Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 2.5 school bags cost ₹2350. What does one school bag cost (in ₹)?
- 3.9 cricket balls cost ₹1170. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 4.10 geometry boxes cost ₹900. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
- 5.3 water bottles cost ₹675. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 7.4 notebooks cost ₹140. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 8.8 water bottles cost ₹1720. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 9.6 water bottles cost ₹1470. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 12.8 T-shirts cost ₹1920. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 14.5 water bottles cost ₹975. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 15.8 school bags cost ₹6120. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 16.5 lunch boxes cost ₹1400. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 17.4 cricket balls cost ₹500. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 18.4 plates of idli cost ₹120. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 19.3 pairs of socks cost ₹270. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 20.10 cricket balls cost ₹1050. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 21.5 T-shirts cost ₹1050. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 22.2 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
- 23.5 footballs cost ₹2000. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
- 24.10 pairs of socks cost ₹800. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 25.5 notebooks cost ₹150. What does one notebook cost (in ₹)?
- 26.8 colour pencil sets cost ₹480. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 27.9 lunch boxes cost ₹1440. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 29.2 storybooks cost ₹240. What does one storybook cost (in ₹)?
- 30.10 notebooks cost ₹500. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 31.3 cricket balls cost ₹420. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 32.5 colour pencil sets cost ₹325. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 33.2 colour pencil sets cost ₹220. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 38.6 mangoes cost ₹210. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 39.7 cricket balls cost ₹770. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 40.3 mangoes cost ₹120. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 10
- 470
- 260
- 360
- 1350
- 4
- 70
- 215
- 735
- 8
- 7
- 960
- 6
- 1365
- 1530
- 840
- 125
- 30
- 90
- 630
- 210
- 40
- 4000
- 80
- 30
- 60
- 160
- 7
- 120
- 150
- 840
- 390
- 110
- 9
- 5
- 5
- 6
- 245
- 220
- 240
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids