Equation Word Problems Worksheet
The method (Let it be x): Let x be the thing asked for. Write the other amounts using x. Turn the story into one equation. Open brackets, collect x on one side and numbers on the other, then divide. Check: put x back into the story.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.The length of a rectangle is 9 m more than its breadth. Its perimeter is 74 m. What is its breadth (in m)?
- 2.I think of a number, multiply it by 5 and then add 39. The answer is 84. What is my number?
- 3.A pen costs ₹2 more than a pencil. 5 pens and 6 pencils cost ₹197 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 4.Tara has 25 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹104 in all. How many ₹5 coins are there?
- 5.Solve for x: 8(x + 3) = 4x + 36. What is x?
- 6.7 × ? + 6 = 111
- 7.A pen costs ₹6 more than a pencil. 5 pens and 8 pencils cost ₹290 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 8.A pen costs ₹7 more than a pencil. 2 pens and 2 pencils cost ₹66 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 9.The length of a rectangle is 8 m more than its breadth. Its perimeter is 36 m. What is its breadth (in m)?
- 10.I think of a number, multiply it by 8 and then add 7. The answer is 23. What is my number?
- 11.Solve for x: 7(x + 5) = 6x + 55. What is x?
- 12.Solve for x: 5(x + 5) = 3x + 65. What is x?
- 13.A pen costs ₹15 more than a pencil. 3 pens and 3 pencils cost ₹69 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 14.10 × ? + 6 = 26
- 15.A pen costs ₹9 more than a pencil. 2 pens and 6 pencils cost ₹90 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 16.Dev has 15 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹48 in all. How many ₹5 coins are there?
- 17.10 × ? − 26 = 54
- 18.I think of a number, multiply it by 4 and then take away 35. The answer is 1. What is my number?
- 19.11 × ? + 21 = 153
- 20.6 × ? − 4 = 134
- 21.A pen costs ₹5 more than a pencil. 5 pens and 5 pencils cost ₹65 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 22.A pen costs ₹13 more than a pencil. 3 pens and 6 pencils cost ₹165 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 23.I think of a number, multiply it by 9 and then add 2. The answer is 74. What is my number?
- 24.Solve for x: 9(x + 1) = 5x + 61. What is x?
- 25.7 × ? + 24 = 80
- 26.A pen costs ₹4 more than a pencil. 4 pens and 3 pencils cost ₹37 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 27.Solve for x: 8(x + 2) = 5x + 67. What is x?
- 28.8 × ? + 19 = 83
- 29.I think of a number, multiply it by 8 and then take away 20. The answer is 84. What is my number?
- 30.Aditya has 18 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹60 in all. How many ₹5 coins are there?
- 31.I think of a number, multiply it by 6 and then take away 13. The answer is 83. What is my number?
- 32.Solve for x: 9(x + 7) = 4x + 108. What is x?
- 33.I think of a number, multiply it by 3 and then add 35. The answer is 89. What is my number?
- 34.3 × ? − 3 = 57
- 35.A pen costs ₹10 more than a pencil. 5 pens and 3 pencils cost ₹154 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 36.I think of a number, multiply it by 4 and then add 4. The answer is 16. What is my number?
- 37.9 × ? + 10 = 82
- 38.I think of a number, multiply it by 2 and then add 9. The answer is 17. What is my number?
- 39.I think of a number, multiply it by 2 and then take away 4. The answer is 2. What is my number?
- 40.A pen costs ₹9 more than a pencil. 4 pens and 2 pencils cost ₹84 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
Answer key
- 14
- 9
- 17
- 18
- 3
- 15
- 20
- 13
- 5
- 2
- 20
- 20
- 4
- 2
- 9
- 6
- 8
- 9
- 12
- 23
- 4
- 14
- 8
- 13
- 8
- 3
- 17
- 8
- 13
- 8
- 16
- 9
- 18
- 20
- 13
- 3
- 8
- 4
- 3
- 8
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude