Class 2 Maths Worksheet: Money
The method (Add to pay, subtract for change): Total spent = add the prices. Change = money paid − cost. Money in notes and coins = number × value for each kind, then add.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Ishaan has 4 notes of ₹10 and 1 coin of ₹1. How many rupees does Ishaan have?
- 2.₹8 + ₹28 =
- 3.Nisha buys a pen for ₹12 and pays with a ₹20 note. How many rupees of change does Nisha get?
- 4.₹69 − ₹17 =
- 5.Manav buys a storybook for ₹36 and a ball for ₹23. How many rupees does Manav spend?
- 6.₹53 − ₹9 =
- 7.Karan buys a pencil for ₹5 and a storybook for ₹41. How many rupees does Karan spend?
- 8.₹5 + ₹41 =
- 9.₹43 + ₹29 =
- 10.Pooja buys a storybook for ₹49 and a ball for ₹30. How many rupees does Pooja spend?
- 11.₹23 − ₹8 =
- 12.₹60 − ₹36 =
- 13.Farhan has 4 notes of ₹50 and 4 coins of ₹5. How many rupees does Farhan have?
- 14.₹6 + ₹6 =
- 15.₹7 + ₹72 =
- 16.₹19 + ₹56 =
- 17.Manav buys a puzzle for ₹75 and pays with a ₹100 note. How many rupees of change does Manav get?
- 18.₹35 + ₹5 =
- 19.Aarav has 5 notes of ₹50 and 3 coins of ₹5. How many rupees does Aarav have?
- 20.₹56 + ₹12 =
- 21.Isha buys a notebook for ₹27 and a ball for ₹27. How many rupees does Isha spend?
- 22.₹34 + ₹21 =
- 23.₹15 + ₹79 =
- 24.₹31 + ₹43 =
- 25.Isha buys a puzzle for ₹7 and pays with a ₹10 note. How many rupees of change does Isha get?
- 26.₹86 − ₹14 =
- 27.Kabir buys a colouring book for ₹13 and pays with a ₹20 note. How many rupees of change does Kabir get?
- 28.Meera has 2 notes of ₹20 and 3 coins of ₹5. How many rupees does Meera have?
- 29.Tara buys a notebook for ₹32 and a pencil for ₹6. How many rupees does Tara spend?
- 30.Aarav has 5 notes of ₹50 and 4 coins of ₹2. How many rupees does Aarav have?
- 31.Zoya buys a kite for ₹19 and a notebook for ₹33. How many rupees does Zoya spend?
- 32.Rahul buys a cap for ₹16 and pays with a ₹20 note. How many rupees of change does Rahul get?
- 33.₹42 − ₹10 =
- 34.Ananya has 3 notes of ₹50 and 1 coin of ₹2. How many rupees does Ananya have?
- 35.₹26 − ₹22 =
- 36.Karan buys a kite for ₹22 and a balloon for ₹7. How many rupees does Karan spend?
- 37.₹52 + ₹11 =
- 38.Karan buys a balloon for ₹9 and an eraser for ₹2. How many rupees does Karan spend?
- 39.Diya buys an eraser for ₹2 and an ice cream for ₹10. How many rupees does Diya spend?
- 40.₹55 + ₹32 =
Answer key
- 41
- 36
- 8
- 52
- 59
- 44
- 46
- 46
- 72
- 79
- 15
- 24
- 220
- 12
- 79
- 75
- 25
- 40
- 265
- 68
- 54
- 55
- 94
- 74
- 3
- 72
- 7
- 55
- 38
- 258
- 52
- 4
- 32
- 152
- 4
- 29
- 63
- 11
- 12
- 87
Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets