Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.9 water bottles cost ₹1485. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 2.9 samosas cost ₹108. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 5.8 cricket balls cost ₹1120. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 6.4 lunch boxes cost ₹720. How much do 10 lunch boxes cost (in ₹)?
- 7.2 pairs of socks cost ₹120. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 8.3 footballs cost ₹960. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
- 9.8 colour pencil sets cost ₹840. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 10.6 storybooks cost ₹660. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 11.2 mangoes cost ₹70. What does one mango cost (in ₹)?
- 12.6 lunch boxes cost ₹1140. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 13.9 footballs cost ₹2565. What does one football cost (in ₹)?
- 14.4 samosas cost ₹64. What does one samosa cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 17.3 badminton rackets cost ₹1605. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 18.8 water bottles cost ₹1800. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 19.8 pairs of socks cost ₹600. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 21.3 storybooks cost ₹390. What does one storybook cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 23.10 colour pencil sets cost ₹850. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 24.8 samosas cost ₹144. What does one samosa cost (in ₹)?
- 25.7 water bottles cost ₹1435. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 26.9 water bottles cost ₹1485. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
- 27.7 storybooks cost ₹840. What does one storybook cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 29.7 T-shirts cost ₹1645. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 30.6 samosas cost ₹84. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
- 31.3 pens cost ₹75. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 32.8 geometry boxes cost ₹1160. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 33.10 plates of idli cost ₹600. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 34.3 school bags cost ₹1635. What does one school bag cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 36.2 lunch boxes cost ₹460. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 37.4 pairs of socks cost ₹200. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 39.2 mangoes cost ₹40. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 40.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
Answer key
- 165
- 84
- 3
- 6
- 980
- 1800
- 60
- 2560
- 420
- 990
- 35
- 190
- 285
- 16
- 7
- 7
- 535
- 1575
- 75
- 4
- 130
- 13
- 340
- 18
- 205
- 1650
- 120
- 7
- 235
- 140
- 100
- 870
- 60
- 545
- 8
- 920
- 450
- 6
- 120
- 4
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids