Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 2.5 T-shirts cost ₹1400. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 3.10 geometry boxes cost ₹1450. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 4.9 badminton rackets cost ₹4455. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
- 6.9 lunch boxes cost ₹1350. How much do 6 lunch boxes cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 8.6 cricket balls cost ₹750. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 9.10 water bottles cost ₹2150. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 12.9 pens cost ₹198. What does one pen cost (in ₹)?
- 13.3 samosas cost ₹57. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
- 14.3 lunch boxes cost ₹705. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 15.5 mangoes cost ₹200. What does one mango cost (in ₹)?
- 16.4 storybooks cost ₹460. What does one storybook cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 18.9 T-shirts cost ₹2610. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 19.8 footballs cost ₹2440. What does one football cost (in ₹)?
- 20.6 plates of idli cost ₹360. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 22.7 samosas cost ₹98. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
- 23.8 plates of idli cost ₹360. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 24.7 samosas cost ₹112. What does one samosa cost (in ₹)?
- 25.9 pens cost ₹216. What does one pen cost (in ₹)?
- 26.5 badminton rackets cost ₹2800. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
- 27.8 badminton rackets cost ₹2440. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 28.5 storybooks cost ₹725. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
- 29.4 samosas cost ₹56. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
- 30.2 pairs of socks cost ₹110. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 31.9 plates of idli cost ₹495. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 32.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 33.6 geometry boxes cost ₹900. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 34.2 storybooks cost ₹400. What does one storybook cost (in ₹)?
- 35.9 badminton rackets cost ₹3465. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 36.3 pens cost ₹51. What does one pen cost (in ₹)?
- 37.5 water bottles cost ₹925. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 38.8 colour pencil sets cost ₹840. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 40.3 mangoes cost ₹75. What does one mango cost (in ₹)?
Answer key
- 6
- 1680
- 435
- 495
- 12
- 900
- 4
- 500
- 215
- 5
- 3
- 22
- 95
- 1175
- 40
- 115
- 5
- 290
- 305
- 60
- 5
- 70
- 225
- 16
- 24
- 5040
- 305
- 1450
- 84
- 495
- 55
- 9
- 150
- 200
- 385
- 17
- 1295
- 105
- 7
- 25
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids