Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.10 school bags cost ₹5050. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 2.2 T-shirts cost ₹620. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 4.4 geometry boxes cost ₹360. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 5.4 pairs of socks cost ₹280. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 8.5 samosas cost ₹65. What does one samosa cost (in ₹)?
- 9.7 T-shirts cost ₹2100. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 10.9 pairs of socks cost ₹495. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 13.8 pairs of socks cost ₹400. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 14.4 footballs cost ₹1580. What does one football cost (in ₹)?
- 15.8 lunch boxes cost ₹2040. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 17.3 footballs cost ₹915. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 20.7 samosas cost ₹126. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
- 21.3 lunch boxes cost ₹720. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 22.7 lunch boxes cost ₹1435. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 24.9 geometry boxes cost ₹1260. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 25.9 pairs of socks cost ₹675. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 27.3 samosas cost ₹54. What does one samosa cost (in ₹)?
- 28.5 water bottles cost ₹900. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 29.6 cricket balls cost ₹720. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.4 pens cost ₹80. What does one pen cost (in ₹)?
- 31.2 school bags cost ₹1380. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 32.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 33.5 badminton rackets cost ₹1550. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 34.10 school bags cost ₹6450. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 35.3 samosas cost ₹36. What does one samosa cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 37.8 plates of idli cost ₹360. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 38.4 storybooks cost ₹420. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
- 39.8 notebooks cost ₹240. What does one notebook cost (in ₹)?
- 40.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
Answer key
- 1010
- 3100
- 9
- 90
- 210
- 8
- 6
- 13
- 2700
- 275
- 8
- 6
- 50
- 395
- 255
- 6
- 2440
- 9
- 8
- 90
- 240
- 615
- 10
- 140
- 300
- 4
- 18
- 180
- 360
- 20
- 5520
- 4
- 310
- 5805
- 12
- 8
- 45
- 1050
- 30
- 3
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids