← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 51 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.4 pens cost ₹84. What does one pen cost (in ₹)?
  3. 3.5 plates of idli cost ₹175. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.10 badminton rackets cost ₹3100. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
  7. 7.10 plates of idli cost ₹450. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  8. 8.4 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
  9. 9.2 pens cost ₹36. What does one pen cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.3 lunch boxes cost ₹570. What does one lunch box cost (in ₹)?
  13. 13.4 plates of idli cost ₹120. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.10 colour pencil sets cost ₹900. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  16. 16.7 samosas cost ₹133. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
  17. 17.5 geometry boxes cost ₹400. What does one geometry box cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.4 cricket balls cost ₹440. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  20. 20.7 footballs cost ₹2240. What does one football cost (in ₹)?
  21. 21.10 badminton rackets cost ₹3300. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.7 notebooks cost ₹420. What does one notebook cost (in ₹)?
  24. 24.7 school bags cost ₹5250. What does one school bag cost (in ₹)?
  25. 25.10 lunch boxes cost ₹2300. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.3 pairs of socks cost ₹150. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  28. 28.9 geometry boxes cost ₹1170. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  29. 29.10 mangoes cost ₹400. What does one mango cost (in ₹)?
  30. 30.9 pairs of socks cost ₹585. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  31. 31.6 plates of idli cost ₹300. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  32. 32.7 T-shirts cost ₹2100. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
  33. 33.2 cricket balls cost ₹220. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  34. 34.8 geometry boxes cost ₹960. How much do 10 geometry boxes cost (in ₹)?
  35. 35.8 colour pencil sets cost ₹560. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.2 footballs cost ₹690. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
  38. 38.4 notebooks cost ₹200. What does one notebook cost (in ₹)?
  39. 39.3 cricket balls cost ₹435. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  40. 40.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?

Answer key

  1. 5
  2. 21
  3. 35
  4. 6
  5. 8
  6. 620
  7. 45
  8. 20
  9. 18
  10. 6
  11. 7
  12. 190
  13. 150
  14. 5
  15. 90
  16. 190
  17. 80
  18. 10
  19. 330
  20. 320
  21. 2310
  22. 7
  23. 60
  24. 750
  25. 1840
  26. 8
  27. 450
  28. 1040
  29. 40
  30. 65
  31. 200
  32. 1500
  33. 550
  34. 1200
  35. 70
  36. 10
  37. 1725
  38. 50
  39. 145
  40. 8

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids