Equation Word Problems Worksheet
The method (Let it be x): Let x be the thing asked for. Write the other amounts using x. Turn the story into one equation. Open brackets, collect x on one side and numbers on the other, then divide. Check: put x back into the story.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A pen costs ₹3 more than a pencil. 4 pens and 3 pencils cost ₹33 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 2.A pen costs ₹8 more than a pencil. 5 pens and 4 pencils cost ₹103 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 3.4 × ? − 10 = 78
- 4.I think of a number, multiply it by 2 and then add 34. The answer is 80. What is my number?
- 5.I think of a number, multiply it by 2 and then add 24. The answer is 40. What is my number?
- 6.3 × ? + 24 = 36
- 7.7 × ? − 23 = 40
- 8.I think of a number, multiply it by 8 and then take away 13. The answer is 67. What is my number?
- 9.I think of a number, multiply it by 6 and then take away 35. The answer is 103. What is my number?
- 10.10 × ? − 5 = 155
- 11.The length of a rectangle is 11 m more than its breadth. Its perimeter is 66 m. What is its breadth (in m)?
- 12.9 × ? − 4 = 158
- 13.Solve for x: 7(x + 4) = 4x + 37. What is x?
- 14.5 × ? − 7 = 103
- 15.The length of a rectangle is 4 m more than its breadth. Its perimeter is 80 m. What is its breadth (in m)?
- 16.I think of a number, multiply it by 2 and then take away 4. The answer is 42. What is my number?
- 17.A pen costs ₹2 more than a pencil. 6 pens and 2 pencils cost ₹156 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 18.I think of a number, multiply it by 5 and then take away 28. The answer is 82. What is my number?
- 19.I think of a number, multiply it by 6 and then add 15. The answer is 147. What is my number?
- 20.A pen costs ₹9 more than a pencil. 3 pens and 4 pencils cost ₹62 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 21.I think of a number, multiply it by 5 and then add 29. The answer is 114. What is my number?
- 22.The length of a rectangle is 4 m more than its breadth. Its perimeter is 112 m. What is its breadth (in m)?
- 23.I think of a number, multiply it by 9 and then add 4. The answer is 67. What is my number?
- 24.Ananya has 26 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹91 in all. How many ₹5 coins are there?
- 25.A pen costs ₹6 more than a pencil. 6 pens and 5 pencils cost ₹102 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 26.2 × ? − 20 = 26
- 27.A pen costs ₹7 more than a pencil. 5 pens and 5 pencils cost ₹95 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 28.I think of a number, multiply it by 2 and then take away 12. The answer is 6. What is my number?
- 29.I think of a number, multiply it by 3 and then take away 15. The answer is 30. What is my number?
- 30.I think of a number, multiply it by 2 and then add 24. The answer is 58. What is my number?
- 31.Solve for x: 6(x + 1) = 3x + 12. What is x?
- 32.A pen costs ₹8 more than a pencil. 5 pens and 4 pencils cost ₹85 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 33.5 × ? + 9 = 39
- 34.A pen costs ₹2 more than a pencil. 6 pens and 2 pencils cost ₹172 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 35.The length of a rectangle is 10 m more than its breadth. Its perimeter is 76 m. What is its breadth (in m)?
- 36.A pen costs ₹13 more than a pencil. 5 pens and 6 pencils cost ₹197 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 37.Nisha has 28 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹74 in all. How many ₹5 coins are there?
- 38.I think of a number, multiply it by 6 and then add 25. The answer is 37. What is my number?
- 39.A pen costs ₹8 more than a pencil. 4 pens and 4 pencils cost ₹88 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 40.4 × ? + 21 = 29
Answer key
- 3
- 7
- 22
- 23
- 8
- 4
- 9
- 10
- 23
- 16
- 11
- 18
- 3
- 22
- 18
- 23
- 18
- 22
- 22
- 5
- 17
- 26
- 7
- 13
- 6
- 23
- 6
- 9
- 15
- 17
- 2
- 5
- 6
- 20
- 14
- 12
- 6
- 2
- 7
- 2
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude