← Money: rupees lesson New set →

Class 2 Maths Worksheet: Money

Maths worksheets lesson 15: Money: rupees · Set 449 · 40 sums
TalentJR

The method (Add to pay, subtract for change): Total spent = add the prices. Change = money paid − cost. Money in notes and coins = number × value for each kind, then add.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Vivaan buys a ruler for ₹6 and a pencil for ₹5. How many rupees does Vivaan spend?
  2. 2.Isha has 5 notes of ₹20 and 5 coins of ₹2. How many rupees does Isha have?
  3. 3.₹79 − ₹35 =
  4. 4.Dev buys an ice cream for ₹13 and a ball for ₹19. How many rupees does Dev spend?
  5. 5.Dev has 1 note of ₹50 and 5 coins of ₹2. How many rupees does Dev have?
  6. 6.₹24 + ₹18 =
  7. 7.Aditya buys a storybook for ₹33 and a kite for ₹10. How many rupees does Aditya spend?
  8. 8.Ananya has 1 note of ₹10 and 1 coin of ₹5. How many rupees does Ananya have?
  9. 9.₹24 − ₹10 =
  10. 10.₹29 − ₹11 =
  11. 11.₹40 + ₹11 =
  12. 12.₹58 − ₹8 =
  13. 13.₹60 + ₹31 =
  14. 14.₹76 − ₹34 =
  15. 15.₹41 − ₹14 =
  16. 16.Ishaan has 3 notes of ₹10 and 1 coin of ₹5. How many rupees does Ishaan have?
  17. 17.Arjun buys a toy car for ₹50 and pays with a ₹100 note. How many rupees of change does Arjun get?
  18. 18.Kavya buys a colouring book for ₹28 and pays with a ₹50 note. How many rupees of change does Kavya get?
  19. 19.₹35 − ₹32 =
  20. 20.Arjun buys a pencil for ₹3 and a kite for ₹10. How many rupees does Arjun spend?
  21. 21.Arjun buys an eraser for ₹4 and a pencil for ₹3. How many rupees does Arjun spend?
  22. 22.₹41 + ₹24 =
  23. 23.₹54 + ₹33 =
  24. 24.Meera has 1 note of ₹20 and 2 coins of ₹1. How many rupees does Meera have?
  25. 25.₹73 − ₹67 =
  26. 26.₹15 + ₹55 =
  27. 27.Isha has 5 notes of ₹20 and 2 coins of ₹1. How many rupees does Isha have?
  28. 28.₹36 + ₹19 =
  29. 29.Arjun buys a ruler for ₹10 and a kite for ₹22. How many rupees does Arjun spend?
  30. 30.₹39 + ₹36 =
  31. 31.Arjun buys a cap for ₹19 and pays with a ₹20 note. How many rupees of change does Arjun get?
  32. 32.Rahul buys a toffee for ₹1 and a storybook for ₹48. How many rupees does Rahul spend?
  33. 33.₹45 + ₹45 =
  34. 34.₹49 − ₹31 =
  35. 35.Nisha buys a toffee for ₹2 and a pencil for ₹5. How many rupees does Nisha spend?
  36. 36.₹44 − ₹14 =
  37. 37.Meera buys a toffee for ₹3 and a kite for ₹14. How many rupees does Meera spend?
  38. 38.Gurpreet buys a toy car for ₹7 and pays with a ₹10 note. How many rupees of change does Gurpreet get?
  39. 39.₹38 + ₹11 =
  40. 40.₹68 − ₹35 =

Answer key

  1. 11
  2. 110
  3. 44
  4. 32
  5. 60
  6. 42
  7. 43
  8. 15
  9. 14
  10. 18
  11. 51
  12. 50
  13. 91
  14. 42
  15. 27
  16. 35
  17. 50
  18. 22
  19. 3
  20. 13
  21. 7
  22. 65
  23. 87
  24. 22
  25. 6
  26. 70
  27. 102
  28. 55
  29. 32
  30. 75
  31. 1
  32. 49
  33. 90
  34. 18
  35. 7
  36. 30
  37. 17
  38. 3
  39. 49
  40. 33

Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets