← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 320 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.5 T-shirts cost ₹1400. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  3. 3.10 geometry boxes cost ₹1450. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  4. 4.9 badminton rackets cost ₹4455. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.9 lunch boxes cost ₹1350. How much do 6 lunch boxes cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.6 cricket balls cost ₹750. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  9. 9.10 water bottles cost ₹2150. What does one water bottle cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.9 pens cost ₹198. What does one pen cost (in ₹)?
  13. 13.3 samosas cost ₹57. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  14. 14.3 lunch boxes cost ₹705. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  15. 15.5 mangoes cost ₹200. What does one mango cost (in ₹)?
  16. 16.4 storybooks cost ₹460. What does one storybook cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.9 T-shirts cost ₹2610. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  19. 19.8 footballs cost ₹2440. What does one football cost (in ₹)?
  20. 20.6 plates of idli cost ₹360. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.7 samosas cost ₹98. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  23. 23.8 plates of idli cost ₹360. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  24. 24.7 samosas cost ₹112. What does one samosa cost (in ₹)?
  25. 25.9 pens cost ₹216. What does one pen cost (in ₹)?
  26. 26.5 badminton rackets cost ₹2800. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
  27. 27.8 badminton rackets cost ₹2440. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  28. 28.5 storybooks cost ₹725. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
  29. 29.4 samosas cost ₹56. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
  30. 30.2 pairs of socks cost ₹110. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  31. 31.9 plates of idli cost ₹495. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  32. 32.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  33. 33.6 geometry boxes cost ₹900. What does one geometry box cost (in ₹)?
  34. 34.2 storybooks cost ₹400. What does one storybook cost (in ₹)?
  35. 35.9 badminton rackets cost ₹3465. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  36. 36.3 pens cost ₹51. What does one pen cost (in ₹)?
  37. 37.5 water bottles cost ₹925. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  38. 38.8 colour pencil sets cost ₹840. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.3 mangoes cost ₹75. What does one mango cost (in ₹)?

Answer key

  1. 6
  2. 1680
  3. 435
  4. 495
  5. 12
  6. 900
  7. 4
  8. 500
  9. 215
  10. 5
  11. 3
  12. 22
  13. 95
  14. 1175
  15. 40
  16. 115
  17. 5
  18. 290
  19. 305
  20. 60
  21. 5
  22. 70
  23. 225
  24. 16
  25. 24
  26. 5040
  27. 305
  28. 1450
  29. 84
  30. 495
  31. 55
  32. 9
  33. 150
  34. 200
  35. 385
  36. 17
  37. 1295
  38. 105
  39. 7
  40. 25

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids