Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.6 water bottles cost ₹1170. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 2.6 lunch boxes cost ₹1680. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 5.7 cricket balls cost ₹945. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 6.6 water bottles cost ₹870. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 7.2 mangoes cost ₹50. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 8.10 lunch boxes cost ₹2800. How much do 6 lunch boxes cost (in ₹)?
- 9.2 plates of idli cost ₹70. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 11.10 plates of idli cost ₹400. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 12.7 footballs cost ₹1750. What does one football cost (in ₹)?
- 13.3 T-shirts cost ₹660. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 14.7 pairs of socks cost ₹490. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 15.3 colour pencil sets cost ₹330. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 19.6 T-shirts cost ₹1290. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 20.2 plates of idli cost ₹100. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 21.9 geometry boxes cost ₹810. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 22.2 water bottles cost ₹410. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 23.3 footballs cost ₹840. What does one football cost (in ₹)?
- 24.2 colour pencil sets cost ₹210. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 25.5 pairs of socks cost ₹250. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 26.6 storybooks cost ₹900. What does one storybook cost (in ₹)?
- 27.9 pens cost ₹126. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 28.3 pens cost ₹33. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 30.7 samosas cost ₹105. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 32.2 pairs of socks cost ₹120. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 33.3 pens cost ₹33. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 34.7 pens cost ₹98. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 35.2 geometry boxes cost ₹160. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 36.8 pairs of socks cost ₹680. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 37.5 footballs cost ₹2250. What does one football cost (in ₹)?
- 38.10 colour pencil sets cost ₹1150. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 39.5 footballs cost ₹1525. What does one football cost (in ₹)?
- 40.4 pairs of socks cost ₹320. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
Answer key
- 195
- 280
- 4
- 8
- 135
- 725
- 225
- 1680
- 280
- 13
- 120
- 250
- 220
- 350
- 990
- 8
- 4
- 7
- 1935
- 150
- 450
- 205
- 280
- 945
- 50
- 150
- 28
- 77
- 6
- 150
- 7
- 60
- 44
- 84
- 80
- 85
- 450
- 230
- 305
- 240
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids