Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 2.6 notebooks cost ₹300. What does one notebook cost (in ₹)?
- 3.4 footballs cost ₹1140. What does one football cost (in ₹)?
- 4.2 pairs of socks cost ₹120. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 7.10 storybooks cost ₹1250. What does one storybook cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 10.6 T-shirts cost ₹2160. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 11.7 samosas cost ₹105. What does one samosa cost (in ₹)?
- 12.4 geometry boxes cost ₹380. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 13.4 lunch boxes cost ₹1180. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 14.10 T-shirts cost ₹2750. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 15.3 mangoes cost ₹120. What does one mango cost (in ₹)?
- 16.8 cricket balls cost ₹1160. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 17.5 plates of idli cost ₹275. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 19.3 storybooks cost ₹315. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 20.8 pairs of socks cost ₹520. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 21.7 notebooks cost ₹315. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 22.3 notebooks cost ₹180. What does one notebook cost (in ₹)?
- 23.3 badminton rackets cost ₹915. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 24.9 mangoes cost ₹360. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 25.6 notebooks cost ₹240. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 26.5 pairs of socks cost ₹325. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 27.4 lunch boxes cost ₹860. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 28.3 storybooks cost ₹330. What does one storybook cost (in ₹)?
- 29.10 cricket balls cost ₹1250. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.2 lunch boxes cost ₹310. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 31.10 pens cost ₹130. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 32.7 T-shirts cost ₹1400. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 33.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 34.4 badminton rackets cost ₹2320. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 35.7 lunch boxes cost ₹1995. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
- 36.3 water bottles cost ₹720. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 38.3 footballs cost ₹1095. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 39.9 footballs cost ₹3735. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 40.4 badminton rackets cost ₹2200. What does one badminton racket cost (in ₹)?
Answer key
- 6
- 50
- 285
- 540
- 8
- 6
- 125
- 6
- 8
- 360
- 15
- 475
- 295
- 550
- 40
- 725
- 440
- 7
- 420
- 65
- 135
- 60
- 305
- 160
- 360
- 65
- 215
- 110
- 1000
- 155
- 26
- 200
- 8
- 1740
- 2565
- 2400
- 8
- 3285
- 1245
- 550
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids