← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 86 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.5 plates of idli cost ₹225. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.3 plates of idli cost ₹120. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.7 school bags cost ₹5145. What does one school bag cost (in ₹)?
  7. 7.10 cricket balls cost ₹1450. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  8. 8.10 notebooks cost ₹300. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  9. 9.4 samosas cost ₹48. What does one samosa cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.8 lunch boxes cost ₹1680. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
  13. 13.4 pens cost ₹84. What does one pen cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.6 lunch boxes cost ₹1410. What does one lunch box cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.8 pairs of socks cost ₹720. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.4 water bottles cost ₹840. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.7 pens cost ₹175. What does one pen cost (in ₹)?
  22. 22.6 geometry boxes cost ₹660. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.3 notebooks cost ₹90. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.5 lunch boxes cost ₹1450. What does one lunch box cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.7 samosas cost ₹140. What does one samosa cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.8 mangoes cost ₹160. What does one mango cost (in ₹)?
  31. 31.5 geometry boxes cost ₹725. How much do 10 geometry boxes cost (in ₹)?
  32. 32.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
  33. 33.2 school bags cost ₹1440. What does one school bag cost (in ₹)?
  34. 34.2 pens cost ₹32. How much do 10 pens cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.9 samosas cost ₹126. What does one samosa cost (in ₹)?
  37. 37.7 cricket balls cost ₹805. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  38. 38.7 pens cost ₹140. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  39. 39.10 pens cost ₹120. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  40. 40.8 notebooks cost ₹240. What does one notebook cost (in ₹)?

Answer key

  1. 360
  2. 6
  3. 40
  4. 7
  5. 9
  6. 735
  7. 145
  8. 240
  9. 12
  10. 5
  11. 5
  12. 1470
  13. 21
  14. 4
  15. 235
  16. 5
  17. 90
  18. 8
  19. 1050
  20. 6
  21. 25
  22. 330
  23. 5
  24. 180
  25. 7
  26. 290
  27. 6
  28. 20
  29. 12
  30. 20
  31. 1450
  32. 14
  33. 720
  34. 160
  35. 7
  36. 14
  37. 115
  38. 120
  39. 60
  40. 30

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids