Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 2.4 pens cost ₹84. What does one pen cost (in ₹)?
- 3.5 plates of idli cost ₹175. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 6.10 badminton rackets cost ₹3100. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 7.10 plates of idli cost ₹450. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 8.4 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
- 9.2 pens cost ₹36. What does one pen cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 12.3 lunch boxes cost ₹570. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 13.4 plates of idli cost ₹120. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 15.10 colour pencil sets cost ₹900. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 16.7 samosas cost ₹133. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
- 17.5 geometry boxes cost ₹400. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 19.4 cricket balls cost ₹440. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 20.7 footballs cost ₹2240. What does one football cost (in ₹)?
- 21.10 badminton rackets cost ₹3300. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 23.7 notebooks cost ₹420. What does one notebook cost (in ₹)?
- 24.7 school bags cost ₹5250. What does one school bag cost (in ₹)?
- 25.10 lunch boxes cost ₹2300. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 27.3 pairs of socks cost ₹150. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 28.9 geometry boxes cost ₹1170. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 29.10 mangoes cost ₹400. What does one mango cost (in ₹)?
- 30.9 pairs of socks cost ₹585. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 31.6 plates of idli cost ₹300. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 32.7 T-shirts cost ₹2100. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
- 33.2 cricket balls cost ₹220. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.8 geometry boxes cost ₹960. How much do 10 geometry boxes cost (in ₹)?
- 35.8 colour pencil sets cost ₹560. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 37.2 footballs cost ₹690. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
- 38.4 notebooks cost ₹200. What does one notebook cost (in ₹)?
- 39.3 cricket balls cost ₹435. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 40.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
Answer key
- 5
- 21
- 35
- 6
- 8
- 620
- 45
- 20
- 18
- 6
- 7
- 190
- 150
- 5
- 90
- 190
- 80
- 10
- 330
- 320
- 2310
- 7
- 60
- 750
- 1840
- 8
- 450
- 1040
- 40
- 65
- 200
- 1500
- 550
- 1200
- 70
- 10
- 1725
- 50
- 145
- 8
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids