Mixture and Alligation Worksheet
The method (Alligation cross): Alligation: cheaper : dearer = (dearer price − mix price) : (mix price − cheaper price). Mix price = total cost ÷ total quantity. Adding water: the milk stays the same — use it to find the new water. Percent in a mix = amount of that thing ÷ total × 100.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A 36-litre mix has milk and water in the ratio 3 : 1. How many litres of water must be added to make the ratio 3 : 5?
- 2.A 15-litre mix has milk and water in the ratio 1 : 2. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 4?
- 3.A jug has 10 litres of a drink that is 10% mango juice. 8 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 4.A 72-litre mix has milk and water in the ratio 7 : 2. How many litres of water must be added to make the ratio 7 : 3?
- 5.A 63-litre mix has milk and water in the ratio 2 : 5. How many litres of water must be added to make the ratio 2 : 9?
- 6.A grocer mixes 9 kg of tea at ₹42 per kg with 9 kg of tea at ₹78 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 7.A grocer mixes 8 kg of tea at ₹94 per kg with 4 kg of tea at ₹58 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 8.A grocer mixes 11 kg of tea at ₹101 per kg with 3 kg of tea at ₹31 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 9.Rice at ₹48 per kg is mixed with rice at ₹59 per kg to make a mix worth ₹54 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 24 kg of the dearer rice?
- 10.Rice at ₹58 per kg is mixed with rice at ₹113 per kg to make a mix worth ₹88 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 48 kg of the dearer rice?
- 11.A 50-litre mix has milk and water in the ratio 2 : 3. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 2?
- 12.A grocer mixes 4 kg of tea at ₹70 per kg with 2 kg of tea at ₹34 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 13.A grocer mixes 4 kg of tea at ₹81 per kg with 8 kg of tea at ₹21 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 14.A grocer mixes 4 kg of tea at ₹96 per kg with 2 kg of tea at ₹45 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 15.Rice at ₹61 per kg is mixed with rice at ₹82 per kg to make a mix worth ₹75 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 16 kg of the dearer rice?
- 16.A 35-litre mix has milk and water in the ratio 4 : 1. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 1?
- 17.Rice at ₹78 per kg is mixed with rice at ₹90 per kg to make a mix worth ₹88 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 15 kg of the dearer rice?
- 18.A grocer mixes 8 kg of tea at ₹31 per kg with 4 kg of tea at ₹46 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 19.A jug has 10 litres of a drink that is 40% mango juice. 14 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 20.A jug has 50 litres of a drink that is 40% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 21.A grocer mixes 3 kg of tea at ₹45 per kg with 3 kg of tea at ₹43 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 22.Rice at ₹60 per kg is mixed with rice at ₹90 per kg to make a mix worth ₹85 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 15 kg of the dearer rice?
- 23.A 66-litre mix has milk and water in the ratio 7 : 4. How many litres of water must be added to make the ratio 7 : 8?
- 24.A 21-litre mix has milk and water in the ratio 5 : 2. How many litres of water must be added to make the ratio 5 : 4?
- 25.A grocer mixes 11 kg of tea at ₹71 per kg with 2 kg of tea at ₹110 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 26.A jug has 40 litres of a drink that is 40% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 27.A 21-litre mix has milk and water in the ratio 3 : 4. How many litres of water must be added to make the ratio 3 : 8?
- 28.A 28-litre mix has milk and water in the ratio 1 : 6. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 7?
- 29.A grocer mixes 5 kg of tea at ₹65 per kg with 10 kg of tea at ₹50 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 30.Rice at ₹70 per kg is mixed with rice at ₹75 per kg to make a mix worth ₹71 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 5 kg of the dearer rice?
- 31.A grocer mixes 11 kg of tea at ₹91 per kg with 11 kg of tea at ₹69 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 32.A grocer mixes 3 kg of tea at ₹51 per kg with 3 kg of tea at ₹57 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 33.A jug has 40 litres of a drink that is 40% mango juice. 20 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 34.A grocer mixes 2 kg of tea at ₹20 per kg with 12 kg of tea at ₹76 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 35.A 33-litre mix has milk and water in the ratio 6 : 5. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 1?
- 36.A grocer mixes 5 kg of tea at ₹33 per kg with 2 kg of tea at ₹26 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 37.Rice at ₹71 per kg is mixed with rice at ₹101 per kg to make a mix worth ₹76 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 6 kg of the dearer rice?
- 38.A jug has 10 litres of a drink that is 20% mango juice. 15 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
- 39.A grocer mixes 4 kg of tea at ₹54 per kg with 9 kg of tea at ₹41 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
- 40.Rice at ₹42 per kg is mixed with rice at ₹63 per kg to make a mix worth ₹57 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 25 kg of the dearer rice?
Answer key
- 36
- 10
- 50
- 8
- 36
- 60
- 82
- 86
- 20
- 40
- 10
- 58
- 41
- 79
- 8
- 21
- 3
- 36
- 75
- 50
- 44
- 3
- 24
- 6
- 77
- 52
- 12
- 4
- 55
- 20
- 80
- 54
- 60
- 68
- 3
- 31
- 30
- 68
- 45
- 10
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude