Class 4 Maths Worksheet: Multiplication
The method (Split the multiplier): Split the 2-digit number: 23 = 20 + 3. Multiply by the tens (× 2, then put a 0) and by the ones. Add the two answers. × 10, × 100, × 1000: write 1, 2 or 3 zeros at the end.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.122 × 10 =
- 2.818 × 19 =
- 3.One football costs ₹395. How many rupees do 17 of them cost?
- 4.462 × 1000 =
- 5.One football costs ₹889. How many rupees do 13 of them cost?
- 6.One water bottle costs ₹149. How many rupees do 30 of them cost?
- 7.189 × 95 =
- 8.62 × 35 =
- 9.220 × 89 =
- 10.281 × 1000 =
- 11.654 × 67 =
- 12.871 × 59 =
- 13.445 × 1000 =
- 14.789 × 10 =
- 15.869 × 20 =
- 16.455 × 1000 =
- 17.36 × 16 =
- 18.One train has 225 passengers. How many passengers are there in 36 trains?
- 19.32 × 74 =
- 20.325 × 10 =
- 21.130 × 94 =
- 22.457 × 50 =
- 23.One carton has 246 eggs. How many eggs are there in 30 cartons?
- 24.One packet has 127 sweets. How many sweets are there in 36 packets?
- 25.72 × 21 =
- 26.One packet has 361 sweets. How many sweets are there in 23 packets?
- 27.One carton has 367 eggs. How many eggs are there in 40 cartons?
- 28.One crate has 218 mangoes. How many mangoes are there in 40 crates?
- 29.433 × 10 =
- 30.40 × 72 =
- 31.One carton has 495 eggs. How many eggs are there in 37 cartons?
- 32.44 × 58 =
- 33.185 × 62 =
- 34.64 × 58 =
- 35.19 × 64 =
- 36.744 × 10 =
- 37.94 × 17 =
- 38.52 × 63 =
- 39.540 × 100 =
- 40.One train has 191 passengers. How many passengers are there in 23 trains?
Answer key
- 1220
- 15542
- 6715
- 462000
- 11557
- 4470
- 17955
- 2170
- 19580
- 281000
- 43818
- 51389
- 445000
- 7890
- 17380
- 455000
- 576
- 8100
- 2368
- 3250
- 12220
- 22850
- 7380
- 4572
- 1512
- 8303
- 14680
- 8720
- 4330
- 2880
- 18315
- 2552
- 11470
- 3712
- 1216
- 7440
- 1598
- 3276
- 54000
- 4393
Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets