← Mixtures and alligation lesson New set →

Mixture and Alligation Worksheet

Quantitative aptitude lesson 23: Mixtures and alligation · Set 520 · 40 questions
TalentJR

The method (Alligation cross): Alligation: cheaper : dearer = (dearer price − mix price) : (mix price − cheaper price). Mix price = total cost ÷ total quantity. Adding water: the milk stays the same — use it to find the new water. Percent in a mix = amount of that thing ÷ total × 100.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Rice at ₹54 per kg is mixed with rice at ₹59 per kg to make a mix worth ₹55 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 4 kg of the dearer rice?
  2. 2.A jug has 10 litres of a drink that is 40% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  3. 3.Rice at ₹57 per kg is mixed with rice at ₹121 per kg to make a mix worth ₹97 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 15 kg of the dearer rice?
  4. 4.A grocer mixes 12 kg of tea at ₹68 per kg with 4 kg of tea at ₹108 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  5. 5.Rice at ₹21 per kg is mixed with rice at ₹36 per kg to make a mix worth ₹24 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 8 kg of the dearer rice?
  6. 6.A grocer mixes 4 kg of tea at ₹56 per kg with 3 kg of tea at ₹21 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  7. 7.Rice at ₹45 per kg is mixed with rice at ₹63 per kg to make a mix worth ₹51 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 2 kg of the dearer rice?
  8. 8.Rice at ₹22 per kg is mixed with rice at ₹36 per kg to make a mix worth ₹24 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 8 kg of the dearer rice?
  9. 9.A jug has 40 litres of a drink that is 10% mango juice. 8 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  10. 10.A grocer mixes 8 kg of tea at ₹95 per kg with 12 kg of tea at ₹50 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  11. 11.A grocer mixes 6 kg of tea at ₹84 per kg with 3 kg of tea at ₹45 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  12. 12.Rice at ₹36 per kg is mixed with rice at ₹71 per kg to make a mix worth ₹57 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 15 kg of the dearer rice?
  13. 13.A jug has 20 litres of a drink that is 10% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  14. 14.Rice at ₹56 per kg is mixed with rice at ₹67 per kg to make a mix worth ₹62 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 6 kg of the dearer rice?
  15. 15.A 15-litre mix has milk and water in the ratio 2 : 1. How many litres of water must be added to make the ratio 2 : 3?
  16. 16.A grocer mixes 2 kg of tea at ₹115 per kg with 2 kg of tea at ₹27 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  17. 17.A 48-litre mix has milk and water in the ratio 7 : 1. How many litres of water must be added to make the ratio 7 : 3?
  18. 18.A jug has 20 litres of a drink that is 40% mango juice. 4 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  19. 19.A grocer mixes 5 kg of tea at ₹93 per kg with 4 kg of tea at ₹102 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  20. 20.A jug has 20 litres of a drink that is 50% mango juice. 5 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  21. 21.A jug has 40 litres of a drink that is 40% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  22. 22.A jug has 20 litres of a drink that is 10% mango juice. 4 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  23. 23.A grocer mixes 12 kg of tea at ₹86 per kg with 6 kg of tea at ₹74 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  24. 24.A 56-litre mix has milk and water in the ratio 6 : 1. How many litres of water must be added to make the ratio 3 : 1?
  25. 25.A jug has 20 litres of a drink that is 10% mango juice. 20 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  26. 26.A grocer mixes 9 kg of tea at ₹55 per kg with 9 kg of tea at ₹111 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  27. 27.Rice at ₹28 per kg is mixed with rice at ₹40 per kg to make a mix worth ₹30 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 4 kg of the dearer rice?
  28. 28.A jug has 10 litres of a drink that is 40% mango juice. 2 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  29. 29.A 24-litre mix has milk and water in the ratio 3 : 5. How many litres of water must be added to make the ratio 1 : 2?
  30. 30.A 22-litre mix has milk and water in the ratio 7 : 4. How many litres of water must be added to make the ratio 7 : 8?
  31. 31.A grocer mixes 6 kg of tea at ₹82 per kg with 3 kg of tea at ₹28 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  32. 32.A grocer mixes 8 kg of tea at ₹63 per kg with 4 kg of tea at ₹93 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  33. 33.Rice at ₹47 per kg is mixed with rice at ₹103 per kg to make a mix worth ₹79 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 12 kg of the dearer rice?
  34. 34.A jug has 40 litres of a drink that is 10% mango juice. 10 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  35. 35.A jug has 20 litres of a drink that is 10% mango juice. 5 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  36. 36.A jug has 10 litres of a drink that is 10% mango juice. 20 litres of pure mango juice are added. What percent of the drink is mango juice now?
  37. 37.A grocer mixes 6 kg of tea at ₹45 per kg with 4 kg of tea at ₹90 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?
  38. 38.Rice at ₹50 per kg is mixed with rice at ₹65 per kg to make a mix worth ₹56 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 16 kg of the dearer rice?
  39. 39.Rice at ₹28 per kg is mixed with rice at ₹56 per kg to make a mix worth ₹32 per kg. How many kg of the cheaper rice must be mixed with 7 kg of the dearer rice?
  40. 40.A grocer mixes 12 kg of tea at ₹24 per kg with 4 kg of tea at ₹60 per kg. What is the price of the mix per kg (in ₹)?

Answer key

  1. 16
  2. 70
  3. 9
  4. 78
  5. 32
  6. 41
  7. 4
  8. 48
  9. 25
  10. 68
  11. 71
  12. 10
  13. 40
  14. 5
  15. 10
  16. 71
  17. 12
  18. 50
  19. 97
  20. 60
  21. 52
  22. 25
  23. 82
  24. 8
  25. 55
  26. 83
  27. 20
  28. 50
  29. 3
  30. 8
  31. 64
  32. 73
  33. 9
  34. 28
  35. 28
  36. 70
  37. 63
  38. 24
  39. 42
  40. 33

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude