Equation Word Problems Worksheet
The method (Let it be x): Let x be the thing asked for. Write the other amounts using x. Turn the story into one equation. Open brackets, collect x on one side and numbers on the other, then divide. Check: put x back into the story.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.I think of a number, multiply it by 6 and then take away 35. The answer is 139. What is my number?
- 2.I think of a number, multiply it by 9 and then add 23. The answer is 41. What is my number?
- 3.A pen costs ₹10 more than a pencil. 2 pens and 7 pencils cost ₹155 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 4.I think of a number, multiply it by 8 and then take away 17. The answer is 167. What is my number?
- 5.The length of a rectangle is 9 m more than its breadth. Its perimeter is 30 m. What is its breadth (in m)?
- 6.The length of a rectangle is 7 m more than its breadth. Its perimeter is 82 m. What is its breadth (in m)?
- 7.Solve for x: 7(x + 5) = 2x + 75. What is x?
- 8.7 × ? − 11 = 94
- 9.A pen costs ₹15 more than a pencil. 3 pens and 8 pencils cost ₹232 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 10.Solve for x: 8(x + 4) = 4x + 64. What is x?
- 11.A pen costs ₹14 more than a pencil. 5 pens and 3 pencils cost ₹94 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 12.I think of a number, multiply it by 4 and then add 3. The answer is 23. What is my number?
- 13.A pen costs ₹13 more than a pencil. 4 pens and 4 pencils cost ₹84 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 14.12 × ? − 8 = 28
- 15.The length of a rectangle is 7 m more than its breadth. Its perimeter is 134 m. What is its breadth (in m)?
- 16.4 × ? − 25 = 27
- 17.A pen costs ₹12 more than a pencil. 2 pens and 7 pencils cost ₹114 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 18.I think of a number, multiply it by 4 and then add 16. The answer is 108. What is my number?
- 19.10 × ? − 29 = 121
- 20.The length of a rectangle is 7 m more than its breadth. Its perimeter is 46 m. What is its breadth (in m)?
- 21.The length of a rectangle is 15 m more than its breadth. Its perimeter is 126 m. What is its breadth (in m)?
- 22.6 × ? − 12 = 6
- 23.8 × ? − 18 = 30
- 24.A pen costs ₹8 more than a pencil. 4 pens and 6 pencils cost ₹82 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 25.11 × ? + 30 = 272
- 26.A pen costs ₹10 more than a pencil. 2 pens and 7 pencils cost ₹110 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 27.I think of a number, multiply it by 4 and then take away 7. The answer is 13. What is my number?
- 28.A pen costs ₹8 more than a pencil. 6 pens and 2 pencils cost ₹168 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 29.I think of a number, multiply it by 6 and then add 27. The answer is 147. What is my number?
- 30.A pen costs ₹4 more than a pencil. 4 pens and 6 pencils cost ₹166 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 31.The length of a rectangle is 3 m more than its breadth. Its perimeter is 62 m. What is its breadth (in m)?
- 32.6 × ? − 30 = 36
- 33.The length of a rectangle is 5 m more than its breadth. Its perimeter is 106 m. What is its breadth (in m)?
- 34.I think of a number, multiply it by 2 and then take away 1. The answer is 51. What is my number?
- 35.The length of a rectangle is 3 m more than its breadth. Its perimeter is 74 m. What is its breadth (in m)?
- 36.The length of a rectangle is 13 m more than its breadth. Its perimeter is 106 m. What is its breadth (in m)?
- 37.5 × ? − 21 = 4
- 38.Solve for x: 8(x + 2) = 3x + 101. What is x?
- 39.A pen costs ₹3 more than a pencil. 2 pens and 2 pencils cost ₹74 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 40.A pen costs ₹11 more than a pencil. 5 pens and 7 pencils cost ₹139 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
Answer key
- 29
- 2
- 15
- 23
- 3
- 17
- 8
- 15
- 17
- 8
- 3
- 5
- 4
- 3
- 30
- 13
- 10
- 23
- 15
- 8
- 24
- 3
- 6
- 5
- 22
- 10
- 5
- 15
- 20
- 15
- 14
- 11
- 24
- 26
- 17
- 20
- 5
- 17
- 17
- 7
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude