Mixture and Alligation Worksheet
The method (Alligation cross): Alligation: cheaper : dearer = (dearer price − mix price) : (mix price − cheaper price). Mix price = total cost ÷ total quantity. Adding water: the milk stays the same — use it to find the new water. Percent in a mix = amount of that thing ÷ total × 100.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Rice at ₹30 per kg is mixed with rice at ₹118 per kg to make a mix worth ₹78 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 48 kg of the dearer rice?
- 2.Rice at ₹40 per kg is mixed with rice at ₹117 per kg to make a mix worth ₹75 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 30 kg of the dearer rice?
- 3.A grocer mixes 4 kg of tea at ₹42 per kg with 4 kg of tea at ₹78 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 4.Rice at ₹42 per kg is mixed with rice at ₹106 per kg to make a mix worth ₹82 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 30 kg of the dearer rice?
- 5.A grocer mixes 6 kg of tea at ₹41 per kg with 6 kg of tea at ₹113 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 6.Rice at ₹22 per kg is mixed with rice at ₹46 per kg to make a mix worth ₹37 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 25 kg of the dearer rice?
- 7.Rice at ₹79 per kg is mixed with rice at ₹88 per kg to make a mix worth ₹82 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 2 kg of the dearer rice?
- 8.Rice at ₹68 per kg is mixed with rice at ₹104 per kg to make a mix worth ₹98 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 5 kg of the dearer rice?
- 9.A grocer mixes 5 kg of tea at ₹95 per kg with 5 kg of tea at ₹21 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 10.A jug has 20 litres of a drink that is 10% mango juice. 20 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 11.A grocer mixes 6 kg of tea at ₹20 per kg with 7 kg of tea at ₹98 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 12.A grocer mixes 2 kg of tea at ₹40 per kg with 6 kg of tea at ₹64 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 13.A 35-litre mix has milk and water in the ratio 6 : 1. How many litres of water must be added to make the ratio 2 : 1?
- 14.A grocer mixes 12 kg of tea at ₹45 per kg with 12 kg of tea at ₹35 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 15.A 15-litre mix has milk and water in the ratio 1 : 2. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 5?
- 16.A jug has 10 litres of a drink that is 10% mango juice. 20 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 17.A 80-litre mix has milk and water in the ratio 1 : 7. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 10?
- 18.A jug has 20 litres of a drink that is 20% mango juice. 5 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 19.Rice at ₹43 per kg is mixed with rice at ₹50 per kg to make a mix worth ₹46 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 9 kg of the dearer rice?
- 20.Rice at ₹70 per kg is mixed with rice at ₹76 per kg to make a mix worth ₹72 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 4 kg of the dearer rice?
- 21.A jug has 50 litres of a drink that is 40% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 22.A grocer mixes 6 kg of tea at ₹92 per kg with 2 kg of tea at ₹88 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 23.A jug has 20 litres of a drink that is 40% mango juice. 4 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 24.Rice at ₹74 per kg is mixed with rice at ₹86 per kg to make a mix worth ₹78 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 1 kg of the dearer rice?
- 25.A 49-litre mix has milk and water in the ratio 3 : 4. How many litres of water must be added to make the ratio 3 : 8?
- 26.A jug has 40 litres of a drink that is 20% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 27.Rice at ₹43 per kg is mixed with rice at ₹106 per kg to make a mix worth ₹71 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 28 kg of the dearer rice?
- 28.Rice at ₹45 per kg is mixed with rice at ₹53 per kg to make a mix worth ₹51 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 3 kg of the dearer rice?
- 29.A jug has 20 litres of a drink that is 25% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 30.A grocer mixes 10 kg of tea at ₹98 per kg with 5 kg of tea at ₹113 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 31.Rice at ₹53 per kg is mixed with rice at ₹65 per kg to make a mix worth ₹55 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 8 kg of the dearer rice?
- 32.Rice at ₹48 per kg is mixed with rice at ₹58 per kg to make a mix worth ₹54 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 15 kg of the dearer rice?
- 33.Rice at ₹28 per kg is mixed with rice at ₹42 per kg to make a mix worth ₹36 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 20 kg of the dearer rice?
- 34.A 21-litre mix has milk and water in the ratio 5 : 2. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 1?
- 35.Rice at ₹53 per kg is mixed with rice at ₹60 per kg to make a mix worth ₹56 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 18 kg of the dearer rice?
- 36.A grocer mixes 2 kg of tea at ₹48 per kg with 4 kg of tea at ₹42 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 37.Rice at ₹30 per kg is mixed with rice at ₹40 per kg to make a mix worth ₹36 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 21 kg of the dearer rice?
- 38.Rice at ₹53 per kg is mixed with rice at ₹59 per kg to make a mix worth ₹57 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 10 kg of the dearer rice?
- 39.Rice at ₹22 per kg is mixed with rice at ₹70 per kg to make a mix worth ₹62 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 40 kg of the dearer rice?
- 40.Rice at ₹31 per kg is mixed with rice at ₹103 per kg to make a mix worth ₹71 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 10 kg of the dearer rice?
Answer key
- 40
- 36
- 60
- 18
- 77
- 15
- 4
- 1
- 58
- 55
- 62
- 58
- 10
- 40
- 15
- 70
- 30
- 36
- 12
- 8
- 50
- 91
- 50
- 2
- 28
- 36
- 35
- 1
- 50
- 103
- 40
- 10
- 15
- 9
- 24
- 44
- 14
- 5
- 8
- 8
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude