← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 56 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.7 school bags cost ₹4165. What does one school bag cost (in ₹)?
  2. 2.3 badminton rackets cost ₹1155. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.3 pens cost ₹39. How much do 10 pens cost (in ₹)?
  5. 5.4 footballs cost ₹1680. What does one football cost (in ₹)?
  6. 6.4 mangoes cost ₹80. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  7. 7.7 badminton rackets cost ₹3850. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  8. 8.10 pairs of socks cost ₹900. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  9. 9.6 colour pencil sets cost ₹540. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  10. 10.4 school bags cost ₹1980. What does one school bag cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.2 mangoes cost ₹70. What does one mango cost (in ₹)?
  14. 14.7 lunch boxes cost ₹1365. How much do 10 lunch boxes cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.2 notebooks cost ₹60. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  17. 17.2 colour pencil sets cost ₹120. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  18. 18.8 geometry boxes cost ₹1120. What does one geometry box cost (in ₹)?
  19. 19.5 badminton rackets cost ₹2025. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
  20. 20.8 lunch boxes cost ₹1840. What does one lunch box cost (in ₹)?
  21. 21.5 pens cost ₹55. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.8 school bags cost ₹4080. What does one school bag cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.5 samosas cost ₹95. What does one samosa cost (in ₹)?
  26. 26.4 storybooks cost ₹420. What does one storybook cost (in ₹)?
  27. 27.4 colour pencil sets cost ₹400. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  28. 28.7 samosas cost ₹98. What does one samosa cost (in ₹)?
  29. 29.9 mangoes cost ₹360. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
  30. 30.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  31. 31.10 footballs cost ₹4100. What does one football cost (in ₹)?
  32. 32.2 storybooks cost ₹330. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
  33. 33.10 samosas cost ₹170. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  34. 34.5 colour pencil sets cost ₹500. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.6 pairs of socks cost ₹330. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  37. 37.3 school bags cost ₹1515. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
  38. 38.8 plates of idli cost ₹240. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  39. 39.2 school bags cost ₹1230. What does one school bag cost (in ₹)?
  40. 40.6 samosas cost ₹102. What does one samosa cost (in ₹)?

Answer key

  1. 595
  2. 385
  3. 11
  4. 130
  5. 420
  6. 140
  7. 550
  8. 180
  9. 90
  10. 495
  11. 8
  12. 5
  13. 35
  14. 1950
  15. 4
  16. 180
  17. 480
  18. 140
  19. 3645
  20. 230
  21. 22
  22. 6
  23. 510
  24. 8
  25. 19
  26. 105
  27. 100
  28. 14
  29. 400
  30. 8
  31. 410
  32. 1650
  33. 68
  34. 100
  35. 8
  36. 55
  37. 3030
  38. 30
  39. 615
  40. 17

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids