Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 2.2 pens cost ₹40. What does one pen cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 4.3 badminton rackets cost ₹945. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 5.3 colour pencil sets cost ₹300. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 7.10 geometry boxes cost ₹1500. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 8.9 water bottles cost ₹1260. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 9.2 samosas cost ₹24. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 10.9 mangoes cost ₹180. What does one mango cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 12.4 mangoes cost ₹80. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 13.8 T-shirts cost ₹2800. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
- 14.3 geometry boxes cost ₹330. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 16.7 notebooks cost ₹210. What does one notebook cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 18.9 geometry boxes cost ₹900. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 21.5 geometry boxes cost ₹425. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 22.6 mangoes cost ₹180. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 26.3 pairs of socks cost ₹240. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 27.8 cricket balls cost ₹920. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 29.3 mangoes cost ₹105. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 30.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 31.7 mangoes cost ₹210. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 32.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 33.7 badminton rackets cost ₹3080. How much do 10 badminton rackets cost (in ₹)?
- 34.5 school bags cost ₹2950. What does one school bag cost (in ₹)?
- 35.10 geometry boxes cost ₹1250. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 36.9 badminton rackets cost ₹4545. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 37.6 water bottles cost ₹1110. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
- 40.3 T-shirts cost ₹1200. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
Answer key
- 9
- 20
- 6
- 315
- 100
- 5
- 150
- 140
- 84
- 20
- 9
- 60
- 1750
- 440
- 7
- 30
- 4
- 100
- 10
- 6
- 595
- 90
- 5
- 8
- 6
- 480
- 115
- 10
- 210
- 8
- 180
- 8
- 4400
- 590
- 125
- 505
- 185
- 7
- 11
- 800
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids