Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.4 colour pencil sets cost ₹380. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 3.4 notebooks cost ₹140. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 7.9 pens cost ₹108. What does one pen cost (in ₹)?
- 8.4 samosas cost ₹48. What does one samosa cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 11.5 footballs cost ₹1475. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 13.5 samosas cost ₹100. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 14.3 samosas cost ₹51. What does one samosa cost (in ₹)?
- 15.6 notebooks cost ₹300. What does one notebook cost (in ₹)?
- 16.5 plates of idli cost ₹300. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 17.9 T-shirts cost ₹1890. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 19.6 colour pencil sets cost ₹720. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 20.10 lunch boxes cost ₹2400. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 21.8 colour pencil sets cost ₹640. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 22.10 footballs cost ₹2800. What does one football cost (in ₹)?
- 23.8 T-shirts cost ₹2720. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 24.10 colour pencil sets cost ₹650. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 25.7 lunch boxes cost ₹1050. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 26.9 samosas cost ₹108. What does one samosa cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 28.4 water bottles cost ₹600. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 29.10 samosas cost ₹160. What does one samosa cost (in ₹)?
- 30.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 32.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 33.6 badminton rackets cost ₹3120. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 34.9 colour pencil sets cost ₹1035. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 35.2 pairs of socks cost ₹140. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 36.2 footballs cost ₹570. What does one football cost (in ₹)?
- 37.4 pens cost ₹60. What does one pen cost (in ₹)?
- 38.9 T-shirts cost ₹2565. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 39.9 geometry boxes cost ₹990. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 40.2 pens cost ₹24. What does one pen cost (in ₹)?
Answer key
- 95
- 4
- 315
- 6
- 9
- 4
- 12
- 12
- 8
- 7
- 1770
- 6
- 80
- 17
- 50
- 60
- 2100
- 6
- 120
- 240
- 320
- 280
- 1360
- 65
- 600
- 12
- 5
- 150
- 16
- 8
- 10
- 5
- 1040
- 115
- 350
- 285
- 15
- 1140
- 220
- 12
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids