← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 298 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.2 pens cost ₹40. What does one pen cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.3 badminton rackets cost ₹945. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  5. 5.3 colour pencil sets cost ₹300. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.10 geometry boxes cost ₹1500. What does one geometry box cost (in ₹)?
  8. 8.9 water bottles cost ₹1260. What does one water bottle cost (in ₹)?
  9. 9.2 samosas cost ₹24. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  10. 10.9 mangoes cost ₹180. What does one mango cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.4 mangoes cost ₹80. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  13. 13.8 T-shirts cost ₹2800. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
  14. 14.3 geometry boxes cost ₹330. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.7 notebooks cost ₹210. What does one notebook cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.9 geometry boxes cost ₹900. What does one geometry box cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.5 geometry boxes cost ₹425. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
  22. 22.6 mangoes cost ₹180. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.3 pairs of socks cost ₹240. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  27. 27.8 cricket balls cost ₹920. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.3 mangoes cost ₹105. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  30. 30.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  31. 31.7 mangoes cost ₹210. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  32. 32.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  33. 33.7 badminton rackets cost ₹3080. How much do 10 badminton rackets cost (in ₹)?
  34. 34.5 school bags cost ₹2950. What does one school bag cost (in ₹)?
  35. 35.10 geometry boxes cost ₹1250. What does one geometry box cost (in ₹)?
  36. 36.9 badminton rackets cost ₹4545. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  37. 37.6 water bottles cost ₹1110. What does one water bottle cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.3 T-shirts cost ₹1200. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?

Answer key

  1. 9
  2. 20
  3. 6
  4. 315
  5. 100
  6. 5
  7. 150
  8. 140
  9. 84
  10. 20
  11. 9
  12. 60
  13. 1750
  14. 440
  15. 7
  16. 30
  17. 4
  18. 100
  19. 10
  20. 6
  21. 595
  22. 90
  23. 5
  24. 8
  25. 6
  26. 480
  27. 115
  28. 10
  29. 210
  30. 8
  31. 180
  32. 8
  33. 4400
  34. 590
  35. 125
  36. 505
  37. 185
  38. 7
  39. 11
  40. 800

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids