← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 61 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.6 T-shirts cost ₹1560. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.8 geometry boxes cost ₹960. What does one geometry box cost (in ₹)?
  6. 6.3 plates of idli cost ₹135. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  7. 7.8 notebooks cost ₹320. What does one notebook cost (in ₹)?
  8. 8.5 T-shirts cost ₹1625. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.10 mangoes cost ₹350. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
  11. 11.2 samosas cost ₹40. What does one samosa cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.6 plates of idli cost ₹240. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
  14. 14.10 colour pencil sets cost ₹600. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  15. 15.5 pens cost ₹55. What does one pen cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.6 pairs of socks cost ₹450. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
  18. 18.2 storybooks cost ₹290. What does one storybook cost (in ₹)?
  19. 19.4 storybooks cost ₹720. What does one storybook cost (in ₹)?
  20. 20.4 storybooks cost ₹460. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  21. 21.9 notebooks cost ₹405. What does one notebook cost (in ₹)?
  22. 22.7 colour pencil sets cost ₹840. How much do 10 colour pencil sets cost (in ₹)?
  23. 23.5 T-shirts cost ₹1600. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.2 badminton rackets cost ₹940. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  28. 28.3 lunch boxes cost ₹900. What does one lunch box cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.2 geometry boxes cost ₹290. What does one geometry box cost (in ₹)?
  31. 31.3 T-shirts cost ₹1200. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
  32. 32.2 storybooks cost ₹280. What does one storybook cost (in ₹)?
  33. 33.10 samosas cost ₹200. What does one samosa cost (in ₹)?
  34. 34.8 school bags cost ₹4560. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
  35. 35.4 storybooks cost ₹380. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  36. 36.9 cricket balls cost ₹1125. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) bangles cost ₹180. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.6 mangoes cost ₹210. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?

Answer key

  1. 6
  2. 5
  3. 260
  4. 7
  5. 120
  6. 45
  7. 40
  8. 325
  9. 6
  10. 280
  11. 20
  12. 8
  13. 400
  14. 180
  15. 11
  16. 10
  17. 750
  18. 145
  19. 180
  20. 805
  21. 45
  22. 1200
  23. 960
  24. 4
  25. 6
  26. 8
  27. 2350
  28. 300
  29. 7
  30. 145
  31. 4000
  32. 140
  33. 20
  34. 2850
  35. 665
  36. 375
  37. 15
  38. 315
  39. 5
  40. 6

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids