585
- 180
- 105
- 300
- 210
- 5
- 550
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids