Equation Word Problems Worksheet
The method (Let it be x): Let x be the thing asked for. Write the other amounts using x. Turn the story into one equation. Open brackets, collect x on one side and numbers on the other, then divide. Check: put x back into the story.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A pen costs ₹4 more than a pencil. 4 pens and 6 pencils cost ₹96 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 2.The length of a rectangle is 6 m more than its breadth. Its perimeter is 84 m. What is its breadth (in m)?
- 3.The length of a rectangle is 11 m more than its breadth. Its perimeter is 134 m. What is its breadth (in m)?
- 4.2 × ? − 10 = 24
- 5.A pen costs ₹3 more than a pencil. 6 pens and 7 pencils cost ₹96 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 6.I think of a number, multiply it by 6 and then take away 12. The answer is 48. What is my number?
- 7.Rahul has 9 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹42 in all. How many ₹5 coins are there?
- 8.Farhan has 12 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹48 in all. How many ₹5 coins are there?
- 9.A pen costs ₹15 more than a pencil. 5 pens and 8 pencils cost ₹309 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 10.A pen costs ₹14 more than a pencil. 2 pens and 8 pencils cost ₹128 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 11.Solve for x: 5(x + 7) = x + 87. What is x?
- 12.Solve for x: 7(x + 1) = 6x + 20. What is x?
- 13.Diya has 28 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹95 in all. How many ₹5 coins are there?
- 14.Nisha has 8 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹37 in all. How many ₹5 coins are there?
- 15.I think of a number, multiply it by 5 and then add 17. The answer is 52. What is my number?
- 16.3 × ? + 6 = 78
- 17.7 × ? − 21 = 42
- 18.A pen costs ₹6 more than a pencil. 6 pens and 3 pencils cost ₹126 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 19.2 × ? − 7 = 7
- 20.Pooja has 12 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹51 in all. How many ₹5 coins are there?
- 21.Solve for x: 5(x + 1) = 4x + 11. What is x?
- 22.I think of a number, multiply it by 8 and then take away 10. The answer is 94. What is my number?
- 23.A pen costs ₹11 more than a pencil. 2 pens and 6 pencils cost ₹46 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 24.I think of a number, multiply it by 4 and then add 7. The answer is 119. What is my number?
- 25.Solve for x: 8(x + 4) = 2x + 128. What is x?
- 26.10 × ? + 6 = 246
- 27.Solve for x: 4(x + 7) = x + 79. What is x?
- 28.A pen costs ₹15 more than a pencil. 4 pens and 7 pencils cost ₹181 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 29.Aarav has 26 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹124 in all. How many ₹5 coins are there?
- 30.I think of a number, multiply it by 6 and then take away 14. The answer is 124. What is my number?
- 31.A pen costs ₹11 more than a pencil. 3 pens and 5 pencils cost ₹121 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 32.Solve for x: 9(x + 2) = 8x + 35. What is x?
- 33.A pen costs ₹9 more than a pencil. 5 pens and 8 pencils cost ₹253 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 34.A pen costs ₹14 more than a pencil. 4 pens and 3 pencils cost ₹182 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 35.I think of a number, multiply it by 4 and then add 30. The answer is 134. What is my number?
- 36.Solve for x: 9(x + 2) = 8x + 34. What is x?
- 37.Ishaan has 24 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹81 in all. How many ₹5 coins are there?
- 38.A pen costs ₹7 more than a pencil. 2 pens and 2 pencils cost ₹46 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
- 39.4 × ? − 16 = 28
- 40.Solve for x: 3(x + 7) = 2x + 27. What is x?
Answer key
- 8
- 18
- 28
- 17
- 6
- 10
- 8
- 8
- 18
- 10
- 13
- 13
- 13
- 7
- 7
- 24
- 9
- 10
- 7
- 9
- 6
- 13
- 3
- 28
- 16
- 24
- 17
- 11
- 24
- 23
- 11
- 17
- 16
- 18
- 26
- 16
- 11
- 8
- 11
- 6
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude