← Money: rupees lesson New set →

Class 2 Maths Worksheet: Money

Maths worksheets lesson 15: Money: rupees · Set 139 · 40 sums
TalentJR

The method (Add to pay, subtract for change): Total spent = add the prices. Change = money paid − cost. Money in notes and coins = number × value for each kind, then add.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹82 − ₹43 =
  2. 2.Vivaan has 1 note of ₹20 and 3 coins of ₹2. How many rupees does Vivaan have?
  3. 3.₹44 + ₹55 =
  4. 4.₹50 − ₹33 =
  5. 5.Pooja buys an ice cream for ₹18 and a balloon for ₹8. How many rupees does Pooja spend?
  6. 6.₹80 − ₹5 =
  7. 7.Arjun has 2 notes of ₹50 and 3 coins of ₹2. How many rupees does Arjun have?
  8. 8.₹8 + ₹5 =
  9. 9.₹94 − ₹64 =
  10. 10.₹13 + ₹21 =
  11. 11.Ananya buys an ice cream for ₹21 and a ball for ₹19. How many rupees does Ananya spend?
  12. 12.₹57 − ₹16 =
  13. 13.Ananya buys a yo-yo for ₹10 and pays with a ₹20 note. How many rupees of change does Ananya get?
  14. 14.₹88 − ₹63 =
  15. 15.Vivaan has 4 notes of ₹10 and 5 coins of ₹2. How many rupees does Vivaan have?
  16. 16.Farhan buys a balloon for ₹9 and an ice cream for ₹25. How many rupees does Farhan spend?
  17. 17.Tara buys an ice cream for ₹28 and an eraser for ₹4. How many rupees does Tara spend?
  18. 18.₹28 + ₹49 =
  19. 19.₹52 + ₹12 =
  20. 20.₹42 − ₹17 =
  21. 21.Aditya buys a ball for ₹30 and a balloon for ₹6. How many rupees does Aditya spend?
  22. 22.₹21 + ₹41 =
  23. 23.₹24 + ₹57 =
  24. 24.Diya has 3 notes of ₹10 and 1 coin of ₹5. How many rupees does Diya have?
  25. 25.Meera buys a toy car for ₹14 and pays with a ₹20 note. How many rupees of change does Meera get?
  26. 26.Zoya buys a ruler for ₹11 and a pencil for ₹3. How many rupees does Zoya spend?
  27. 27.Riya buys a toffee for ₹2 and an ice cream for ₹27. How many rupees does Riya spend?
  28. 28.₹22 + ₹19 =
  29. 29.₹9 + ₹73 =
  30. 30.₹5 + ₹18 =
  31. 31.Rohan buys a puzzle for ₹77 and pays with a ₹100 note. How many rupees of change does Rohan get?
  32. 32.Rahul buys a storybook for ₹30 and a kite for ₹16. How many rupees does Rahul spend?
  33. 33.₹68 − ₹61 =
  34. 34.Arjun buys an eraser for ₹5 and an ice cream for ₹24. How many rupees does Arjun spend?
  35. 35.₹57 + ₹20 =
  36. 36.₹53 + ₹14 =
  37. 37.₹92 − ₹85 =
  38. 38.₹20 + ₹5 =
  39. 39.₹58 − ₹12 =
  40. 40.Sneha buys a storybook for ₹42 and a pencil for ₹8. How many rupees does Sneha spend?

Answer key

  1. 39
  2. 26
  3. 99
  4. 17
  5. 26
  6. 75
  7. 106
  8. 13
  9. 30
  10. 34
  11. 40
  12. 41
  13. 10
  14. 25
  15. 50
  16. 34
  17. 32
  18. 77
  19. 64
  20. 25
  21. 36
  22. 62
  23. 81
  24. 35
  25. 6
  26. 14
  27. 29
  28. 41
  29. 82
  30. 23
  31. 23
  32. 46
  33. 7
  34. 29
  35. 77
  36. 67
  37. 7
  38. 25
  39. 46
  40. 50

Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets