← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 284 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.3 notebooks cost ₹150. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.5 colour pencil sets cost ₹600. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
  4. 4.7 pens cost ₹70. What does one pen cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.5 samosas cost ₹75. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  9. 9.6 badminton rackets cost ₹2100. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.10 cricket balls cost ₹1450. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  12. 12.4 geometry boxes cost ₹520. How much do 10 geometry boxes cost (in ₹)?
  13. 13.8 samosas cost ₹144. What does one samosa cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.6 mangoes cost ₹240. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
  16. 16.8 badminton rackets cost ₹2600. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.8 colour pencil sets cost ₹880. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  19. 19.5 lunch boxes cost ₹825. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.9 water bottles cost ₹1980. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  22. 22.2 water bottles cost ₹410. What does one water bottle cost (in ₹)?
  23. 23.2 pairs of socks cost ₹160. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
  24. 24.3 colour pencil sets cost ₹315. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  25. 25.2 notebooks cost ₹60. What does one notebook cost (in ₹)?
  26. 26.10 T-shirts cost ₹2950. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  27. 27.4 water bottles cost ₹500. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  28. 28.9 T-shirts cost ₹3330. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
  29. 29.5 water bottles cost ₹975. What does one water bottle cost (in ₹)?
  30. 30.9 storybooks cost ₹1035. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
  31. 31.6 geometry boxes cost ₹480. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  32. 32.3 samosas cost ₹57. What does one samosa cost (in ₹)?
  33. 33.10 colour pencil sets cost ₹950. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  34. 34.6 pens cost ₹144. What does one pen cost (in ₹)?
  35. 35.2 water bottles cost ₹340. What does one water bottle cost (in ₹)?
  36. 36.4 pairs of socks cost ₹200. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  37. 37.4 badminton rackets cost ₹2200. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.2 water bottles cost ₹440. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  40. 40.3 water bottles cost ₹390. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?

Answer key

  1. 400
  2. 4
  3. 840
  4. 10
  5. 7
  6. 8
  7. 6
  8. 30
  9. 350
  10. 5
  11. 145
  12. 1300
  13. 18
  14. 12
  15. 160
  16. 325
  17. 8
  18. 660
  19. 330
  20. 5
  21. 660
  22. 205
  23. 240
  24. 210
  25. 30
  26. 295
  27. 750
  28. 3700
  29. 195
  30. 1150
  31. 400
  32. 19
  33. 95
  34. 24
  35. 170
  36. 300
  37. 2750
  38. 8
  39. 880
  40. 260

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids