← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 303 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.6 notebooks cost ₹300. What does one notebook cost (in ₹)?
  3. 3.4 footballs cost ₹1140. What does one football cost (in ₹)?
  4. 4.2 pairs of socks cost ₹120. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.10 storybooks cost ₹1250. What does one storybook cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.6 T-shirts cost ₹2160. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  11. 11.7 samosas cost ₹105. What does one samosa cost (in ₹)?
  12. 12.4 geometry boxes cost ₹380. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  13. 13.4 lunch boxes cost ₹1180. What does one lunch box cost (in ₹)?
  14. 14.10 T-shirts cost ₹2750. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  15. 15.3 mangoes cost ₹120. What does one mango cost (in ₹)?
  16. 16.8 cricket balls cost ₹1160. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  17. 17.5 plates of idli cost ₹275. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.3 storybooks cost ₹315. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
  20. 20.8 pairs of socks cost ₹520. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  21. 21.7 notebooks cost ₹315. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  22. 22.3 notebooks cost ₹180. What does one notebook cost (in ₹)?
  23. 23.3 badminton rackets cost ₹915. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  24. 24.9 mangoes cost ₹360. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
  25. 25.6 notebooks cost ₹240. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  26. 26.5 pairs of socks cost ₹325. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  27. 27.4 lunch boxes cost ₹860. What does one lunch box cost (in ₹)?
  28. 28.3 storybooks cost ₹330. What does one storybook cost (in ₹)?
  29. 29.10 cricket balls cost ₹1250. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  30. 30.2 lunch boxes cost ₹310. What does one lunch box cost (in ₹)?
  31. 31.10 pens cost ₹130. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  32. 32.7 T-shirts cost ₹1400. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  33. 33.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  34. 34.4 badminton rackets cost ₹2320. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  35. 35.7 lunch boxes cost ₹1995. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
  36. 36.3 water bottles cost ₹720. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.3 footballs cost ₹1095. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  39. 39.9 footballs cost ₹3735. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  40. 40.4 badminton rackets cost ₹2200. What does one badminton racket cost (in ₹)?

Answer key

  1. 6
  2. 50
  3. 285
  4. 540
  5. 8
  6. 6
  7. 125
  8. 6
  9. 8
  10. 360
  11. 15
  12. 475
  13. 295
  14. 550
  15. 40
  16. 725
  17. 440
  18. 7
  19. 420
  20. 65
  21. 135
  22. 60
  23. 305
  24. 160
  25. 360
  26. 65
  27. 215
  28. 110
  29. 1000
  30. 155
  31. 26
  32. 200
  33. 8
  34. 1740
  35. 2565
  36. 2400
  37. 8
  38. 3285
  39. 1245
  40. 550

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids