← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 282 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.9 storybooks cost ₹1575. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.3 pens cost ₹54. What does one pen cost (in ₹)?
  5. 5.9 notebooks cost ₹315. What does one notebook cost (in ₹)?
  6. 6.2 notebooks cost ₹110. What does one notebook cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.6 school bags cost ₹4020. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  9. 9.8 mangoes cost ₹320. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  10. 10.8 pens cost ₹96. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  11. 11.6 footballs cost ₹1680. What does one football cost (in ₹)?
  12. 12.8 notebooks cost ₹400. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  13. 13.2 notebooks cost ₹90. What does one notebook cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.4 storybooks cost ₹520. What does one storybook cost (in ₹)?
  16. 16.10 pairs of socks cost ₹500. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.4 geometry boxes cost ₹360. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  19. 19.8 pairs of socks cost ₹680. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.6 lunch boxes cost ₹1320. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  25. 25.2 pens cost ₹44. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  26. 26.5 pens cost ₹70. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  27. 27.9 geometry boxes cost ₹1305. What does one geometry box cost (in ₹)?
  28. 28.6 pairs of socks cost ₹300. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  29. 29.8 geometry boxes cost ₹960. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  30. 30.2 pairs of socks cost ₹120. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  31. 31.2 school bags cost ₹940. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
  32. 32.8 notebooks cost ₹280. What does one notebook cost (in ₹)?
  33. 33.10 badminton rackets cost ₹5550. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  34. 34.6 badminton rackets cost ₹3510. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  35. 35.4 lunch boxes cost ₹720. What does one lunch box cost (in ₹)?
  36. 36.8 geometry boxes cost ₹840. What does one geometry box cost (in ₹)?
  37. 37.5 mangoes cost ₹150. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
  38. 38.5 mangoes cost ₹175. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.2 school bags cost ₹1100. What does one school bag cost (in ₹)?

Answer key

  1. 7
  2. 1400
  3. 4
  4. 18
  5. 35
  6. 55
  7. 5
  8. 1340
  9. 280
  10. 24
  11. 280
  12. 200
  13. 45
  14. 8
  15. 130
  16. 50
  17. 14
  18. 540
  19. 595
  20. 10
  21. 4
  22. 3
  23. 6
  24. 660
  25. 66
  26. 56
  27. 145
  28. 50
  29. 240
  30. 60
  31. 2350
  32. 35
  33. 555
  34. 585
  35. 180
  36. 105
  37. 300
  38. 210
  39. 5
  40. 550

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids