Equation Word Problems Worksheet
The method (Let it be x): Let x be the thing asked for. Write the other amounts using x. Turn the story into one equation. Open brackets, collect x on one side and numbers on the other, then divide. Check: put x back into the story.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.11 × ? + 20 = 97
- 2.Aarav has 14 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹67 in all. How many ₹5 coins are there?
- 3.The length of a rectangle is 11 m more than its breadth. Its perimeter is 102 m. What is its breadth (in m)?
- 4.Ishaan has 25 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹83 in all. How many ₹5 coins are there?
- 5.Vivaan has 24 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹72 in all. How many ₹5 coins are there?
- 6.I think of a number, multiply it by 2 and then take away 26. The answer is 6. What is my number?
- 7.12 × ? + 25 = 157
- 8.A pen costs ₹3 more than a pencil. 6 pens and 4 pencils cost ₹98 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 9.Rohan has 16 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹65 in all. How many ₹5 coins are there?
- 10.I think of a number, multiply it by 6 and then take away 30. The answer is 120. What is my number?
- 11.Pooja has 8 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹37 in all. How many ₹5 coins are there?
- 12.11 × ? − 30 = 80
- 13.The length of a rectangle is 14 m more than its breadth. Its perimeter is 104 m. What is its breadth (in m)?
- 14.I think of a number, multiply it by 7 and then add 5. The answer is 131. What is my number?
- 15.4 × ? − 16 = 72
- 16.The length of a rectangle is 12 m more than its breadth. Its perimeter is 56 m. What is its breadth (in m)?
- 17.A pen costs ₹2 more than a pencil. 2 pens and 2 pencils cost ₹76 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 18.6 × ? − 23 = 13
- 19.I think of a number, multiply it by 9 and then add 2. The answer is 173. What is my number?
- 20.I think of a number, multiply it by 7 and then add 21. The answer is 196. What is my number?
- 21.A pen costs ₹14 more than a pencil. 3 pens and 3 pencils cost ₹84 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 22.I think of a number, multiply it by 8 and then take away 1. The answer is 55. What is my number?
- 23.I think of a number, multiply it by 2 and then add 37. The answer is 89. What is my number?
- 24.A pen costs ₹11 more than a pencil. 4 pens and 3 pencils cost ₹107 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 25.I think of a number, multiply it by 8 and then take away 34. The answer is 54. What is my number?
- 26.A pen costs ₹9 more than a pencil. 4 pens and 4 pencils cost ₹100 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 27.I think of a number, multiply it by 8 and then take away 25. The answer is 175. What is my number?
- 28.3 × ? + 25 = 31
- 29.Solve for x: 7(x + 7) = 4x + 64. What is x?
- 30.5 × ? − 2 = 28
- 31.Solve for x: 4(x + 2) = x + 23. What is x?
- 32.The length of a rectangle is 12 m more than its breadth. Its perimeter is 52 m. What is its breadth (in m)?
- 33.4 × ? + 26 = 86
- 34.I think of a number, multiply it by 5 and then take away 3. The answer is 37. What is my number?
- 35.A pen costs ₹5 more than a pencil. 4 pens and 3 pencils cost ₹97 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 36.The length of a rectangle is 3 m more than its breadth. Its perimeter is 90 m. What is its breadth (in m)?
- 37.The length of a rectangle is 7 m more than its breadth. Its perimeter is 110 m. What is its breadth (in m)?
- 38.Meera has 8 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹28 in all. How many ₹5 coins are there?
- 39.Solve for x: 7(x + 3) = x + 33. What is x?
- 40.Solve for x: 7(x + 4) = 4x + 34. What is x?
Answer key
- 7
- 13
- 20
- 11
- 8
- 16
- 11
- 8
- 11
- 25
- 7
- 10
- 19
- 18
- 22
- 8
- 18
- 6
- 19
- 25
- 7
- 7
- 26
- 9
- 11
- 8
- 25
- 2
- 5
- 6
- 5
- 7
- 15
- 8
- 11
- 21
- 24
- 4
- 2
- 2
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude