← Long multiplication (3-digit × 2-digit) lesson New set →

Class 4 Maths Worksheet: Multiplication

Maths worksheets lesson 26: Long multiplication (3-digit × 2-digit) · Set 241 · 40 sums
TalentJR

The method (Split the multiplier): Split the 2-digit number: 23 = 20 + 3. Multiply by the tens (× 2, then put a 0) and by the ones. Add the two answers. × 10, × 100, × 1000: write 1, 2 or 3 zeros at the end.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One carton has 202 eggs. How many eggs are there in 20 cartons?
  2. 2.558 × 17 =
  3. 3.68 × 41 =
  4. 4.31 × 90 =
  5. 5.238 × 1000 =
  6. 6.715 × 10 =
  7. 7.27 × 53 =
  8. 8.One cricket bat costs ₹541. How many rupees do 20 of them cost?
  9. 9.340 × 35 =
  10. 10.One crate has 318 mangoes. How many mangoes are there in 19 crates?
  11. 11.969 × 55 =
  12. 12.One football costs ₹696. How many rupees do 11 of them cost?
  13. 13.14 × 48 =
  14. 14.656 × 71 =
  15. 15.One box has 294 pencils. How many pencils are there in 30 boxes?
  16. 16.405 × 26 =
  17. 17.One box has 184 pencils. How many pencils are there in 37 boxes?
  18. 18.One bag has 207 marbles. How many marbles are there in 13 bags?
  19. 19.13 × 38 =
  20. 20.One bag has 343 marbles. How many marbles are there in 19 bags?
  21. 21.89 × 91 =
  22. 22.345 × 1000 =
  23. 23.One pair of shoes costs ₹537. How many rupees do 27 of them cost?
  24. 24.69 × 1000 =
  25. 25.482 × 100 =
  26. 26.933 × 24 =
  27. 27.441 × 49 =
  28. 28.One packet has 332 sweets. How many sweets are there in 40 packets?
  29. 29.One box has 366 pencils. How many pencils are there in 27 boxes?
  30. 30.One storybook set costs ₹503. How many rupees do 28 of them cost?
  31. 31.One crate has 376 mangoes. How many mangoes are there in 34 crates?
  32. 32.967 × 54 =
  33. 33.One cricket bat costs ₹125. How many rupees do 16 of them cost?
  34. 34.170 × 29 =
  35. 35.50 × 25 =
  36. 36.One bag has 249 marbles. How many marbles are there in 16 bags?
  37. 37.564 × 10 =
  38. 38.One cricket bat costs ₹645. How many rupees do 28 of them cost?
  39. 39.One storybook set costs ₹595. How many rupees do 27 of them cost?
  40. 40.One box has 348 pencils. How many pencils are there in 12 boxes?

Answer key

  1. 4040
  2. 9486
  3. 2788
  4. 2790
  5. 238000
  6. 7150
  7. 1431
  8. 10820
  9. 11900
  10. 6042
  11. 53295
  12. 7656
  13. 672
  14. 46576
  15. 8820
  16. 10530
  17. 6808
  18. 2691
  19. 494
  20. 6517
  21. 8099
  22. 345000
  23. 14499
  24. 69000
  25. 48200
  26. 22392
  27. 21609
  28. 13280
  29. 9882
  30. 14084
  31. 12784
  32. 52218
  33. 2000
  34. 4930
  35. 1250
  36. 3984
  37. 5640
  38. 18060
  39. 16065
  40. 4176

Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets