← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 75 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.7 storybooks cost ₹770. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.9 water bottles cost ₹2205. What does one water bottle cost (in ₹)?
  4. 4.7 notebooks cost ₹350. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  5. 5.5 pens cost ₹50. What does one pen cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.10 samosas cost ₹140. What does one samosa cost (in ₹)?
  8. 8.9 colour pencil sets cost ₹810. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  9. 9.8 cricket balls cost ₹840. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.2 samosas cost ₹32. What does one samosa cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.8 T-shirts cost ₹2040. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.10 water bottles cost ₹1750. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  16. 16.2 notebooks cost ₹80. What does one notebook cost (in ₹)?
  17. 17.3 cricket balls cost ₹435. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  18. 18.7 plates of idli cost ₹385. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
  19. 19.7 badminton rackets cost ₹2415. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.3 school bags cost ₹1860. How much do 10 school bags cost (in ₹)?
  22. 22.9 plates of idli cost ₹540. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  23. 23.6 geometry boxes cost ₹900. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  24. 24.9 lunch boxes cost ₹1980. What does one lunch box cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.7 water bottles cost ₹980. What does one water bottle cost (in ₹)?
  27. 27.10 colour pencil sets cost ₹700. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.3 geometry boxes cost ₹315. What does one geometry box cost (in ₹)?
  30. 30.9 plates of idli cost ₹360. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.4 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
  33. 33.8 plates of idli cost ₹240. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  34. 34.3 pairs of socks cost ₹210. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  35. 35.3 water bottles cost ₹675. What does one water bottle cost (in ₹)?
  36. 36.10 pens cost ₹120. What does one pen cost (in ₹)?
  37. 37.3 pens cost ₹75. What does one pen cost (in ₹)?
  38. 38.9 storybooks cost ₹855. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?

Answer key

  1. 440
  2. 6
  3. 245
  4. 250
  5. 10
  6. 7
  7. 14
  8. 90
  9. 210
  10. 7
  11. 16
  12. 5
  13. 1785
  14. 6
  15. 1575
  16. 40
  17. 145
  18. 550
  19. 345
  20. 4
  21. 6200
  22. 240
  23. 450
  24. 220
  25. 10
  26. 140
  27. 70
  28. 8
  29. 105
  30. 120
  31. 13
  32. 20
  33. 120
  34. 560
  35. 225
  36. 12
  37. 25
  38. 665
  39. 10
  40. 14

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids