Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.4 footballs cost ₹1520. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 2.3 mangoes cost ₹75. What does one mango cost (in ₹)?
- 3.5 lunch boxes cost ₹1300. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 4.8 badminton rackets cost ₹4040. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 6.7 pens cost ₹84. What does one pen cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 8.2 badminton rackets cost ₹1080. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 10.8 badminton rackets cost ₹2680. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 11.10 geometry boxes cost ₹900. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 12.5 notebooks cost ₹300. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 13.5 pairs of socks cost ₹275. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 15.4 storybooks cost ₹540. What does one storybook cost (in ₹)?
- 16.4 geometry boxes cost ₹480. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 17.10 pairs of socks cost ₹500. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 18.10 lunch boxes cost ₹2900. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
- 21.5 plates of idli cost ₹275. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 22.5 badminton rackets cost ₹1825. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 23.6 cricket balls cost ₹630. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 24.5 badminton rackets cost ₹1575. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 25.7 cricket balls cost ₹735. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 27.7 water bottles cost ₹1225. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 28.4 samosas cost ₹56. What does one samosa cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 30.8 mangoes cost ₹200. What does one mango cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 32.6 pairs of socks cost ₹420. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 33.5 lunch boxes cost ₹950. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 34.5 T-shirts cost ₹1275. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 35.7 plates of idli cost ₹420. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 36.9 colour pencil sets cost ₹720. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 37.10 school bags cost ₹5150. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 38.10 cricket balls cost ₹1050. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 39.3 T-shirts cost ₹915. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 40.4 cricket balls cost ₹540. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
Answer key
- 3420
- 25
- 520
- 505
- 4
- 12
- 5
- 540
- 7
- 2010
- 90
- 540
- 220
- 6
- 135
- 120
- 250
- 290
- 7
- 11
- 55
- 2555
- 420
- 630
- 105
- 8
- 700
- 14
- 8
- 25
- 7
- 70
- 190
- 255
- 300
- 640
- 4635
- 105
- 305
- 405
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids