← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 69 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.5 school bags cost ₹2350. What does one school bag cost (in ₹)?
  3. 3.9 cricket balls cost ₹1170. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  4. 4.10 geometry boxes cost ₹900. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
  5. 5.3 water bottles cost ₹675. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.4 notebooks cost ₹140. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  8. 8.8 water bottles cost ₹1720. What does one water bottle cost (in ₹)?
  9. 9.6 water bottles cost ₹1470. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.8 T-shirts cost ₹1920. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.5 water bottles cost ₹975. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  15. 15.8 school bags cost ₹6120. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  16. 16.5 lunch boxes cost ₹1400. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  17. 17.4 cricket balls cost ₹500. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  18. 18.4 plates of idli cost ₹120. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  19. 19.3 pairs of socks cost ₹270. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  20. 20.10 cricket balls cost ₹1050. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  21. 21.5 T-shirts cost ₹1050. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  22. 22.2 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
  23. 23.5 footballs cost ₹2000. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
  24. 24.10 pairs of socks cost ₹800. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  25. 25.5 notebooks cost ₹150. What does one notebook cost (in ₹)?
  26. 26.8 colour pencil sets cost ₹480. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  27. 27.9 lunch boxes cost ₹1440. What does one lunch box cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.2 storybooks cost ₹240. What does one storybook cost (in ₹)?
  30. 30.10 notebooks cost ₹500. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  31. 31.3 cricket balls cost ₹420. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  32. 32.5 colour pencil sets cost ₹325. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  33. 33.2 colour pencil sets cost ₹220. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.6 mangoes cost ₹210. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  39. 39.7 cricket balls cost ₹770. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  40. 40.3 mangoes cost ₹120. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 10
  2. 470
  3. 260
  4. 360
  5. 1350
  6. 4
  7. 70
  8. 215
  9. 735
  10. 8
  11. 7
  12. 960
  13. 6
  14. 1365
  15. 1530
  16. 840
  17. 125
  18. 30
  19. 90
  20. 630
  21. 210
  22. 40
  23. 4000
  24. 80
  25. 30
  26. 60
  27. 160
  28. 7
  29. 120
  30. 150
  31. 840
  32. 390
  33. 110
  34. 9
  35. 5
  36. 5
  37. 6
  38. 245
  39. 220
  40. 240

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids