← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 71 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.4 footballs cost ₹1520. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  2. 2.3 mangoes cost ₹75. What does one mango cost (in ₹)?
  3. 3.5 lunch boxes cost ₹1300. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  4. 4.8 badminton rackets cost ₹4040. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.7 pens cost ₹84. What does one pen cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.2 badminton rackets cost ₹1080. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.8 badminton rackets cost ₹2680. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
  11. 11.10 geometry boxes cost ₹900. What does one geometry box cost (in ₹)?
  12. 12.5 notebooks cost ₹300. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  13. 13.5 pairs of socks cost ₹275. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.4 storybooks cost ₹540. What does one storybook cost (in ₹)?
  16. 16.4 geometry boxes cost ₹480. What does one geometry box cost (in ₹)?
  17. 17.10 pairs of socks cost ₹500. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  18. 18.10 lunch boxes cost ₹2900. What does one lunch box cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.5 plates of idli cost ₹275. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  22. 22.5 badminton rackets cost ₹1825. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  23. 23.6 cricket balls cost ₹630. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  24. 24.5 badminton rackets cost ₹1575. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
  25. 25.7 cricket balls cost ₹735. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.7 water bottles cost ₹1225. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  28. 28.4 samosas cost ₹56. What does one samosa cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.8 mangoes cost ₹200. What does one mango cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.6 pairs of socks cost ₹420. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  33. 33.5 lunch boxes cost ₹950. What does one lunch box cost (in ₹)?
  34. 34.5 T-shirts cost ₹1275. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  35. 35.7 plates of idli cost ₹420. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  36. 36.9 colour pencil sets cost ₹720. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  37. 37.10 school bags cost ₹5150. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  38. 38.10 cricket balls cost ₹1050. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  39. 39.3 T-shirts cost ₹915. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  40. 40.4 cricket balls cost ₹540. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?

Answer key

  1. 3420
  2. 25
  3. 520
  4. 505
  5. 4
  6. 12
  7. 5
  8. 540
  9. 7
  10. 2010
  11. 90
  12. 540
  13. 220
  14. 6
  15. 135
  16. 120
  17. 250
  18. 290
  19. 7
  20. 11
  21. 55
  22. 2555
  23. 420
  24. 630
  25. 105
  26. 8
  27. 700
  28. 14
  29. 8
  30. 25
  31. 7
  32. 70
  33. 190
  34. 255
  35. 300
  36. 640
  37. 4635
  38. 105
  39. 305
  40. 405

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids