← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 288 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.10 cricket balls cost ₹1200. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  3. 3.3 badminton rackets cost ₹1530. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
  4. 4.7 mangoes cost ₹175. What does one mango cost (in ₹)?
  5. 5.5 school bags cost ₹3600. What does one school bag cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.3 plates of idli cost ₹90. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.4 cricket balls cost ₹560. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.2 pairs of socks cost ₹150. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) bangles cost ₹180. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.9 pens cost ₹225. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.9 plates of idli cost ₹405. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.2 T-shirts cost ₹470. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  22. 22.9 plates of idli cost ₹270. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  23. 23.6 pairs of socks cost ₹510. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  24. 24.6 plates of idli cost ₹210. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  25. 25.8 cricket balls cost ₹960. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  26. 26.8 pens cost ₹96. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  27. 27.9 notebooks cost ₹315. What does one notebook cost (in ₹)?
  28. 28.4 water bottles cost ₹940. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  29. 29.4 school bags cost ₹2860. What does one school bag cost (in ₹)?
  30. 30.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  31. 31.8 samosas cost ₹104. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  32. 32.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  33. 33.8 cricket balls cost ₹1160. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  34. 34.5 plates of idli cost ₹275. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  35. 35.2 T-shirts cost ₹790. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  36. 36.10 water bottles cost ₹1250. What does one water bottle cost (in ₹)?
  37. 37.2 lunch boxes cost ₹530. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
  38. 38.8 samosas cost ₹120. What does one samosa cost (in ₹)?
  39. 39.5 badminton rackets cost ₹1775. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  40. 40.7 footballs cost ₹2835. What does one football cost (in ₹)?

Answer key

  1. 4
  2. 120
  3. 2040
  4. 25
  5. 720
  6. 7
  7. 8
  8. 4
  9. 30
  10. 6
  11. 140
  12. 8
  13. 12
  14. 525
  15. 15
  16. 125
  17. 9
  18. 45
  19. 6
  20. 10
  21. 940
  22. 30
  23. 85
  24. 35
  25. 120
  26. 60
  27. 35
  28. 1880
  29. 715
  30. 9
  31. 39
  32. 5
  33. 580
  34. 440
  35. 395
  36. 125
  37. 1855
  38. 15
  39. 2840
  40. 405

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids