Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.7 school bags cost ₹4165. What does one school bag cost (in ₹)?
- 2.3 badminton rackets cost ₹1155. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
- 4.3 pens cost ₹39. How much do 10 pens cost (in ₹)?
- 5.4 footballs cost ₹1680. What does one football cost (in ₹)?
- 6.4 mangoes cost ₹80. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 7.7 badminton rackets cost ₹3850. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 8.10 pairs of socks cost ₹900. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 9.6 colour pencil sets cost ₹540. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 10.4 school bags cost ₹1980. What does one school bag cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 13.2 mangoes cost ₹70. What does one mango cost (in ₹)?
- 14.7 lunch boxes cost ₹1365. How much do 10 lunch boxes cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 16.2 notebooks cost ₹60. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 17.2 colour pencil sets cost ₹120. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 18.8 geometry boxes cost ₹1120. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 19.5 badminton rackets cost ₹2025. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
- 20.8 lunch boxes cost ₹1840. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 21.5 pens cost ₹55. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 23.8 school bags cost ₹4080. What does one school bag cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 25.5 samosas cost ₹95. What does one samosa cost (in ₹)?
- 26.4 storybooks cost ₹420. What does one storybook cost (in ₹)?
- 27.4 colour pencil sets cost ₹400. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 28.7 samosas cost ₹98. What does one samosa cost (in ₹)?
- 29.9 mangoes cost ₹360. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 30.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 31.10 footballs cost ₹4100. What does one football cost (in ₹)?
- 32.2 storybooks cost ₹330. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
- 33.10 samosas cost ₹170. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 34.5 colour pencil sets cost ₹500. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 36.6 pairs of socks cost ₹330. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 37.3 school bags cost ₹1515. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
- 38.8 plates of idli cost ₹240. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 39.2 school bags cost ₹1230. What does one school bag cost (in ₹)?
- 40.6 samosas cost ₹102. What does one samosa cost (in ₹)?
Answer key
- 595
- 385
- 11
- 130
- 420
- 140
- 550
- 180
- 90
- 495
- 8
- 5
- 35
- 1950
- 4
- 180
- 480
- 140
- 3645
- 230
- 22
- 6
- 510
- 8
- 19
- 105
- 100
- 14
- 400
- 8
- 410
- 1650
- 68
- 100
- 8
- 55
- 3030
- 30
- 615
- 17
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids