Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 3.6 T-shirts cost ₹1560. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 5.8 geometry boxes cost ₹960. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 6.3 plates of idli cost ₹135. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 7.8 notebooks cost ₹320. What does one notebook cost (in ₹)?
- 8.5 T-shirts cost ₹1625. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 10.10 mangoes cost ₹350. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
- 11.2 samosas cost ₹40. What does one samosa cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 13.6 plates of idli cost ₹240. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
- 14.10 colour pencil sets cost ₹600. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 15.5 pens cost ₹55. What does one pen cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 17.6 pairs of socks cost ₹450. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
- 18.2 storybooks cost ₹290. What does one storybook cost (in ₹)?
- 19.4 storybooks cost ₹720. What does one storybook cost (in ₹)?
- 20.4 storybooks cost ₹460. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 21.9 notebooks cost ₹405. What does one notebook cost (in ₹)?
- 22.7 colour pencil sets cost ₹840. How much do 10 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 23.5 T-shirts cost ₹1600. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 27.2 badminton rackets cost ₹940. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 28.3 lunch boxes cost ₹900. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 30.2 geometry boxes cost ₹290. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 31.3 T-shirts cost ₹1200. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
- 32.2 storybooks cost ₹280. What does one storybook cost (in ₹)?
- 33.10 samosas cost ₹200. What does one samosa cost (in ₹)?
- 34.8 school bags cost ₹4560. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
- 35.4 storybooks cost ₹380. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 36.9 cricket balls cost ₹1125. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) bangles cost ₹180. What does one cost (in ₹)?
- 38.6 mangoes cost ₹210. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 40.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
Answer key
- 6
- 5
- 260
- 7
- 120
- 45
- 40
- 325
- 6
- 280
- 20
- 8
- 400
- 180
- 11
- 10
- 750
- 145
- 180
- 805
- 45
- 1200
- 960
- 4
- 6
- 8
- 2350
- 300
- 7
- 145
- 4000
- 140
- 20
- 2850
- 665
- 375
- 15
- 315
- 5
- 6
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids