Mixture and Alligation Worksheet
The method (Alligation cross): Alligation: cheaper : dearer = (dearer price − mix price) : (mix price − cheaper price). Mix price = total cost ÷ total quantity. Adding water: the milk stays the same — use it to find the new water. Percent in a mix = amount of that thing ÷ total × 100.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Rice at ₹36 per kg is mixed with rice at ₹42 per kg to make a mix worth ₹40 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 2 kg of the dearer rice?
- 2.Rice at ₹36 per kg is mixed with rice at ₹50 per kg to make a mix worth ₹38 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 2 kg of the dearer rice?
- 3.Rice at ₹56 per kg is mixed with rice at ₹86 per kg to make a mix worth ₹61 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 2 kg of the dearer rice?
- 4.A 14-litre mix has milk and water in the ratio 3 : 4. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 2?
- 5.A 40-litre mix has milk and water in the ratio 1 : 3. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 6?
- 6.A 9-litre mix has milk and water in the ratio 2 : 1. How many litres of water must be added to make the ratio 2 : 3?
- 7.A 6-litre mix has milk and water in the ratio 1 : 2. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 3?
- 8.A grocer mixes 9 kg of tea at ₹53 per kg with 9 kg of tea at ₹57 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 9.A grocer mixes 9 kg of tea at ₹82 per kg with 6 kg of tea at ₹22 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 10.A grocer mixes 5 kg of tea at ₹44 per kg with 10 kg of tea at ₹113 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 11.Rice at ₹52 per kg is mixed with rice at ₹58 per kg to make a mix worth ₹56 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 14 kg of the dearer rice?
- 12.A jug has 10 litres of a drink that is 10% mango juice. 2 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 13.A 18-litre mix has milk and water in the ratio 2 : 7. How many litres of water must be added to make the ratio 2 : 9?
- 14.A jug has 40 litres of a drink that is 10% mango juice. 5 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 15.A grocer mixes 8 kg of tea at ₹63 per kg with 2 kg of tea at ₹118 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 16.A grocer mixes 4 kg of tea at ₹25 per kg with 4 kg of tea at ₹39 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 17.A 16-litre mix has milk and water in the ratio 1 : 7. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 11?
- 18.A jug has 10 litres of a drink that is 40% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 19.A jug has 40 litres of a drink that is 25% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 20.A 56-litre mix has milk and water in the ratio 6 : 1. How many litres of water must be added to make the ratio 3 : 1?
- 21.A grocer mixes 2 kg of tea at ₹68 per kg with 2 kg of tea at ₹106 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 22.Rice at ₹23 per kg is mixed with rice at ₹38 per kg to make a mix worth ₹33 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 4 kg of the dearer rice?
- 23.A grocer mixes 12 kg of tea at ₹89 per kg with 12 kg of tea at ₹101 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 24.A 72-litre mix has milk and water in the ratio 2 : 7. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 4?
- 25.A grocer mixes 2 kg of tea at ₹116 per kg with 2 kg of tea at ₹82 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 26.A 36-litre mix has milk and water in the ratio 3 : 1. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 1?
- 27.A grocer mixes 2 kg of tea at ₹91 per kg with 4 kg of tea at ₹55 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 28.Rice at ₹55 per kg is mixed with rice at ₹69 per kg to make a mix worth ₹65 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 40 kg of the dearer rice?
- 29.Rice at ₹31 per kg is mixed with rice at ₹52 per kg to make a mix worth ₹40 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 15 kg of the dearer rice?
- 30.Rice at ₹36 per kg is mixed with rice at ₹78 per kg to make a mix worth ₹54 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 6 kg of the dearer rice?
- 31.Rice at ₹48 per kg is mixed with rice at ₹69 per kg to make a mix worth ₹66 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 24 kg of the dearer rice?
- 32.A 39-litre mix has milk and water in the ratio 7 : 6. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 1?
- 33.A grocer mixes 5 kg of tea at ₹29 per kg with 4 kg of tea at ₹74 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 34.A grocer mixes 8 kg of tea at ₹72 per kg with 7 kg of tea at ₹117 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 35.A 56-litre mix has milk and water in the ratio 5 : 3. How many litres of water must be added to make the ratio 5 : 4?
- 36.A 25-litre mix has milk and water in the ratio 2 : 3. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 2?
- 37.A 24-litre mix has milk and water in the ratio 5 : 3. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 1?
- 38.Rice at ₹60 per kg is mixed with rice at ₹66 per kg to make a mix worth ₹62 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 2 kg of the dearer rice?
- 39.Rice at ₹74 per kg is mixed with rice at ₹116 per kg to make a mix worth ₹110 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 24 kg of the dearer rice?
- 40.A jug has 20 litres of a drink that is 25% mango juice. 5 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
Answer key
- 1
- 12
- 10
- 4
- 30
- 6
- 2
- 55
- 58
- 90
- 7
- 25
- 4
- 20
- 74
- 32
- 8
- 70
- 40
- 8
- 87
- 2
- 95
- 8
- 99
- 18
- 67
- 16
- 20
- 8
- 4
- 3
- 49
- 93
- 7
- 5
- 6
- 4
- 4
- 40
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude