Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 2.10 cricket balls cost ₹1200. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 3.3 badminton rackets cost ₹1530. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
- 4.7 mangoes cost ₹175. What does one mango cost (in ₹)?
- 5.5 school bags cost ₹3600. What does one school bag cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 9.3 plates of idli cost ₹90. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 11.4 cricket balls cost ₹560. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
- 14.2 pairs of socks cost ₹150. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) bangles cost ₹180. What does one cost (in ₹)?
- 16.9 pens cost ₹225. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 18.9 plates of idli cost ₹405. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 21.2 T-shirts cost ₹470. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 22.9 plates of idli cost ₹270. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 23.6 pairs of socks cost ₹510. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 24.6 plates of idli cost ₹210. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 25.8 cricket balls cost ₹960. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 26.8 pens cost ₹96. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 27.9 notebooks cost ₹315. What does one notebook cost (in ₹)?
- 28.4 water bottles cost ₹940. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 29.4 school bags cost ₹2860. What does one school bag cost (in ₹)?
- 30.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 31.8 samosas cost ₹104. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
- 32.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 33.8 cricket balls cost ₹1160. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.5 plates of idli cost ₹275. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 35.2 T-shirts cost ₹790. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 36.10 water bottles cost ₹1250. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 37.2 lunch boxes cost ₹530. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
- 38.8 samosas cost ₹120. What does one samosa cost (in ₹)?
- 39.5 badminton rackets cost ₹1775. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 40.7 footballs cost ₹2835. What does one football cost (in ₹)?
Answer key
- 4
- 120
- 2040
- 25
- 720
- 7
- 8
- 4
- 30
- 6
- 140
- 8
- 12
- 525
- 15
- 125
- 9
- 45
- 6
- 10
- 940
- 30
- 85
- 35
- 120
- 60
- 35
- 1880
- 715
- 9
- 39
- 5
- 580
- 440
- 395
- 125
- 1855
- 15
- 2840
- 405
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids