← Word problems with equations lesson New set →

Equation Word Problems Worksheet

Quantitative aptitude lesson 28: Word problems with equations · Set 566 · 40 questions
TalentJR

The method (Let it be x): Let x be the thing asked for. Write the other amounts using x. Turn the story into one equation. Open brackets, collect x on one side and numbers on the other, then divide. Check: put x back into the story.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.The length of a rectangle is 12 m more than its breadth. Its perimeter is 68 m. What is its breadth (in m)?
  2. 2.Solve for x: 4(x + 3) = 3x + 30. What is x?
  3. 3.Sneha has 10 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹23 in all. How many ₹5 coins are there?
  4. 4.Solve for x: 7(x + 7) = x + 163. What is x?
  5. 5.Solve for x: 9(x + 7) = 6x + 111. What is x?
  6. 6.The length of a rectangle is 7 m more than its breadth. Its perimeter is 26 m. What is its breadth (in m)?
  7. 7.Solve for x: 8(x + 7) = 6x + 58. What is x?
  8. 8.Ananya has 18 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹48 in all. How many ₹5 coins are there?
  9. 9.Solve for x: 6(x + 8) = 2x + 76. What is x?
  10. 10.The length of a rectangle is 2 m more than its breadth. Its perimeter is 100 m. What is its breadth (in m)?
  11. 11.The length of a rectangle is 7 m more than its breadth. Its perimeter is 38 m. What is its breadth (in m)?
  12. 12.A pen costs ₹8 more than a pencil. 2 pens and 7 pencils cost ₹52 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
  13. 13.A pen costs ₹15 more than a pencil. 6 pens and 6 pencils cost ₹270 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
  14. 14.A pen costs ₹14 more than a pencil. 6 pens and 3 pencils cost ₹219 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
  15. 15.A pen costs ₹9 more than a pencil. 2 pens and 5 pencils cost ₹109 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
  16. 16.6 × ? + 17 = 65
  17. 17.The length of a rectangle is 8 m more than its breadth. Its perimeter is 100 m. What is its breadth (in m)?
  18. 18.5 × ? + 13 = 108
  19. 19.10 × ? − 5 = 35
  20. 20.I think of a number, multiply it by 9 and then add 25. The answer is 70. What is my number?
  21. 21.I think of a number, multiply it by 5 and then take away 40. The answer is 85. What is my number?
  22. 22.I think of a number, multiply it by 5 and then add 8. The answer is 143. What is my number?
  23. 23.Solve for x: 7(x + 6) = 4x + 81. What is x?
  24. 24.The length of a rectangle is 2 m more than its breadth. Its perimeter is 116 m. What is its breadth (in m)?
  25. 25.A pen costs ₹4 more than a pencil. 3 pens and 7 pencils cost ₹72 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
  26. 26.I think of a number, multiply it by 9 and then take away 18. The answer is 81. What is my number?
  27. 27.Solve for x: 4(x + 5) = 2x + 36. What is x?
  28. 28.Isha has 10 coins, all ₹5 and ₹2 coins, worth ₹47 in all. How many ₹5 coins are there?
  29. 29.11 × ? + 8 = 30
  30. 30.Solve for x: 4(x + 2) = x + 56. What is x?
  31. 31.4 × ? − 25 = 75
  32. 32.Solve for x: 7(x + 4) = x + 52. What is x?
  33. 33.9 × ? + 16 = 43
  34. 34.Solve for x: 3(x + 7) = 2x + 30. What is x?
  35. 35.A pen costs ₹13 more than a pencil. 6 pens and 6 pencils cost ₹318 in all. What does one pencil cost (in ₹)?
  36. 36.Solve for x: 7(x + 4) = 3x + 48. What is x?
  37. 37.I think of a number, multiply it by 4 and then take away 5. The answer is 63. What is my number?
  38. 38.9 × ? − 29 = 52
  39. 39.Solve for x: 4(x + 6) = 3x + 35. What is x?
  40. 40.A pen costs ₹6 more than a pencil. 3 pens and 6 pencils cost ₹63 in all. What does one pencil cost (in ₹)?

Answer key

  1. 11
  2. 18
  3. 1
  4. 19
  5. 16
  6. 3
  7. 1
  8. 4
  9. 7
  10. 24
  11. 6
  12. 4
  13. 15
  14. 15
  15. 13
  16. 8
  17. 21
  18. 19
  19. 4
  20. 5
  21. 25
  22. 27
  23. 13
  24. 28
  25. 6
  26. 11
  27. 8
  28. 9
  29. 2
  30. 16
  31. 25
  32. 4
  33. 3
  34. 9
  35. 20
  36. 5
  37. 17
  38. 9
  39. 11
  40. 5

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude