Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.5 plates of idli cost ₹225. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 3.3 plates of idli cost ₹120. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 6.7 school bags cost ₹5145. What does one school bag cost (in ₹)?
- 7.10 cricket balls cost ₹1450. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 8.10 notebooks cost ₹300. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 9.4 samosas cost ₹48. What does one samosa cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 12.8 lunch boxes cost ₹1680. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
- 13.4 pens cost ₹84. What does one pen cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 15.6 lunch boxes cost ₹1410. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 17.8 pairs of socks cost ₹720. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 19.4 water bottles cost ₹840. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 21.7 pens cost ₹175. What does one pen cost (in ₹)?
- 22.6 geometry boxes cost ₹660. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 24.3 notebooks cost ₹90. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 26.5 lunch boxes cost ₹1450. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 28.7 samosas cost ₹140. What does one samosa cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
- 30.8 mangoes cost ₹160. What does one mango cost (in ₹)?
- 31.5 geometry boxes cost ₹725. How much do 10 geometry boxes cost (in ₹)?
- 32.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
- 33.2 school bags cost ₹1440. What does one school bag cost (in ₹)?
- 34.2 pens cost ₹32. How much do 10 pens cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 36.9 samosas cost ₹126. What does one samosa cost (in ₹)?
- 37.7 cricket balls cost ₹805. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 38.7 pens cost ₹140. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 39.10 pens cost ₹120. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 40.8 notebooks cost ₹240. What does one notebook cost (in ₹)?
Answer key
- 360
- 6
- 40
- 7
- 9
- 735
- 145
- 240
- 12
- 5
- 5
- 1470
- 21
- 4
- 235
- 5
- 90
- 8
- 1050
- 6
- 25
- 330
- 5
- 180
- 7
- 290
- 6
- 20
- 12
- 20
- 1450
- 14
- 720
- 160
- 7
- 14
- 115
- 120
- 60
- 30
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids