← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 81 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.6 water bottles cost ₹1170. What does one water bottle cost (in ₹)?
  2. 2.6 lunch boxes cost ₹1680. What does one lunch box cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.7 cricket balls cost ₹945. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  6. 6.6 water bottles cost ₹870. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  7. 7.2 mangoes cost ₹50. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  8. 8.10 lunch boxes cost ₹2800. How much do 6 lunch boxes cost (in ₹)?
  9. 9.2 plates of idli cost ₹70. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.10 plates of idli cost ₹400. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  12. 12.7 footballs cost ₹1750. What does one football cost (in ₹)?
  13. 13.3 T-shirts cost ₹660. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  14. 14.7 pairs of socks cost ₹490. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  15. 15.3 colour pencil sets cost ₹330. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.6 T-shirts cost ₹1290. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  20. 20.2 plates of idli cost ₹100. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  21. 21.9 geometry boxes cost ₹810. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  22. 22.2 water bottles cost ₹410. What does one water bottle cost (in ₹)?
  23. 23.3 footballs cost ₹840. What does one football cost (in ₹)?
  24. 24.2 colour pencil sets cost ₹210. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  25. 25.5 pairs of socks cost ₹250. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  26. 26.6 storybooks cost ₹900. What does one storybook cost (in ₹)?
  27. 27.9 pens cost ₹126. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  28. 28.3 pens cost ₹33. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.7 samosas cost ₹105. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.2 pairs of socks cost ₹120. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  33. 33.3 pens cost ₹33. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  34. 34.7 pens cost ₹98. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  35. 35.2 geometry boxes cost ₹160. What does one geometry box cost (in ₹)?
  36. 36.8 pairs of socks cost ₹680. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  37. 37.5 footballs cost ₹2250. What does one football cost (in ₹)?
  38. 38.10 colour pencil sets cost ₹1150. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  39. 39.5 footballs cost ₹1525. What does one football cost (in ₹)?
  40. 40.4 pairs of socks cost ₹320. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 195
  2. 280
  3. 4
  4. 8
  5. 135
  6. 725
  7. 225
  8. 1680
  9. 280
  10. 13
  11. 120
  12. 250
  13. 220
  14. 350
  15. 990
  16. 8
  17. 4
  18. 7
  19. 1935
  20. 150
  21. 450
  22. 205
  23. 280
  24. 945
  25. 50
  26. 150
  27. 28
  28. 77
  29. 6
  30. 150
  31. 7
  32. 60
  33. 44
  34. 84
  35. 80
  36. 85
  37. 450
  38. 230
  39. 305
  40. 240

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids