Class 2 Maths Worksheet: Money
The method (Add to pay, subtract for change): Total spent = add the prices. Change = money paid − cost. Money in notes and coins = number × value for each kind, then add.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹75 − ₹60 =
- 2.₹56 + ₹23 =
- 3.₹70 − ₹55 =
- 4.₹47 − ₹34 =
- 5.Diya has 1 note of ₹50 and 1 coin of ₹1. How many rupees does Diya have?
- 6.Rahul buys a pencil for ₹7 and a toffee for ₹1. How many rupees does Rahul spend?
- 7.₹34 + ₹16 =
- 8.Rohan buys an ice cream for ₹27 and a pencil for ₹3. How many rupees does Rohan spend?
- 9.₹34 − ₹11 =
- 10.₹13 + ₹51 =
- 11.Isha buys a yo-yo for ₹6 and pays with a ₹10 note. How many rupees of change does Isha get?
- 12.Rohan buys a pencil for ₹4 and an ice cream for ₹24. How many rupees does Rohan spend?
- 13.Vivaan buys a toffee for ₹1 and an eraser for ₹2. How many rupees does Vivaan spend?
- 14.Aarav buys an ice cream for ₹19 and a storybook for ₹32. How many rupees does Aarav spend?
- 15.Nisha buys a colouring book for ₹29 and pays with a ₹50 note. How many rupees of change does Nisha get?
- 16.Diya has 1 note of ₹20 and 4 coins of ₹2. How many rupees does Diya have?
- 17.₹60 + ₹25 =
- 18.Zoya buys a pen for ₹85 and pays with a ₹100 note. How many rupees of change does Zoya get?
- 19.Kavya has 1 note of ₹10 and 1 coin of ₹1. How many rupees does Kavya have?
- 20.₹13 + ₹35 =
- 21.₹34 − ₹16 =
- 22.₹40 − ₹32 =
- 23.₹38 + ₹46 =
- 24.₹74 − ₹71 =
- 25.Gurpreet buys a notebook for ₹21 and a ruler for ₹5. How many rupees does Gurpreet spend?
- 26.Diya has 4 notes of ₹10 and 1 coin of ₹2. How many rupees does Diya have?
- 27.₹43 + ₹47 =
- 28.₹43 + ₹53 =
- 29.Priya buys a toy car for ₹19 and pays with a ₹20 note. How many rupees of change does Priya get?
- 30.₹12 + ₹69 =
- 31.Gurpreet buys a pencil for ₹4 and a kite for ₹16. How many rupees does Gurpreet spend?
- 32.₹60 − ₹19 =
- 33.Ishaan has 3 notes of ₹10 and 2 coins of ₹2. How many rupees does Ishaan have?
- 34.₹51 + ₹34 =
- 35.Manav buys a ruler for ₹12 and an ice cream for ₹23. How many rupees does Manav spend?
- 36.₹20 − ₹19 =
- 37.Rahul buys an ice cream for ₹11 and a toffee for ₹3. How many rupees does Rahul spend?
- 38.Isha has 4 notes of ₹50 and 4 coins of ₹1. How many rupees does Isha have?
- 39.₹39 + ₹41 =
- 40.Meera buys a balloon for ₹6 and a notebook for ₹27. How many rupees does Meera spend?
Answer key
- 15
- 79
- 15
- 13
- 51
- 8
- 50
- 30
- 23
- 64
- 4
- 28
- 3
- 51
- 21
- 28
- 85
- 15
- 11
- 48
- 18
- 8
- 84
- 3
- 26
- 42
- 90
- 96
- 1
- 81
- 20
- 41
- 34
- 85
- 35
- 1
- 14
- 204
- 80
- 33
Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets