← Long multiplication (3-digit × 2-digit) lesson New set →

Class 4 Maths Worksheet: Multiplication

Maths worksheets lesson 26: Long multiplication (3-digit × 2-digit) · Set 398 · 40 sums
TalentJR

The method (Split the multiplier): Split the 2-digit number: 23 = 20 + 3. Multiply by the tens (× 2, then put a 0) and by the ones. Add the two answers. × 10, × 100, × 1000: write 1, 2 or 3 zeros at the end.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.977 × 1000 =
  2. 2.One box has 496 pencils. How many pencils are there in 17 boxes?
  3. 3.82 × 62 =
  4. 4.One cricket bat costs ₹803. How many rupees do 11 of them cost?
  5. 5.One train has 126 passengers. How many passengers are there in 39 trains?
  6. 6.905 × 1000 =
  7. 7.847 × 100 =
  8. 8.One storybook set costs ₹293. How many rupees do 28 of them cost?
  9. 9.17 × 43 =
  10. 10.One carton has 174 eggs. How many eggs are there in 18 cartons?
  11. 11.One cricket bat costs ₹184. How many rupees do 24 of them cost?
  12. 12.One water bottle costs ₹661. How many rupees do 13 of them cost?
  13. 13.One pair of shoes costs ₹104. How many rupees do 16 of them cost?
  14. 14.451 × 44 =
  15. 15.One bag has 314 marbles. How many marbles are there in 18 bags?
  16. 16.One pair of shoes costs ₹268. How many rupees do 17 of them cost?
  17. 17.One carton has 192 eggs. How many eggs are there in 39 cartons?
  18. 18.560 × 10 =
  19. 19.414 × 1000 =
  20. 20.100 × 1000 =
  21. 21.One packet has 342 sweets. How many sweets are there in 32 packets?
  22. 22.28 × 39 =
  23. 23.One cricket bat costs ₹194. How many rupees do 30 of them cost?
  24. 24.One bag has 345 marbles. How many marbles are there in 35 bags?
  25. 25.One train has 491 passengers. How many passengers are there in 33 trains?
  26. 26.801 × 1000 =
  27. 27.72 × 45 =
  28. 28.138 × 10 =
  29. 29.One carton has 282 eggs. How many eggs are there in 35 cartons?
  30. 30.One crate has 141 mangoes. How many mangoes are there in 22 crates?
  31. 31.81 × 86 =
  32. 32.969 × 1000 =
  33. 33.One football costs ₹552. How many rupees do 28 of them cost?
  34. 34.One storybook set costs ₹257. How many rupees do 13 of them cost?
  35. 35.203 × 1000 =
  36. 36.One storybook set costs ₹105. How many rupees do 27 of them cost?
  37. 37.One train has 439 passengers. How many passengers are there in 14 trains?
  38. 38.214 × 27 =
  39. 39.995 × 45 =
  40. 40.One pair of shoes costs ₹464. How many rupees do 18 of them cost?

Answer key

  1. 977000
  2. 8432
  3. 5084
  4. 8833
  5. 4914
  6. 905000
  7. 84700
  8. 8204
  9. 731
  10. 3132
  11. 4416
  12. 8593
  13. 1664
  14. 19844
  15. 5652
  16. 4556
  17. 7488
  18. 5600
  19. 414000
  20. 100000
  21. 10944
  22. 1092
  23. 5820
  24. 12075
  25. 16203
  26. 801000
  27. 3240
  28. 1380
  29. 9870
  30. 3102
  31. 6966
  32. 969000
  33. 15456
  34. 3341
  35. 203000
  36. 2835
  37. 6146
  38. 5778
  39. 44775
  40. 8352

Free maths worksheets lessons, practice and worksheets at talentjr.in/maths-worksheets