← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 308 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.9 water bottles cost ₹1485. What does one water bottle cost (in ₹)?
  2. 2.9 samosas cost ₹108. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.8 cricket balls cost ₹1120. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  6. 6.4 lunch boxes cost ₹720. How much do 10 lunch boxes cost (in ₹)?
  7. 7.2 pairs of socks cost ₹120. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  8. 8.3 footballs cost ₹960. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
  9. 9.8 colour pencil sets cost ₹840. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
  10. 10.6 storybooks cost ₹660. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  11. 11.2 mangoes cost ₹70. What does one mango cost (in ₹)?
  12. 12.6 lunch boxes cost ₹1140. What does one lunch box cost (in ₹)?
  13. 13.9 footballs cost ₹2565. What does one football cost (in ₹)?
  14. 14.4 samosas cost ₹64. What does one samosa cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.3 badminton rackets cost ₹1605. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  18. 18.8 water bottles cost ₹1800. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  19. 19.8 pairs of socks cost ₹600. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.3 storybooks cost ₹390. What does one storybook cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.10 colour pencil sets cost ₹850. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
  24. 24.8 samosas cost ₹144. What does one samosa cost (in ₹)?
  25. 25.7 water bottles cost ₹1435. What does one water bottle cost (in ₹)?
  26. 26.9 water bottles cost ₹1485. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
  27. 27.7 storybooks cost ₹840. What does one storybook cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.7 T-shirts cost ₹1645. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  30. 30.6 samosas cost ₹84. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
  31. 31.3 pens cost ₹75. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  32. 32.8 geometry boxes cost ₹1160. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  33. 33.10 plates of idli cost ₹600. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  34. 34.3 school bags cost ₹1635. What does one school bag cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.2 lunch boxes cost ₹460. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  37. 37.4 pairs of socks cost ₹200. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.2 mangoes cost ₹40. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  40. 40.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?

Answer key

  1. 165
  2. 84
  3. 3
  4. 6
  5. 980
  6. 1800
  7. 60
  8. 2560
  9. 420
  10. 990
  11. 35
  12. 190
  13. 285
  14. 16
  15. 7
  16. 7
  17. 535
  18. 1575
  19. 75
  20. 4
  21. 130
  22. 13
  23. 340
  24. 18
  25. 205
  26. 1650
  27. 120
  28. 7
  29. 235
  30. 140
  31. 100
  32. 870
  33. 60
  34. 545
  35. 8
  36. 920
  37. 450
  38. 6
  39. 120
  40. 4

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids