← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 90 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.10 school bags cost ₹5050. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  2. 2.2 T-shirts cost ₹620. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.4 geometry boxes cost ₹360. What does one geometry box cost (in ₹)?
  5. 5.4 pairs of socks cost ₹280. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.5 samosas cost ₹65. What does one samosa cost (in ₹)?
  9. 9.7 T-shirts cost ₹2100. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  10. 10.9 pairs of socks cost ₹495. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.8 pairs of socks cost ₹400. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  14. 14.4 footballs cost ₹1580. What does one football cost (in ₹)?
  15. 15.8 lunch boxes cost ₹2040. What does one lunch box cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.3 footballs cost ₹915. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.7 samosas cost ₹126. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  21. 21.3 lunch boxes cost ₹720. What does one lunch box cost (in ₹)?
  22. 22.7 lunch boxes cost ₹1435. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.9 geometry boxes cost ₹1260. What does one geometry box cost (in ₹)?
  25. 25.9 pairs of socks cost ₹675. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.3 samosas cost ₹54. What does one samosa cost (in ₹)?
  28. 28.5 water bottles cost ₹900. What does one water bottle cost (in ₹)?
  29. 29.6 cricket balls cost ₹720. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  30. 30.4 pens cost ₹80. What does one pen cost (in ₹)?
  31. 31.2 school bags cost ₹1380. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  32. 32.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  33. 33.5 badminton rackets cost ₹1550. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  34. 34.10 school bags cost ₹6450. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  35. 35.3 samosas cost ₹36. What does one samosa cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.8 plates of idli cost ₹360. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  38. 38.4 storybooks cost ₹420. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
  39. 39.8 notebooks cost ₹240. What does one notebook cost (in ₹)?
  40. 40.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1010
  2. 3100
  3. 9
  4. 90
  5. 210
  6. 8
  7. 6
  8. 13
  9. 2700
  10. 275
  11. 8
  12. 6
  13. 50
  14. 395
  15. 255
  16. 6
  17. 2440
  18. 9
  19. 8
  20. 90
  21. 240
  22. 615
  23. 10
  24. 140
  25. 300
  26. 4
  27. 18
  28. 180
  29. 360
  30. 20
  31. 5520
  32. 4
  33. 310
  34. 5805
  35. 12
  36. 8
  37. 45
  38. 1050
  39. 30
  40. 3

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids