Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.7 storybooks cost ₹770. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 3.9 water bottles cost ₹2205. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 4.7 notebooks cost ₹350. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 5.5 pens cost ₹50. What does one pen cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 7.10 samosas cost ₹140. What does one samosa cost (in ₹)?
- 8.9 colour pencil sets cost ₹810. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 9.8 cricket balls cost ₹840. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 11.2 samosas cost ₹32. What does one samosa cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 13.8 T-shirts cost ₹2040. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 15.10 water bottles cost ₹1750. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 16.2 notebooks cost ₹80. What does one notebook cost (in ₹)?
- 17.3 cricket balls cost ₹435. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 18.7 plates of idli cost ₹385. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
- 19.7 badminton rackets cost ₹2415. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 21.3 school bags cost ₹1860. How much do 10 school bags cost (in ₹)?
- 22.9 plates of idli cost ₹540. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 23.6 geometry boxes cost ₹900. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 24.9 lunch boxes cost ₹1980. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 26.7 water bottles cost ₹980. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 27.10 colour pencil sets cost ₹700. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 29.3 geometry boxes cost ₹315. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 30.9 plates of idli cost ₹360. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 32.4 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
- 33.8 plates of idli cost ₹240. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 34.3 pairs of socks cost ₹210. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 35.3 water bottles cost ₹675. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 36.10 pens cost ₹120. What does one pen cost (in ₹)?
- 37.3 pens cost ₹75. What does one pen cost (in ₹)?
- 38.9 storybooks cost ₹855. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 40.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
Answer key
- 440
- 6
- 245
- 250
- 10
- 7
- 14
- 90
- 210
- 7
- 16
- 5
- 1785
- 6
- 1575
- 40
- 145
- 550
- 345
- 4
- 6200
- 240
- 450
- 220
- 10
- 140
- 70
- 8
- 105
- 120
- 13
- 20
- 120
- 560
- 225
- 12
- 25
- 665
- 10
- 14
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids