← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 294 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.4 colour pencil sets cost ₹380. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.4 notebooks cost ₹140. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.9 pens cost ₹108. What does one pen cost (in ₹)?
  8. 8.4 samosas cost ₹48. What does one samosa cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.5 footballs cost ₹1475. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.5 samosas cost ₹100. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  14. 14.3 samosas cost ₹51. What does one samosa cost (in ₹)?
  15. 15.6 notebooks cost ₹300. What does one notebook cost (in ₹)?
  16. 16.5 plates of idli cost ₹300. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  17. 17.9 T-shirts cost ₹1890. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.6 colour pencil sets cost ₹720. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  20. 20.10 lunch boxes cost ₹2400. What does one lunch box cost (in ₹)?
  21. 21.8 colour pencil sets cost ₹640. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
  22. 22.10 footballs cost ₹2800. What does one football cost (in ₹)?
  23. 23.8 T-shirts cost ₹2720. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  24. 24.10 colour pencil sets cost ₹650. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  25. 25.7 lunch boxes cost ₹1050. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  26. 26.9 samosas cost ₹108. What does one samosa cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.4 water bottles cost ₹600. What does one water bottle cost (in ₹)?
  29. 29.10 samosas cost ₹160. What does one samosa cost (in ₹)?
  30. 30.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  33. 33.6 badminton rackets cost ₹3120. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
  34. 34.9 colour pencil sets cost ₹1035. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  35. 35.2 pairs of socks cost ₹140. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  36. 36.2 footballs cost ₹570. What does one football cost (in ₹)?
  37. 37.4 pens cost ₹60. What does one pen cost (in ₹)?
  38. 38.9 T-shirts cost ₹2565. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  39. 39.9 geometry boxes cost ₹990. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  40. 40.2 pens cost ₹24. What does one pen cost (in ₹)?

Answer key

  1. 95
  2. 4
  3. 315
  4. 6
  5. 9
  6. 4
  7. 12
  8. 12
  9. 8
  10. 7
  11. 1770
  12. 6
  13. 80
  14. 17
  15. 50
  16. 60
  17. 2100
  18. 6
  19. 120
  20. 240
  21. 320
  22. 280
  23. 1360
  24. 65
  25. 600
  26. 12
  27. 5
  28. 150
  29. 16
  30. 8
  31. 10
  32. 5
  33. 1040
  34. 115
  35. 350
  36. 285
  37. 15
  38. 1140
  39. 220
  40. 12

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids